Patríte k ženám, ktoré presne vedia, kedy im začne menštruácia alebo to viete iba približne? Zaznamenávate si do kalendára očakávaný deň menštruácie alebo si píšete podrobnosti z celého menštruačného cyklu? Používate k tomu klasický diár alebo snáď modernú aplikáciu? Všetky spomenuté varianty si rozoberieme v nasledujúcom článku.
Klasický kalendár alebo diár
Ženy so svojim cyklom a menštruáciou pracujú rôzne – niektoré si iba zaznamenávajú začiatok očakávanej menštruácie pomocou nejakej svojej špeciálnej značky. Píšu si veľké písmeno M, krúžkujú dátum či maľujú kvapôčku – fantázii sa medze nekladú a každá žena to robí ináč. Možno u tejto varianty končíte a nič viac neriešíte. Možno ale patríte medzi ženy, ktoré starostlivo sledujú a zaznamenávajú aj priebeh samotnej menštruácie: ako je každý deň silná, ako dlho trvá, koľko krvi ste odmenštruovala (toto môžete s presnosťou sledovať iba s menštruačným kalíškom) a podobne.
Mobilné aplikácie
okrem klasických kalendárov môžete v dnešnej modernej dobe plnej technických vymožeností, využiť niektorú z mobilných aplikácií. Tieto aplikácie žene pomáhajú sledovať priebeh menštruácie a niektoré z nich vyhodnocujú tiež plodné a neplodné dni (do takej tabuľky zaznamenávate bazálnu teplotu podľa symptotermálnej metódy). A akú aplikáciu si vybrať? Aplikácií pre sledovanie menštruačného cyklu je naozaj mnoho, osobne som najlepšie hodnotenie počula na tieto: Clue, Ovuview, Woman log, Menštruačný kalendár.
Samostatné tabulky pre zaznamenávanie symptotermálnej metódy
Okrem priebehu menštruácie môžete tiež sledovať svoje plodné a neplodné dni za pomoci symrptotermálnej metódy. Pri tejto metóde meriate bazálnu teplotu, vyhodnocujete konzistenciu hlienu či vzdialenosť a tuhosť krčku maternice. Viac informácií o tejto metóde si môžete prečítať aj v Prirodzená antikoncepcia.
Pre meranie a zaznamenávanie existujú špeciálne tabuľky k tomu určené.
Poznámka: pre vyhodnotenie plodných a neplodných dní sa dá tiež použiť špeciálny počítač k tomu určený. Sledovať svoj menštruačný cyklus a vyhodnocovať plodné a neplodné dni ale môžete i vtedy, keď sa zrovna nechystáte otehotnieť. Také záznamy môžu slúžiť pre ochranu pred nechceným počatím a tiež vďaka nim poznávate rytmy svojho tela a lepšie rozumiete tomu, ako vaše telo funguje.
Menštruačný kalendár podľa Mirandy Gray
Miranda Gray je autorka niekoľkých veľmi úspešných knižiek o menštruácii (nám sú najviac známe jej knihy Rudý měsíc a Cyklická žena). V jej knihe som prvý krát videla koncept zaznamenávania si jednotlivých fáz do kruhu. Viac vyniesla na povrch tiež to, že my ženy sme cyklické, a že naše chovanie a prejavy sa v priebhu celého mesiaca menia.
Miranda odporúča sledovať a zapisovať si rôzne údaje: ako sa cítite po fyzickej stránke a ako po psychickej, akú máte hladinu energie, aké myšlienky vás napádajú, sú nejaké činnosti, ktorým ste sa v danej fáze chcela venovať a ktoré vám šli obzvlášť dobre? A ako ste to mala so sexualitou - boli niektoré dni, kedy ste mala na milovanie veľkú chuť (prípadne naopak)? Aké sny sa vám zdali - toto všetko si môžete poznamenať.
Ukážka kalendára z knihy Rudý měsíc.
Tip: Kruhový kalendár si môžete zdarma stiahnuť tiež na stránkach Dominiky Špačkovej - Kalendář cyklů.
Všetko v jednom alebo menštruačný diár Lunár
Lunár v sebe prepája niekoľko vyššie zmienených kalendárov: klasický kalendár, menštruačný kruhový kalendár, ale tiež kalendár pre zaznamenávanie symptotermálnej metódy.
Lunár:
- Je kruhový diár pre všetky ženy.
- Je určený pre všetky ženy, ktoré chcú zladiť plánovanie aktivít a povinností so svojim mesačným cyklom.
- Pre všetky ženy, ktoré chcú pomocou diára rozvíjať svoju ženskú podstatu a využívať ju v živote.
- Má krásny pevný a elegantný obal, doplnený o ilustrovaný obsah.
Ako Lunár vypadá?
Obrázky si môžete rozkliknúť nižšie. Každý mesiac má svoju dvojstránku. V ľavo je dostatočný priestor na vlastné poznámky, môžete si tu písať rozvrhy krúžkov detí alebo vlastné inšpirácie a vhľady, ktoré vás daný mesiac napadli.
V pravo je mesačný kruh, v ktorom je zaznačený dátum, den, všetky voľné dni a sviatky, fáze mesiaca, slnovraty a zmeny času. Do vonkajšieho kruhu si pomocou farbičiek môžete vyznačiť fázu svojho cyklu (fáza Panny, Matky, Čarodejnice a Vedmy) a pod to si poznamenať prejavy, ktoré fázu daný mesiac sprevádzali. Taký záznam vám pomôže jednoduchšie sa v sebe zorientovať a lepšie všetko pochopiť, pokiaľ sa tieto prejavy budú ďalší mesiac opakovať. Jednotlivé kolonky môžete používať týmto spôsobom alebo do nich môžete zapisovať klasické denné plánovanie.
V Lunári sú pre rýchlejšiu orientáciu a prehľadnosť rozpísané kvality všetkých štyroch fáz menštruačného cyklu. Na konci Lunára sú pripravené aj tabuľky pre zaznamenávanie symptotermálnej metódy. Autorka diára Linda Nollová dodáva:
„ST metodu přikládám proto, abyste mohla využít dokonale výhod svého proměňujícího se cyklu a zároveň mít pod kontrolou svou plodnost (ať už chcete otěhotnět či naopak ne). Nebo si touto metodou čas od času jen chcete ověřit a posílit svou intuici ve smyslu, kdy máte v cyklu ovulaci, tedy fázi Matky.
Základem je přehled v každém měsíci o tom, v jaké fázi kalendářního měsíce jste, a také to, v jaké fázi svého cyklu jste. Podle toho si můžete plánovat povinnosti a aktivity, orientovat se a poznávat své čtyři tváře, ladit se vzájemně v partnerství či předcházet nedorozuměním. Celý Lunář včetně desek je určen k dotvoření tak, aby byl co nejvíce váš!"
Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad: Zuzana Hrúzová. Lunár pre rok 2017 môžete zakúpiť v našom eshope Maluna.cz.