Antikoncepcia

Antikoncepcia (niekedy tiež nazývaná kontracepcia) zahŕňa metódy a prostriedky, ktoré sa používajú k zabráneniu počatia. Niektoré typy antikoncepcie (napríklad používanie mužského alebo ženského kondómu) môžu tiež chrániť pred pohlavne prenosnými chorobami.

Trocha histórie

Egyptský Ebersov papyrus z roku 1550 pr. n. l. obsahuje najrannejšie zdokumentované popisy antikoncepcie - používanie medu, lístkov akácie a cupaniny, ktoré sa vkladali do vagíny, aby zabránili preniknutiu spermií. Staroveké egyptské kresby rovnako znázorňujú používanie kondomov. Kniha Genesis zase popisuje prerušovanú súlož, keď Onan „vyplýtval svoje semeno“ na zem, aby nesplodil dieťa s vdovou po svojom bratovi. V roku 600 pr. n. l. grécki kolonizátori objavili v severnej Afrike (dnešná Líbya) rastlinu Silphion, ktorá je všeobecne považovaná za prvú perorálnu antikoncepciu.  

V stredoveku bola akákoľvek antikoncepcia katolíckou cirkvou považovaná za nemorálnu. Má sa za to, že ženy v tej dobe používali radu antikoncepčných opatrení, napríklad prerušovanú súlož alebo vkladanie koreňov ľalie a ruty do pošvy.

Najstaršie známe kondómy boli nájdené na jednom z anglických hradov a pochádzajúce zhruba z roku 1640. Boli vyrobené z rybích a zvieracích čriev a používali sa skôr k ochrane pred pohlavne prenosnými chorobami než ako metóda ochrany pred počatím. Od roku 1734 sa k ochrane pred otehotnením používali kondómy vyrobené z jahňacích čriev a od roku 1844 se datuje masová výroba gumových kondomov, ktoré sa recyklovali pre ďalšie použitie. Od 30. rokov 20. storočia došlo k vylepšeniu výrobných procesov latexu natoľko, že umožňovali výrobu tenkých a lacných kondomov. 

Roku 1916 Margaret Sangerová otvorila v Spojených štátoch prvú kliniku zaoberajúcu sa antikoncepciou, za čo bola zatknutá. Prvá antikoncepčná pilulka bola schválená až roku 1960 v USA. Potrat s liekmi sa stal alternatívou k chirurgickému potratu vďaka dostupnosti potratových piluliek v 70. rokoch 20. storočia.

Aké metódy antikoncepcie poznáme dnes?

  • Prerušovaná súlož - muž sa pri nej snaží prerušiť pohlavný styk v momente pred ejakuláciou. V Čechách a na Slovensku používa túto metódu až 40 percent párov. Metóda kladie nároky na sebakontrolu partnera a je veľmi nespoľahlivá.

  • Metóda plodných a neplodných dní - táto metóda využíva to, že žena môže otehotnieť len v určité dni v priebehu menštruačného cyklu. Tieto dni sa určujú pomocou merania bazálnych teplôt, hlienovej metódy, zmien na krčku maternice, symptotermálnou metódou či stanovením ovulácie pomocou kryštalizácie slín. Možno tiež využiť antikoncepčný minipočítač.

  • Kondóm - najčastejšie latexový kondóm bráni preniknutiu spermií do pohlavných orgánov ženy. Veľkou výhodou kondómu je ochrana pred pohlavne prenosnými chorobami. Existujú aj kondómy vyrábané s ohľadom na životné prostredie. 

  • Pesar (cervikální klobúčik) - silikónový, gumový alebo umelohmotný klobúčik tvarom odpovedajúci krčku maternice. Jeho nasadením na čípok sa zabráni prieniku spermií do maternice. Moderný a spoľahlivý pesar je FemCap. Podobne funguje sexuálna pomôcka Evanella

  • Vaginálna diafragma - má tiež tvar klobúčiku a je vyrobená z podobných materiálov ako kondóm. Jej okraje vystužuje pružina. Zavádza sa pred krček podobne ako pesar.

  • Spermicídne látky - aplikujú sa do pošvy, kde poškodzujú alebo priamo zabíjajú spermie. Sú v podobe tabliet, čípkov, krémov, gélov (napr.Contragel), pien alebo tampónov. Používajú sa bezprostredne pred pohlavným stykom, účinkujú väčšinou ešte 2-10 hodín po aplikácii.

  • Vnútromaternicové teliesko - teliesko zavedené do maternice narušuje pohyb spermií i transport vajíčka a znižuje schopnosť jeho oplodnenia. Telieska sú hormonálne či bez hormónov.

  • Hormonálna antikoncepcia - bráni ovulácii a počatiu. Je dostupná v mnoho rôznych formách - tablety užívané ústne, podkožné implantáty, injekcie, náplasti alebo vaginálne krúžky. Zatiaľ je dostupná iba pre ženy. Viac informácií o jej vplyve nájdete v článku Menštruácia a hormonálna antikoncepcia.

  • Sterilizácia - chirurgické prerušenie vajcovodov. Výhodou metódy je, že neovplyvňuje hormonálnu hladinu. Prerušenie vajcovodov je však prakticky nevratné a možnosť otehotnenia je potom iba metódou umelého oplodnenia.