Menštruácia - prirodzená súčasť života ženy

Menštruácia. Mesiačiky. Menses. Perióda. Cyklus. Tieto všetky pomenovania a mnoho ďalších si zaslúžilo periodické krvácanie vyvolané fyziologickými zmenami v tele dievčat a žien na celom svete. Úderom prvého menštruačného cyklu sa žena ocitá vo svojom reprodukčnom období a teoreticky je pripravená na plodenie detí. Od tejto doby sa menštruácia stáva neoddeliteľnou súčasťou života každej ženy až do tzv. menopauzy, ktorá svojim nástupom reprodukčné obdobie ženy uzatvára.

Čo sa deje v ženskom tele pri menštruácii?

Definovať menštruáciu nie je nijak obtiažne. Môžeme ju označiť napríklad ako proces zbavovania sa väčšej časti výstelky maternice, ktorá spolu s krvnými produktmi vychádza cez vagínu z tela von. Keďže tento proces nastáva opakovane s periódou cca 28 dní, nazýva sa cyklom.

Za prvý deň menštruačného cyklu sa považuje deň prvého menštruačného krvácania. Od tohto dňa dochádza v ženskom tele k nasledujúcim procesom. Najskôr vo vaječníkoch dozrieva Graafov folikul, ktorý je zodpovedný v čase ovulácie za uvolnenie jedného až dvoch vajíčok vhodných k oplodneniu. Súbežne s týmto procesom nastáva obnova a rast maternicovej sliznice, ktorá sa týmto pripravuje na prípadné uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak nedôjde však k oplodneniu a následnému tehotenstvu, časť nevyužitej maternicovej sliznice sa odlúči a je odplavená z tela von, čím začína nový menštruačný cyklus. Menštruácia trvá orientačne 4-6 dní a je jedným z ukazovateľov, aj keď nie jednoznačným, že žena nie je tehotná.

Celý proces menštruácie je riadený hormonálne, a preto je často doprevádzaný rôznymi druhmi bolestí, nevoľností či zmenou nálad. Keďže se ale tieto negatívne „vedľajšie účinky“ menštruácie opakujú pravidelne s jej príchodom, môže sa na ne žena do určitej miery pripraviť či dokonca v ideálnom prípade nájsť metódy, ktoré jej pomôžu tieto symptómy aspoň zmierniť.

menstruacia

Každá žena prežíva svoju menštruáciu individuálne.

Menštruácia je proces, ktorý nejde striktne štandardizovať nielen čo sa týka dĺžky samotnej menštruácie, ale tiež celého cyklu či sprievodných príznakov. Viac ako na dĺžke cyklu záleží na jeho pravidelnosti, ktorá by sa mala po niekoľkých rokoch ustáliť. Pravidelnosť menštruácie je znakom, že celý cyklus prebieha vporiadku. Výnimočne môže byť perióda narušená stresom, prílišnou fyzickou aktivitou, nedostatkom živín či niektorými liekmi. Veľké výkyvy v dĺžke a sile menštruácie by mali byť dôvodom k zamysleniu sa nad svojim životným štýlom alebo i dôvodom k návšteve lekára.

Pokiaľ je však vaša menštruácia pravidelná ako hodinky, sprievodné symptómy zanedbateľné či aspoň znesiteľné, môžete byť na svoje telo pyšná a právom sa radovať, pretože ste zdravá a až príde ten vhodný čas, pripravená na počatie vašeho bábätka.

Autorkou textu je Alena Wilczková. Preklad Zuzana Hrúzová.