Mŕtve more a jeho soľ poznajú ľudia z celého sveta. Len do Čiech ju dováža niekoľko firiem a ľudia si ju kupujú pre jej blahodárne účinky, či už v podobe soli do kúpeľa alebo ako súčasť kozmetických prípravkov.
Kedy môžu minerálne soli, bahno či priamo kúpele v Mŕtvom mori pomôcť?
- liečbu akné ľahkých i ťažších foriem
- zmiernenie až potlačenie lupienky a ekzémov
- potlačenie kĺbových bolestí
- riešenie niektorých gynekologických problémov
Mŕtve more
Hlboko v údolí rieky Jordán, na hranici Jordánska a Izraela, leží Mŕtve more - jeden z najpozoruhodnejších prírodných úkazov na svete. Je to najbohatší zdroj prírodných solí, ktoré sa tu hromadili po tisíce rokov, a tiež najnižší bod na Zemi – Mŕtve more leží 400 m pod úrovňou hladiny mora.
Meno „Mŕtve more“ súvisí s absenciou života v jeho vodách kvoli extrémne vysokému obsahu solí a minerálov. Vďaka tomu sú ale vody vyhlásené svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré boli uznávané už za doby Heroda Velikého pred viac ako 2000 rokmi. A pretože obsah soli je štyrikrát vyšší než vo väčšine svetových oceánov, plávajú v Mŕtvom mori i neplavci!
Či už pre liečebné vlastnosti, bohatú minulosť alebo tajomnú a okúzľujúcu krajinu, je Mŕtve more vyhľadávaným turistickým cieľom. Na pobreží vyrastajú nové moderné hotely, reštaurácie i terapeutické kliniky. Je tu rovnako živo ako skôr, kedy bolo miesto navštevované kráľmi, cisármi, obchodníkmi i prorokmi z celého sveta. Na jeho brehoch údajne stálo päť biblických miest - Sodoma, Gomora, Admah, Zebouin a Zoar.
Liečivá soľ
Zloženie soli z Mŕtveho mora je charakteristické vysokým obsahom niektorých minerálov, predovšedkým solí horčíku - asi 30%, draslíku - asi 22%, vápniku, brómu a ďalších. Koncentrácia minerálov stimuluje metabolické funkcie v bunkách a podporuje tak regeneráciu - obnovu buniek. Voda Mŕtveho mora obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov. 12 z nich nenájdete v žiadnom inom mori a niektoré z nich sú uznávané a vysoko cenené pre prínos pocitov uvolnenia, vyživovania pleti, aktiváciu obehového systému a zmiernenie reumatických problémov a metabolických porúch. Soli, bahno i voda sú využívané pre vyhlásené jordánske kúpele i výrobu kozmetických prípravkov.
Vďaka svojej nadmorskej "nížke" je tu ďalšia vrstva atmosféry, ktorá filtruje určitú časť ultrafialových lúčov, takže slnko nespaluje pokožku s takou agresivitou, ako by sa podľa polohy zdalo. Táto dodatočná vrstva tiež zaisťuje väčšie množstvo kyslíku. U Mŕtveho mora je ho o 10% viac než vo veľkých mestách a o 5% viac než v iných morských kúpeloch. Toto miesto je ideálne pre astmatikov a alergikov.
Ako soľ používať?
Použitie soli z Mŕtveho mora sa odporúča pri chronických bolestiach chrbta a kĺbov a pri únave svalov. Zároveň možno soľ využívať pri liečbe kožných ochorení (lupienka, ekzémy, akné). Vysoká koncentrácia minerálov čistí, regeneruje a prekrvuje každú pokožku.
Kúpele
Najčastejšie použitie sú soľné kúpele. Do vane nasypte soľ a relaxujte. Množstvo soli by malo byť 0,15 - 0,5 kg na 100 l vody. Soľ vsypte do menšieho množstva horúcej vody a po rozpustení doplňte kúpeľ vodou tak, aby vám koncentrácia i teplota bola príjemná. Dobu relaxácie odporúčame do 20 min. Po ukončení kúpeľa sa môžete buď osprchovať (bez mydla, iba vodou) či nechať soľ zaschnúť na koži - zas podľa toho, čo vám vyhovuje. Kúpeľ si môžete dopriať 2 - 3x týždenne, ale nezabudnite byť v kľude a teple aspoň hodinu po kúpeli.
Kúpele majú priaznivý vplyv na ústup projavov lupienky i neurodermatitídy. Slané kúpele zmierňujú svrbenie. Pokiaľ budete pripravovať kúpeľ pre dieťa, dajte menej soli a najskôr vyskúšajte, ako bude dieťa kúpeľ znášať a jeho koža reagovať.
Soli do kúpeľa z Mŕtveho mora nájdete v našej ponuke..
Inhalácie
Inhalovať je vhodné pri nádche, zápaloch dutín či priedušiek. Priveďte dostatočné množstvo vody k varu, odstavte a rozmiešajte v nej 4 polievkové lyžice soli. Nakloňte sa nad nádobu s vodou, cez hlavu si dajte uterák (pokiaľ je para príliš horúca, nechajte uterák voľne). Nadychujte sa nosom a vydychujte ústami. Vydychujte nad vodu tak, aby teplý vzduch z vody smeroval na vaše čelo, obzvlášť pokiaľ máte zápal prínosových dutín. Inhalácia by mala trvať 10 - 15 minút.
Silný roztok soli
Dve polievkové lyžice soli rozpusťte v štvrť litre vody. Týmto roztokom potrite postihnuté miesta a nechajte pôsobiť cca 1 hodinu i dlhšie, pokiaľ je to možné. Roztok nanasený na kožu môže páliť, pri aplikácii na detskú pokožku preto buďte opatrní a prípadne použite slabší roztok.
Aplikácia silného roztoku soli je vhodná na kožu s prejavmi akné, ekzému či lupienky. Pri aplikácii na čelo buďte opatrní, aby roztok nevnikol do očí.