Dňa 11. marca 2020 sa objavil na BBC. com článok "Menstrual cup misuse 'can cause pelvic organ prolapse". My sme sa rozhodli priniesť voľný preklad tohto článku spoločne s ďalšími komentármi a vyjadreniami:
Nesprávne použitie menštruačného kalíška môže spôsobiť prolaps (pokles) ženských panvových orgánov, zaznelo v BBC relácii Victorie Derbyshire. Chartered Society of Physiotherapy (Únia fyzioterapeutov vo Veľkej Británii) chce, aby niektorí výrobci menštruačných kalíškov zahrnuli do svojich návodov lepšie bezpečnostné rady a postupy. Vo Veľkej Británii v súčasnej dobe nie sú menštruačné kalíšky nijak regulované a neprebieha tu žiadne testovanie bezpečnosti. Vláda sa vyjadrila, že NHS (National Health Service – národná zdravotnícka služba) zlepšuje prístup k téme zdravia panvy.
„Vydesené a ustarané“užívateľky kalíškov
Menštruačné kalíšky, ktorých životnosť sa môže pohybovať až okolo 10 rokov, si získali na popularite ako udržateľnejšia alternatíva k bežným menštruačným potrebám na jedno použitie. Existujú však tvrdenia, že je potrebná väčšia informovanosť pred tým, než sa ženy rozhodnú pre jeho použitie.
Jedna žena, Jenny, sa v relácii BBC Victorie Derbyshire, vyjadrila, že verí, že práve menštruačný kalíšok je zodpovedný za jej mierny prolaps panvových orgánov. Menštruačný kalíšok používala tri mesiace. „Bála som sa a mala som obavy,“ povedala. „Nevedela som, čo mi používanie menštruačných kalíškov môže priniesť z dlhodobejšieho hľadiska.“
Prolaps panvových orgánov nastáva, keď sa skupina svalov a tkanív, ktoré normálne držia panvové orgány, oslabí a orgány už pevne na svojom mieste nedržia. Dôjde k tomu, že jeden či viac orgánov poklesne oproti svojej normálnej polohe smerom do pošvy. (Odporúčame článok Svaly panvového dna.) Môže sa jednať o prolaps maternice, čreva, močového mechúra či hornej steny pošvy. Symptómy možno obvykle zlepšiť precvičovaním svalov panvového dna a zmenou životného štýlu. Záleží však na stave panvového dna, niekedy je nutný lekársky zákrok.
„Nikde som nečítala žiadne varovanie, že by mohol mať kalíšok taký vedľajší účinok,“ vyjadrila sa Jenny. „Pokyny som dôkladne čítala, takže som si myslela, že robím všetko správne.“
„Ťažko pochopiteľné“ rady
Drtivá väčšina žien používajúcich menštruačný kalíšok sa nestretne so žiadnymi problémami. Výzkumov týkajúcich sa kalíškov je minimum, ale v správe časopisu Lancet Public Health z minulého roku (správa sa zaoberala 43 štúdiami zahŕňajúcimi 3300 žien a dievčat žijúcich v bohatých i chudobných krajinách) došli autori k záveru, že menštruačné kalíšky sú „bezpečnou alternatívou“. Chartered Society of Physiotherapy (Únia fyzioterapeutov) však požaduje lepšiu reguláciu menštruačných kalíškov, ktoré sa stále viac vyrábajú po celom svete. V súčasnej dobe nie sú testované na bezpečnosť a neexistuje žiadny štandard ani orgán, ktorý by vybavoval možné sťažnosti.
Fyzioterapeutka Kate Lough sa pre BBC vyjadrila: „Potom, čo som si prečítala niektoré informácie o menštruačnom kalíšku, hlavne tie o jeho vybratí, musím konštatovať, že nie sú správne alebo sú ťažko pochopiteľné. Je nesprávne aktívne tlačiť za pomoci panvových svalov, aby došlo k posunutiu kalíška smerom dole tak, aby ste naň dosiahli prstami. Takáto rada by mohla viesť k prolapsu.“
Ako menštruačný kalíšok použiť?
Ďalšia žena Mária (čo nie je jej skutočné meno) začala s používaním menštruačného kalíška pred dvoma mesiacmi. Má dve deti a doposiaľ nemala žiadne problémy v súvislosti s možným prolapsom.
„Najskôr to bolo skvelé, prešla som úplne na používanie kalíška,“ povedala. Ale potom narazila na problém. Jej lekár ju odporučil ku gynekologičke, ktorá konštatovala, že došlo k miernemu vaginálnemu výhrezu. K tomu pravdepodobne došlo kvoli menštruačnému kalíšku. „Odporučila mi, aby som kalíšok nepoužívala,“ dodala Mária. „Nebola vôbec ich fanúšik, zvlášť u žien, ktoré už rovnako ako ja, majú deti.“
Vzhľadom k tomu, že sa menštruačný kalíšok Mooncup vyrába vo Veľkej Británii, kde celá kauza nastala a tiež preto, že sme chceli na daný článok rýchlo zareagovať, oslovili sme túto značku menštruačných kalíškov.
Vyjadrenie značky Mooncup na tento článok
Situácia s rozširujúcim sa trhom s menštruačnými kalíškami bohužiaľ môže spôsobiť aj to, že sa šíria zavádzajúce informácie. Existujú dokonca menštruačné kalíšky, ktoré sa predávajú úplne bez návodu. Mooncup je originálny silikónový menštruačný kalíšok, ktorý sa vyrába vo Veľkej Británii podľa najvyšších štandardov kvality. I keď nemôžeme komentovať a hovoriť za iné značky, naše odporúčania sú nasledujúce:
Menštruačný kalíšok Mooncup bol navrhnutý tak, aby sa umiestňoval v pošve čo možno najnižšie. Avšak vždy tak, aby to užívateľke bolo pohodlné – s dostatočným priestorom medzi horným okrajom kalíška a krčkom maternice. Je dôležité, aby kalíšok nebol úplne v kontakte s krčkom maternice. Nebol ani nad ním a podtlak bol pred vybratím úplne uvoľnený. Menštruačný kalíšok Mooncup je dodávaný s podrobným návodom k použitiu.
K prolapsu panvových orgánov môže prispieť mnoho faktorov. Spoločnosť Mooncup Ltd vždy odporúčala, aby každá žena, ktorá zvažuje použitie kalíška Mooncup a zároveň trpí najrôznejšími gynekologickými problémami, vrátane prolapsu, najskôr prediskutovala použitie kalíška so svojim gynekológom.
Ako je uvedené v správe BBC „veľká väčšina žien sa nestretáva so žiadnymi problémami“. Prevažná spätná väzba, ktorú dostávame, je v skutočnosti o pozitívnych skúsenostiach a výhodách, ktoré z používania kalíška vyplývajú: šetrnosť k životnému prostrediu, úspora peňazí a tiež väčšie pohodlie a komfort.
Menštruačné kalíšky a bezpečnostné štandardy
V spoločnosti Mooncup Ltd súhlasíme s Chartered Society of Physiotherapy, ktorá požaduje lepšiu reguláciu menštruačných kalíškov. V skutočnosti, nemali by všetky hygienické pomôcky, ktoré sa používajú vnútorne, byť lepšie regulované?
Menštruačný kalíšok Mooncup sa vyrába vo Veľkej Británii. Zataľ čo na britskom a európskom trhu nemusia výrobci hygienických produktov dodržiavať normy nad rámec všeobecných predpisov pre bezpečnosť výrobkov, rozhodli sme sa zaistiť, aby ako sídlo spoločnosti, tak továreň pre výrobu, boli certifikované podľa normy ISO 13485. ISO 13485 je medzinárodne uznávaná norma pre design, výrobu a distribúciu zdravotníckych pomôcok. (Viace si môžete prečítať v tomto článku.) Spoločnosť Mooncup Ltd je tiež registrovaná u FDA (US Food and Drug Administration), od roku 2006. Rovnako ponúka podporu a poradenstvo pri výbere kalíškov.
V Európe v súčasnej dobe neexistujú žiadne zvláštne predpisy upravujúce zloženie, výrobu alebo používanie menštruačných produktov. V takto neregulovanej oblasti môžu dezinformácie cirkulujúce s rastom trhu spôsobiť zmätok a dokonca i riziká pre zákazníkov. Medzitým v Spojených štátech amerických Food and Drug Administration (FDA) klasifikovala tieto výrobky ako zdravotnícke prostriedky a od konca 70. rokov dohliadala na ich uvádzanie na trh.
Plné znenie vyjedrenia firmy Mooncup Ltd nájdete tu.
Naše komentáre a odporúčania k vyššie uvedeným tvrdeniam
Pri správnom vyberaní menštruačného kalíšku je riziko prolapsu panevových orgánov veľmi malé či žiadne. Správny postup: stlačiť dno kalíška a zrušiť prípadný podtlak. A až potom používať stopku kalíška pre vyťahovanie. Je mnoho žien, ktoré kalíšok ťahajú za stopku rovno a doslova kalíšok "rvú". V takých prípadoch si možno predstaviť, že to môže ich panvové dno ovplyvniť (pokiaľ naviac nie je v najlepšej kondícii).
Pre väčšiu bezpečnosť a istotu je lepší určitý čas po pôrode menštruačný kalíšok nepoužívať. Ako dlho? Záleží na stave a kondícii vašich svalov. Je určite potrebné dať im chvíľu čas a pomôcť im cvičením, aby sa dostali do pôvodného stavu. Záleží tiež na tom, ako rýchlo žena začne po pôrode menštruovať a vplyv má samozrejme tiež vek rodičky. V nižšom veku rodičiek sa svalstvo do pôvodného stavu dostáva ľahšie.
Zaujímavo sa k tomuto článku rovnako vyjadrili ženy v uzavretej facebookovej skupine Kališnice, ktoré komentovali tiež stav zdravotníckych služieb (NHS) vo Veľkej Británii. „Vzhľadom k stavu NHS je mnoho Britiek, ktoré nikdy neboli na gynekológii a potom zo svojich problémov obviňujú kalíšok, lebo sa problémy zhodou okolností objavili súčasne. Ono by sa na to prišlo asi skôr, keby v UK existovala gynekológia a pravidelné prehliadky.
Zaujímavo o tom fakte pojednáva napríklad tento príspevok na blogu Važ si svého gynekologa. K tejto téme ešte doplním informáciu z Francúzska, lebo mám kamarátku gynekologičku práve v tejto krajine. Vo Francúzsku sa stery z krčka maternice nerobili tak často ako u nás. Do určitého veku vôbec, a potom zhruba raz za tri roky. Tvrdí, že pokiaľ je všetko v poriadku a v minulosti nenastal žiadny problém, častejšie to nie je potrebné. Je naopak na zváženie, či časté stery nemôžu krčku maternice uškodiť.
Vyjadrenie Ilony Bittnerovej, majiteľky Kalíšek.cz, Maluna.cz: „Mě tedy přijde zvláštní skutečnost, že by paní po 2 menstruacích s kališkem měla z toho prolaps. Kdyby tohle kalíšek způsoboval (a tak rychle), tak by se na to za těch více jak 10 let jistě přišlo. Samozřejmě správná manipulace a dobře vybraná velikost kalíšku je základ. Není například možné tahat kalíšek ven za stopku. Bohužel některé ženy se ke svému lůnu chovají dost nešetrně a neuctivě a taky je normální svést vinu na cokoliv jiného než na sebe. A lepší návody? Např. Mooncup z UK má jeden z nejlepších návodů, ale kolik lidí čte pečlivě návod k použití?“
A veľmi dôležité odporúčanie k tejto téme: vyberajte si kalíšok od overených výrobcov - takých, u ktorých máte o danom produkte dostatok informácií. Viete v akej krajine a za akých podmienok sa kalíšok vyrába, aký sa používá materiál, aké sa používajú farbivá a či má potrebné zdravotné a bezpečnostné atesty?
Článok volne preložila a doplnila komentármi Veronika Lančaričová.