Markéta Abrath je autorkou e-booku Jóga & menstruace. V rozhovore rozobrala nielen jogu a jej praktikovanie v súlade s menštruačným cyklom, ale aj skúsenosti, ktoré Markéta získala v Indii či Kolumbii. V Kolumbii zažila v šestonedeli úžasnú podporu žien a túto posilňujúcu skúsenosť by si priala pre všetky mamičky. "V našej spoločnosti je po pôrode celá pozornosť sústredená na bábätko a pre ženy je ťažké zabezpečiť si skutočne dobré podmienky pre popôrodný odpočinok," hovorí žena, ktorá ako dula podporuje mamičky počas pôrodu aj po ňom.
Čo Markétu priviedlo k ceste jógy a čo ju motivovalo napísať e-book na tému Jóga a menštruácia - Všetko, čo potrebujete vedieť, aby vám menštruácia pri cvičení jógy bola spojencom, nie nepriateľom?
Jóga ma zaujímala už od detstva, keď som videla moju tetu cvičiť. V puberte som začala kupovať knihy, ale na prvé skutočné lekcie som sa dostala až na vysokej škole. Úplne ma dostali zážitky po cvičení, počas záverečných relaxácií si živo pamätám, ako som úžasom prvýkrát pozorovala prúdenie energie v tele a už nebolo cesty späť. Na prvý lektorský kurz sme sa vydali s mojím vtedajším partnerom do Indie. Vtedy sme žili v Barme, ale plánovali sme rodinu a pomaly sme sa presúvali na iný kontinent. Prvé tehotenstvo však skončilo spontánnym potratom a ja som si v tomto období smútku a introspekcie uvedomila, že by som ešte stihla zažiť meditačné kurzy Vipassany a ísť na jógu do Indie. Môj partner tiež praktizuje jógu, tak sme sa vydali na takú predsvadobnú cestu do Rishikéša.
Už vtedy som nejak vnímala svoju cykličnosť a intuitívne som svoju jógu prispôsobovala tomu. Dôkladnejšie som sa tým však začala zaoberať až s ďalším tehotenstvom a skúsenosťou s pôrodom a materstvom. Veľmi mi otvoril oči kurz kombinujúci tehotenskú jogu a prácu duly, ktorý som absolvovala v Kolumbii. Dodnes čerpám z učenia autorky Umy Dinsmore Tuli, ktorá o skúsenostiach ženského reprodukčného cyklu v kontexte jógy napísala vynikajúcu knihu Yoni Shakti. Uma je výnimočná žena, som veľmi vďačná, že som ju mohla osobne spoznať a učiť sa od nej jogovú terapiu pre ženy a Jóga Nidru, ktorá je dnes hlavným ťažiskom mojej praxe.
Ako Markéta odporúča prispôsobiť cvičenie jógy menštruačnému cyklu a ročným cyklom?
Ja vidím obrovský potenciál jógy v pomoci nám rozvíjať vnímavosť k tomu, čo sa deje v našom tele aj k tomu, čo sa deje okolo nás. Jóga je hravá práca s vlastnou skúsenosťou. Mne osobne príde fascinujúce, ako už len skrz vnímanie vlastného dychu sa môžeme prepojiť s cyklickou povahou života a prírody. Snažím sa ľuďom ponúkať určité možnosti a techniky, ale potom ich nabádam, aby sa naladili na svoje telo a robili to, čo je pre nich dobré a výživné.
Aké cviky/ásany môžu byť počas menštruácie prospešné? Často sa dočítame, čo necvičiť, ale zaujíma nás, čo cvičiť...
To je samozrejme veľmi individuálne. Verím, že niekomu môže byť príjemné aj dynamické cvičenie, hoci sa väčšinou príliš neodporúča. Ak ste však skutočne v dobrom kontakte so svojím telom a vnímate, čo potrebujete, potom nie je potrebné sa riadiť nejakými dogmami. Odlišná situácia však nastáva, ak niekto cvičí nejaké predom dané formy a možno ani nevníma, že mu to vlastne nerobí veľmi dobre.
Ak by som však mala dať nejaké všeobecné odporúčanie, tak verím, že nikdy neurobíte chybu s Jóga Nidrou - nasýtite telo hlbokým odpočinkom a dáte si priestor uvedomiť si, čo vlastne potrebujete. V období menštruácie bývajú prospešné aj restoratívne a jemné predklonové pozície.
Ako prežíva svoju cykličnosť a menštruáciu a zmenil sa jej postoj k nej v priebehu života?
Teraz to už beriem ako prirodzenú súčasť svojho života, som vďačná za čas na odpočinok, ktorý si doprajem, a za odlišné perspektívy v rôznych fázach cyklu. Samozrejme, trvalo mi to nejakú dobu a určite ešte nie som na konci. Dobrou pomôckou na tejto ceste mi bol aj menštruačný kalíšok, ktorý som začala používať pred viac ako 10 rokmi.
Okrem toho, že je lektorka jogy, je tiež dúla. Čo ju priviedlo na túto cestu a ako a čím ju sprevádzanie žien počas tehotenstva a pôrodnej doby napĺňa? Aké ženy ju vyhľadávajú, aký pôrod a aké šestonedelie túžia prežiť?
K rozhodnutiu sprevádzať ženy pri pôrode a v období okolo neho ma priviedla moja vlastná skúsenosť. Moja druhá dcéra sa narodila doma, za podpory pôrodných asistentiek a dúl, a táto ženská podpora bola pre mňa nádhernou a posilňujúcou skúsenosťou, to najlepšie, čo mi kedy niekto dal. Prajem si, aby toto mohli zažívať všetky ženy. Byť prítomná pri okamihu narodenia je veľkou cťou, som rada, že môžem pomôcť vytvoriť podporné prostredie, aby mohli ženy pôrod svojich detí prežiť v pokoji a poskytnúť im láskyplné privítanie, ktoré si zaslúžia.
Na Markétinom blogu je zaujímavý článok Šestinedělí po kolumbijsku a to, že tam dúla a pôrodná asistentka v tom čase pre ňu stále boli. Aké má na to spomienky? V inom rozhovore s Terezou Lašťovičkou sa hovorilo o tom, že patrila k tým ženám, ktoré zisťovali, že sa pripravovali na pôrod, ale vôbec nie na obdobie po ňom. Podceňujeme ako spoločnosť význam šestonedelia? Ako sa vyhnúť popôrodným depresiám?
V našej spoločnosti ženy nedostávajú ani zďaleka takú podporu a starostlivosť, akú si zaslúžia. Bohužiaľ, stále ešte nie je bežné, aby každá žena mala svoju pôrodnú asistentku, ktorá by sa o ňu starala nielen počas tehotenstva a pôrodu, ale aj počas šestonedelia. Po pôrode sa všetka pozornosť sústreďuje na bábätko, pre ženy je ťažké zabezpečiť si skutočne dobré podmienky pre popôrodný odpočinok. Partneri zvyčajne po týždni či dvoch odchádzajú naspäť do práce a ženy sú na to veľmi často samy. Snažím sa ženy podporovať v tom, aby si na celé obdobie šestonedelia zabezpečili aspoň nejakú pomoc v domácnosti, aby im niekto uvaril, upratal a ony mali priestor venovať sa len sebe a bábätku.
Trápia ju občas zdravotné problémy (alebo splíny)? Ako sa s tým vyrovnáva a ako získava energiu?
Samozrejme. Momentálne sa znovu venujem rôznym zdravotným ťažkostiam, ktoré mi spôsobujú alergie na peľ. Vždy je čo liečiť. Pomáha mi jednoduchosť, nezahlcovať sa tým, čo nepotrebujem, ale nájsť si čas pre seba, venovať sa sebaúcte a starostlivosti, cvičiť a relaxovať. Poznám veľa vecí a zručností, ale skutočnou výzvou je uvádzať ich do každodennej praxe znovu a znovu.
Preklad z článku:
HANA FOŘTÍKOVÁ, 2023. Markéta Abrath: Jóga je hravá práce s vlastní zkušeností [cit. 2024-02-07]. URL: < https://kalisek.cz/marketa-abrath>.