Celý rok sa tešíte na dovolenku a nakoniec na nej trávite svoj čas tým, že riešite rôzne zdravotné problémy? Vaše zdravie môže ovplyvniť viacero faktorov. Poďme si povedať čo nás môže stretnúť a ako sa vyhnúť problémom v intímnej oblasti.
Zápal močových ciest
More, slnko, pláž... a zápal močových ciest alebo močového mechúra. Nepríjemné pálenie pri močení, časté nutkanie na záchod, bolesti brucha a pri silnom zápale i výskyt krvi v moči. S týmito problémami sa pravidelne stretáva prekvapivo veľké množstvo žien. Ako prvá pomoc môže poslúžiť urologický čaj a brusnice. Pri zápale je dôležité piť veľké množstvo tekutín (najlepšie čistej vody doplnenej urologickým čajom), aby sa baktérie vyplavili cez močovú trubicu von.
Brusnice sú tiež dobrým liekom na močové cesty a môžete ich ako doplnok stravy brať i preventívne. Brusnice pôsobia antibakteriálne a obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Existuje mnoho extraktov vyrobených z brusníc – pri výbere si všímajte, či obsahujú dostatočné množstvo koncentrátu.
Ďalším pomocníkom môže byť blokurima. Jedná sa o prášok, ktorý rozpustíte v pohári vody a vypijete. Obsahuje D-manózu, čo je jednoduchý, telu vlastný cukor (nájdeme ho mimo iného napr. aj v jablkách a hruškách). Tento cukor sa po vypití počas 1-2 hodín skoro celý vylúči obličkami do moču ako odpad, a preto je užívanie blokurimu úplne bezpečné i pro tehotné ženy, diabetikov a celiaktikov. Naopak je ale nebezpečné pre premnožené baktérie v močových cestách (zápaly najčastejšie spôsobuje Escherichia coli), ktorým cukor zalepí bičíky a nebohyblivé baktérie sú potom ľahko vylúčené.
Ak vám ale bežne dostupné lieky nepomáhajú, určite navštívte lekára, ktorý urobí podrobnejšie vyšetrenie a určí ďalší postup liečby.
Vaginálne infekcie
Najčastejším typom vaginálnej infekcie u žien v reprodukčnom veku je bakteriálna vaginóza. Jedná sa o narušenie pH rovnováhy v pošve a premnoženie nežiadúcich baktérií. Výsledkom môže byť nepríjemný zápach a vodnatý šedobiely výtok. Prejavy sa často zhoršia po pohlavnom styku alebo počas menštruácie.
Ďalším problémom môže byť kvasinková infekcia (vaginálna mykóza). Jedná sa o premnoženie kvasiniek (najčastejšie Candida albicans) v pošve. Výsledkom je svrbenie, pálenie, belavý hrudkovitý výtok a často tiež opuch vonkajších častí pohlavia. I pri tejto infekcii sa príznaky môžu zhoršovať po pohlavnom styku a styk môže byť i bolestivý. Naviac je kvasinková infekcia prenosná.
O týchto problémoch a ich riešení už sme na našom blogu písali. Pre vic informácií teda odoporúčame články:
- Vaginálna mykóza alebo bakteriálna vaginóza?
- Vaginálne mykózy a 4 P - prejavy, príčiny, prevencia, pomoc
- Vaginálne teliesko pre zdravé pošvové prostredie
- Obnova a rovnováha zdravého pošvového prostredia
Pokiaľ sa nepohybujete v prašnom prostredí, môžete ísť v lete i takzvane "na ostro". Vetranie intímnym partiám môže len prospieť.
Čo spôsobuje intímne problémy?
Prečo nás také nepríjemnosti stretávajú často práve na dovolenke? Už samotná zmena klímy a únava z cestovania sú pre naše telo záťažou. Premnoženie baktérií v intímnej oblasti ale môžu spôsobiť také banality ako je nepriedušné spodné prádlo a oblečenie, častá konzumácia sladkostí alebo tiež užívanie antibiotík.
Zvýšená teplota v lete spôsobuje zaparovanie v intímnych partiách. A práve vlhké prostredie je ideálne pre množenie baktérií. Rovnako kúpanie v mori a hlavne v chlórovanom bazéne je pre pošvovú mikroflóru ťažkou skúškou. Pokiaľ si naviac po kúpaní na sebe necháte mokré plavky, nahrávate baktériám, lebo tie sa v tomto vlhkom prostredí začnú veľmi rýchlo množiť.
Najlepšia je prevencia
Ako samozrejme všetky vieme, lepšie je vždy problémom predchádzať než ich riešiť.
- Pokiaľ viete, že vás v lete zápal močových ciest väčšinou neminie, nasaďte brusnicový doplnok stravy už pred dovolenkou.
- Pri výbere oblečenia nemyslite len na súčasné trendy, ale i na pohodlie a priedušnosť.
- Majte pri sebe vždy fľašu s vodou.
- Dbajte na hygiénu pred i po pohlavnom styku.
- Nepreháňajte to s umývacím gélom a vyberte taký, ktorý je vhodný pre intímnu hygiénu. Alebo sa umývajte iba vodou.
Nezabudnite si so sebou zabaliť ako prevenciu aniónové vložky!
Nepostrádateľnou súčasťou vašeho kufru by mali byť aniónové vložky Gentle Day. Vložky sú vyrobené z bio bavlny a povrch vložky výborne absorbuje tekutinu (a nevyvoláva alergické reakcie). Vložky obsahujú aniónty, ktoré pôsobia proti baktériám a vírusom. Aktivujú sa pri zvlhčení vložky - počas menštruácie, ale i pri bežnom nosení.
Pod značkou Gentle Day nájdete nielen aniónové vložky, ale aj prádlo z bio bavlny.
Vložky slúžia nielen ako prevencia proti zápalom močového mechúra a vaginálnej infekcii, ale je vhodné ich používať aj keď už intímne problémy máte. Intimku Gentle Day môžete použiť hneď, keď vyjdete z mora či bazéna. Antibakteriálne pôsobenie trvá až 20 hodín, ale odporúčame vložky meniť skôr podľa potreby.
Prajeme vám, nech si užijete dovolenku bez starostí! :)