Menarché - inšpirácia pre rituál

2. diel článku o oslave prvej menštruácie

V prvom diele tohto článku Menarché - prečo sa vracať k rituálu? sme sa venovali otázke, prečo je dobré svoju menštruáciu (a nielen tú prvú) uctiť a dopriať si oslavu a to pokojne i vtedy, pokiaľ sme už ženami v dospelom veku. V tomto článku prinášam niekoľko návrhov a inšpirácií, ako takúto oslavu vytvoriť pre svoju dcéru, inú dievčinu či pre seba.

Ako som už načrtla, prvá menštruácia môže byť iba príjemne strávený spoločný deň, alebo veľká oslava (alebo pokojne oboje).

„Špeciálny deň“

Pokiaľ sa dievča na oslavu prvej menštruácie necíti alebo ju z akéhokoľvek dôvodu nechce, je to v poriadku, aj keď vaša predstava o tomto dni bola odlišná. Je to jej rozhodnutie a je potrebné ho rešpektovať. Veľká oslava ako prechodový rituál nie je jediná možnosť, ako dať tomuto dňu špeciálny nádych. Môžete ísť s dcérou napríklad nakupovať. Vybrať si môže akékoľvek oblečenie alebo možno pekné spodné krajkované prádlo, pekné líčidlá: očné tiene, linky, lak na nechty, rúž... Ukážte jej, ako sa s nimi namaľovať, vezmite ju ku kozmetičke či vizážistke alebo rovno na fotenie k profesionálke. A čo napríklad iná starostlivosť? Ísť spoločne na masáž (medovú), na manikúru, pedikúru, ku kaderníčke. Dopriať si výborné jedlo, zákusok alebo zmrzlinový pohár. Môžete tiež dcére rozprávať o svojom dospievaní… Verím, že vás napadne ešte veľa ďalších možností, čo môžete spolu podniknúť.

menarche-ritual -pre-dievcata

 

Kúzelná truhlička či krabička

Veľmi pekným zvykom je venovať dievčaťu v deň jej menštruácie špeciálnu truhličku, v ktorej budú najrôznejšie poklady a predmety. Môžu tu byť „poklady“, ktoré sa dedia v rodine z matky na dcéru. Alebo tu môžu byť predmety, ktoré boli zbierané práve pre túto príležitosť.

Pár inšpirácií, čo všetko môže truhlička obsahovať: špeciálny šperk, brošňa či kamienok, ozdoby do vlasov, maľovátka, krásna šaty, krajkované prádlo či nočnú košielku, menštruačné potreby (látkové vložky, menštruačnú hubičku či kalíšok), kniha/knihy o dospievaní, menštruácii, ženstve či sexualite, vykladacie karty, denník na zapisovanie snov, pozitívne dopisy o menštruácii, odkazy od kamarátok, požehnanie starších žien, červený hrnček na bylinkový čaj, návody na bylinkové zmesi alebo priamo namiešaná čajová zmes na menštruáciu...

Oslava menarché

Na oslave môže byť s dcérou iba jej matka alebo tam môžu byť i ďalšie ženy (prípadne ďalšie dievčatá, ktoré tiež oslavujú svoju prvú menštruáciu). Môže sa stať, že dcéra svoju matku na oslave chcieť nebude a i to je potrebné rešpektovať. Je veľmi krásne, keď sa rituálu účastnia ženy rôzneho veku, aj tie staršie, múdre. Vzhľadom k veku dievčat odporúčam samotný rituál nijak nepreťahovať, aby udržali pozornosť.

Miesto: Záleží hlavne na dievčine. Či už to bude dnu či von, malo by toto miesto poskytovať dostatok súkromia, aby sa dievča mohlo uvoľniť. Môžete ho podľa svojich predstáv nazdobiť, môžete vytvoriť krásny oltár, na ktorý umiestnite predmety, ktoré symbolizujú ženstvo, pozitívne vnímanie menštruácie, sošky či obrázky krásnych žien a podobne.

Trón a veniec: Môžete vytvoriť krásne ozdobený trón, na ktorom bude dievča sedieť a počúvať. Veniec si môže sama upliesť, alebo ho pre ňu môžu vytvoriť ostatné ženy. Týmto vencom bude neskôr „korunovaná“.

Začiatok rituálu: je pekné rituál či ceremóniu nejak začať, stačí jednoducho, napríklad zapálením sviečky na oltári, spoločnou modlitbou, chytením sa za ruky a podobne. (Viac návodov na tvorbu rituálov nájdete v knike Novodobé ženské rituály). Potom ženy môžu dievča na toto miesto priviesť. Je dobré, keď pri tejto ceste prekročí určitý prah či bránu, ako symbolický vstup do novej etapy svojeho života – z detstva, do dospelosti. Predtým než vstúpi, môže byť očistená dymom šalvie či inou bylinou. V tomto "priechode" na ňu čaká žena (najlepšie staršia múdra žena), ktorá sa jej pýta: „Si pripravená vstúpiť medzi ženy?“ Až dievča odpovie, je privedená a usadená "na trón. Po usadení na trón jej ďalšie ženy môžu predčítať či hovoriť svoje priania a požehnania pre jej začínajúcu cestu ženstva. Vety a slová, ktoré v nej upevnia pozitívnu predstavu o menštruácii a ženstve. Môžeme uctiť jej telo, pomasírovať ju, potrieť vonnými olejíčkami, rozčesať vlasy. Môžeme jej tiež prezliecť šaty a ponúka sa tiež možnosť, že dievča vstupuje v bielych šatách a pri priechode bránou sa prezlečie do červených šiat - čokoľvek si vymyslíte!. V závere rituálu k dívčine pristúpi žena, ktorá jej na hlavu položí veniec a spoločne s ostatnými ženami prednesie: „Vitaj, žena!“ Potom jej môžete zaspievať nejakú krásnu pieseň alebo si spoločne s ňou zatancovať.

Rituál s pomocou živlov

Už niekoľko rokov sa učím vytvárať rituály a oslavy. V tradícii, ktorú sa učím ja, postupujeme nasledovne: pokiaľ vytvárame rituál, v ktorom chceme niečo upevniť, niečomu dať vzniknúť, začíname s živlom vzduchu, pokračujeme ohňom, vodou a zakončujeme živlom zeme. (U rituálov, kedy chceme naopak niečo ukončiť alebo rozviazať, postupujeme opačným smerom: zem, voda, oheň, vzduch.) Variánt, ako by taký rituál mohol prebehnúť, je veľa, ja uvediem iba pár príkladov pre inšpiráciu:

Vzduch: Za tento živel môžeme očistiť fyzické telo, ale tiež predstavy a obavy spojené s menštruáciou a dospievaním. K očiste môžeme použiť šalviu alebo kadidlo alebo sa dievča môže postaviť proste do vetra a vyšeptať mu svoje obavy.

prva-menstruacia-oslava

Oheň: V ohni môžeme spáliť to, čo nám už neslúži, čo si so sebou nechceme do dospelosti niesť. Alebo naopak môžeme zapáliť sviečku, ktorá niečo nové zažne. Zapálená sviečka môže symbolizovať vždy horiacu lásku k sebe samej a k svojmu telu.

Voda: Vodou sa dá omývať (napríklad chodidlá, aby nás niesli tým správnym smerom a aby sme s ľahkosťou vykročili do dospelosti) alebo sa môžu rôzne priania a posolstvá či pozitívne presvedčenia do vody našeptať a následne túto vodu vypiť. Voda, ktorá nás očisťovala, môže byť po obrade vyliata na záhradu so slovami a s vedomím, že zem túto vodu prijme a premení.

Zem: Telo vzišlo zo zeme, teda sa s týmto živlom spája. Na tomto mieste sa môžeme o telo starať, masírovať ho, česať, namaľovať naň krásne symboly. Môžeme tiež popriať telu, nech je silné a rodí zdravé deti. Dievčina môže tiež sama predniesť modlitbu alebo určitý záväzok k sebe samej. Dosť silné je, keď sa pritom sama sebe díva do očí (k tomuto účelu dobre poslúži zrkadlo s rukoväťou). Môže povedať čokoľvek, čo si sama sebe chce sľúbiť. Napríklad niečo v zmysle: Som žena, pevne zakorenená do zeme a pritom s hlavou v oblakoch. Som krása a sila. Som tá, ktorá dáva život. Nechávam sa viesť svojou intuíciou a počúvam svoj vnútorný hlas. Čas mojej menštruácie je a bude mojim posvätným časom, kedy môžem obdržať dôležité posolstvo a vhľady pre moju ďalšiu cestu.

prva-menstruacia-oslava-01

Záver rituálu: Rovnako ako sme na začiatku rituálu otvárali priestor, na konci tento priestor zasa uzavierame. Môžeme si vzájomne poďakovať, objať sa, zatancovať si, zaspievať si a potom sa presunúť na hostinu.
Hostina: na hostine, a prípadnej neskoršej veselici, môžu byť aj muži (otec, brat a ďalší muži z rodiny), pokiaľ si to dievča bude priať. Tak, aby to pre všetkých bolo prirodzené a príjemné. Ich prítomnosť na tejto oslave môže dievča vnímať ako prijatie od mužov a do života si ponesie názor, že menštruácia je prirodzený proces a že rovnako tak to vnímajú i muži.

Čo môže oslava ešte obsahovať:
  • Zasadenie stromu či kvetiny, ktorú bude dievča zalievať a prípadne raz za mesiac aj pridávať trochu svojej menštruačnej krvi ako hnojenie. Skrze túto rastlinu dievča ďakuje celej Zemi za jej plodnosť. (Pekné je, keď sa jedná o kvetinu, ktorá krásne vykvitne alebo o strom, ktorý bude časom rodiť ovocie, napríklad jabloň. Viac sa môžete dozvedieť v článku Využitie menštruačnej krvi.)
  • Poučenie dievčiny o tom, ako milovať a starať sa o svoje telo, vlasy, nechty atď.
  • Rozhovor o vzťahoch medzi mužmi a ženami, o sexualite a o tom, ako jej môžeme vdýchnuť určitú posvätnosť.
  • Rozprávanie o životných predstavách, hodnotách a ideáloch mladej dievčiny.
  • Noc po tejto oslave môže dievča spať pod hviezdami (podľa počasia), vďaka čomu môže cítiť väčšie prepojenie s prírodou.
  • Zvolenie si svojej „mesačnej matky“ (alebo dokonce mesačného otca). A čo to znamená? Mesačná matka je žena, ktorú si dievča vyberie, dôveruje jej a ku ktorej si môže prísť pre radu či sa len vyspovedať, keď sa nebude chcieť zverovať maminke. Je dôležité, aby tejto žene dôverovala nielen dievčina, ale aj jej maminka. Ja by som túto funkciu pripodobnila ku kmotričke. Prečo sa k takémuto zvyku nevrátiť, veď v skorších dobách sme tiež boli vychovávaní viacerými ľuďmi zo spoločenstva.

Verím, že ste tu našli inšpiráciu k vytvoreniu oslavy prvej menštruácie ako pre seba, tak pre svoju dcéru a možno vymyslíte a pripojíte ďalšie prvky. Oslava menarché je prvým krôčkom na ceste do dospelosti, ktorým ale všetko práve začína.

Článok spísala Veronika Lančaričová. preklad: Zuzana Hrúzová. Text bol použitý z našej pripravovanej knihy o menštruácii Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století, ktorá vyjde na jar roku 2017.

Oslavu si môžete usporiadať sama či s kamarátkami alebo sa obrátiť na ženy, ktoré tieto prechodové rituály usporadúvajú.