Dovolenka: 24.-30.7.2024 Vaše objednávky vybavíme 31.7.2024 Ďakujeme

AKNÉ - ochorenie nielen dospievajúcich

Takmer každý človek si v priebehu svojho života prešiel obdobím, kedy hľadal spôsoby ako raz a navždy skoncovať s prejavmi akné a vrátiť svojej pleti zdravie a jemnosť. Aj keď sa tomuto fenoménu venuje mnoho vedeckých inštitúcií, ich výskumy zatiaľ nepriniesli univerzálny „všeliek“. Dôvodom je fakt, že nie je jedna príčina vzniku akné. Preto, čo zafungovalo jednému, nemusí priniesť žiadne zlepšenie druhému. A teda, poznáte tieto najčastejšie zaručené rady, ako sa zbaviť akné?

Kožu vylieči slnko

Určite ste počuli známu vetu „Kam nemôže slnko, tam musí lekár“. Je pravda, že pôsobenie slnečných lúčov má mnoho prospešných vplyvov na celkové zdravie človeka, vrátane kože. Avšak, i tu platí známe „Nič sa nesmie preháňať“. Pokiaľ ste svetlý typ, potom by ste svoju pleť nemali slnku vystavovať dlhšie ako 20-25 minút, snedí ľudia potom 30-40 minút. Dlhšie slnenie by vám totiž mohlo spôsobiť viac problémov než prospechu. Naviac, prílišné teplo spôsobuje zvýšené potenie kože, čo môže byť jednou z príčin vzniku akné.

akne-a-slnko

Opaľovacie krémy spôsobujú akné

Áno i nie. Záleží totiž na zložení použitého krému. Príliš mastné krémy alebo krémy obsahujúce oxidy titanu či zinku nie sú pre aknóznu pleť vôbec vhodné. Tuk uzavre póry, pleť nemôže prirodzene dýchať a vypudzovať nechcené látky. K drobným zápalom a tvorbe pupienkov tak dochádza ľahšie. Na problematickú pleť preto odporúčame ľahké krémy s prírodným zložením (napríklad krém s krém s Niaouli a zeleným ílom alebo krém bez parfumácie .

Ak prestaneš jesť čokoládu, zbavíš sa akné

Každý, kto kedy trpel akné, si aspoň raz prečítal či vypočul, že by nemal jesť čokoládu. Viete však, že hlavnými zložkami v čokoláde, ktoré prispievajú k tvorbe akné nie sú kakaové bôby, ale mlieko, tuky a cukor? Skutočne, vedci dokázali príčinnú súvislosť medzi vysokým glykemickým indexom v strave a tvorbou akné. Preto, ak chcete mať pleť čistú a hebkú, potom sa vyhýbajte všetkým sladkostiam, sladkým mliečnym výrobkom, sladeným limonádam a pod.

akne-cokolada

Pitie obyčajnej vody pleť vyčistí

Pitie čistej vody už vzniknuté pupienky neodstráni, ničmenej je veľmi vhodnou prevenciou. Dostatok vody v tele udržuje cirkuláciu krvi a lymfy, ktoré sú nevyhnutné pre detoxikáciu organizmu a udržanie jeho vnútornej rovnováhy.

Až dospeješ, akné zmizne samé

To už nie je dávno pravda. V posledných rokoch čím ďalej viac dospelých ľudí (tvrdí sa, že až polovica mužov a štvrtina žien) trpí prejavmi akné. Pravdepodobnou príčinou je práve kvalita potravín, ktoré obsahujú až príliš mnoho konzervačných látok, rôznych chemických aditív, farbív a chuť zlepšujúcich prípravkov. Strava bohatá na tuky a cukry a nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, to je ďalší diel do skladačky príčin vzniku akné.

Častým dôvodom je tiež intolerancia organizmu na mlieko a/lebo lepok. Pokiaľ teda v akomkoľvek veku trpíte na akné, môžete urobiť (relatívne) jednoduchý pokus - vysaďte na mesiac všetky potraviny obsahujúce mlieko a/lebo lepok. Pokiaľ je dôvodom výskytu akné problém tela s týmito potravinami, bude výsledný efekt rýchly.

akne-a-mlieko

Pokiaľ kvôli akné chcete vysadiť kravské mlieko, informujte sa dopredu, aké existujú varianty.
Možno budete prekvapení šírkou výberu i novými chuťami!

Mačkaním vyrážok sa akné zhoršuje

Mačkaním pupienkov si skôr privodíte nepekné a trvalé zjazvenie kože, než že by to bola príčina neustálej tvorby akné. Žiadny výskum nepotvrdil súvislosť medzi mačkaním pupienkov a tvorbou akné. Preto, pokiaľ si nedokážete „mačkanie“ odpustiť, vždy si najskôr poriadne umyte ruky i tvár (či miesto „činu“) a následne ho vydezinfikujte nejakou jemnou pleťovou vodou. Najlepšie však urobíte, pokiaľ si túto činnosť odpustíte alebo ju aspoň zveríte do rúk odborníkovi.

Príčinou akné je stres

Tento výrok je čiastočne pravdivý. Po jednom nervovo vypätom dni v škole či v práci vám pupienky nevyskáču. Avšak dlhodobá psychická záťaž ovplyvňuje funkciu nadľadviniek a tým tvorbu určitých steroidných hormónov, tzv. glukokortikoidov. Ich zvýšené množstvo už príčinou vzniku akné je. Preto, pre krásnu pleť najlepšie urobíte, pokiaľ sa budete starať o svoju psychickú pohodu, napr. tým, že budete dostatočne spať, športovať a odpočívať.

Pri dôslednej hygiene sa akné neprejaví

Pupienky, sprievodný jav akné, vznikajú v spodných vrstvách kože a až postupom času sa objavia na jej povrchu. Ich primárnou príčinou teda nie sú nečistoty, preto prílišná hygiena od akné väčšinou nepomôže. Pleť čistite jemnou neutrálnou kozmetikou, peelingy a iné intenzívne či hrubé materiály používajte len veľmi zriedka. Narušujú ochrannú vrstvu kože i kožu samotnú a situáciu tak skôr ešte zhoršujú.

Akné je iba kozmetickou záležitosťou

Prejavy akné, obzvlášť v dospievaní, spôsobujú u mnoho ľudí tiež psychické problémy. Ľudia s nečistou pleťou majú často nízke sebavedomie, sklony k depresiám a horšie nadväzujú sociálne kontakty. Naviac, ako už sme zmienili, akné môže mať rôzne príčiny. Väčšinou sa jedná o komplex viacero faktorov. Liečba vážnych prejavov akné by preto mala byť vždy v rukách odborníka, najlepšie lekára zdatného v celostnej medicíne, popr. skúseného dermatológa. 

Článok napísala Eliška Stofferová, preklad Zuzana Hrúzová.