Často kladené otázky - pesary FemCap

Ako moc je pesar FemCap spoľahlivý? Nemôžem otehotnieť?
FemCap v kombinácii so spermicídom alebo prerušovanou súložou je vysoko spoľahlivou dámskou antikoncepciou. Pokiaľ ho budete používať pravidelne pri každom pohlavnom styku, odpovedá úroveň ochrany hormonálnej antikoncepcii. Dôležité je NEVYBERAŤ pesar hneď po styku, ale najskôr po šiestich hodinách, až všetky spermie uhynú. Po použití je FemCap potrebné umyť vlažnou vodou, osušiť ho a skladovať v krabičke, v ktorej ste ho obdržala. Čas od času FemCap pohľadom skontrolujte, prípadne do neho napusťte vodu, aby ste sa uistila, že v ňom nevznikla trhlina. Približne po roku odporúčame pesar FemCap vymeniť za nový.

Ako poznám, že som si ho nenasadila zle?
Pozorne si prečítajte príbalový leták, ktorý s tovarom obdržíte a niekoľkokrát si nasadenie vyskúšajte. Pokiaľ si ani potom nebudete istá, kontaktujte MUDr. Peštovú na emaile info@pesarshop.cz, bude sa vám venovať individuálne a tak dlho, pokiaľ sa váš problém nevyrieši.

Ako dlho dopredu môžem pesar FemCap zaviesť?
FemCap môžete zaviesť až niekoľko hodín pred sexuálnym stykom. Môžete ho zaviesť dopredu pred schôdzkou, alebo pred večernými rodinnými rituálmi, a potom už len necháte situáciu plynúť. S FemCapom tak nedochádza k prerušeniu romantických chvíľ a neznižuje sa celkový zážitok zo sexu a vzájomnej blízkosti. Zároveň nemusíte byť nervózna, či vašemu partnerovi ľudovo povedané "neújdu nohy". Mnoho ženám by pesar FemCap mohol pomôcť uvolniť sa a konečne prežiť milovanie naplno.


Čo ak ho zabudnem vybrať?
FemCap môžete mať v pošve bez problémov až 48 hodín. Pokiaľ ho necháte v pošve dlhšie, riskujete zápal pošvy a močových ciest. Ničmenej nezabudnite, že pesar FemCap musíte nechať nasadený ešte aspoň šesť hodín po styku, aby nedošlo k nežiadúcemu otehotneniu!


Môžeme pri styku používať zároveň cervikálny klobúčik FemCap i kondóm?
Vzhľadom k tomu, že cervikálny klobúčik FemCap nechráni pred vírusom HIV a niektorými ďalšími pohlavnými chorobami, môže občas nastať situácia, že budete chcieť použiť pesar zároveň s kondómom. Možno ich takto kombinovať, musíte ale pridať dávku lubrikačného gélu, aby sa kondóm nepretrhol pri trení o FemCap.


Pri styku sa FemCap pretáča okolo krčka. Čo s tým?
I pri správne zvolenej veľkosti cervikálneho klobúčiku FemCap je možný klzný pohyb okolo krčka, tzv. pretáčanie. Pretáčanie neumožňuje iba pesar, ktorý je na hranici veľkosti - teda o kúsok menší už by nešiel nasadiť. Princíp pevného ukotvenia tkvie v prilnutí okraja klobúčiku FemCap k pošvovým klenbám. Odporúčame teda nasledujúci postup:

Po nasadení FemCapu na krčok zaveďte prst do žliabku klobúčku v zadnej klenbe a zatlačte ho čo najhlbšie. Obdobne postupujte v priebehu celého žliabku a súčasne pritlačte okraj klobúčku kstene pošvy. Keď je pesar FemCap takto zavedený, niekoľkokrát zatiahnite a zase povoľte svaly panvového dna - napätie svalov je podobné ako keď vcucávate špagetu, i keď tak trochu inde. Potom sa 5-10 min voľne pohybujte po byte. Pohyby svalov panvového dna vytvoria potrebný podtlak k upevneniu FemCapu, potom už by sa pretáčať nemal. Následne prekontrolujte polohu pesaru.

kontracepcia-femcap