Vaginálne vydymovanie

Existuje typ očisty bylinkami naparovaním a tiež vydymovanín, pri ktorom sa pre očistu lona používajú zmesi bylín a kadidla. Tento spôsob očisty je dosť často využívaný napríklad v Indonézii, kde sa jedná o procedúru, ktorú si môžete dopriať i v salónoch krásy.

Špeciálne kúpele pre ženy

Vo svete sa stretávame s niekoľko rôznymi názvami, ktoré metódu vaginálneho vydymovania označujú: Yoni smudge*, Vaginal Fogging / Smoking či Venus Smoke. Postup a účinky sú veľmi podobné ako pri  vaginálnom naparovaní, s tým rozdielom, že pri vaginálnom vydymovaní sa zmes bylín s kadidlom umiestňuje na horúci uhlík. Bylinky sa používajú rôzne, podľa toho, aké má mať zmes účinky. Najčastejšie je to rozmarín, nechtík, levanduľa či okvetné plátky ruže a tiež bazalka. Rozmarín a nechtík sa používajú pre očistu lona a bazalka s ružou sa skvelo hodí pre upokojenie. Vaginálne vydymovanie pomáha zmierniť rôzne nepríjemnosti spojené s menštruáciou či pohlavnými orgánmi: zmierňuje príznaky PMS a menopauzy, lieči výtoky či kvasinkové infekcie.

Najvhodnejší čas pre vadymovanie je čas pred menštruáciou či tesne po jej skončení. Kedy nie je vhodné procedúru absolvovať je podobné ako u vaginálnej náparky. Je to doba, kedy je žena tehotná (a to i vtedy, pokoaľ si tým nie je úplne istá), pri menštruácii, pri vaginálnej či kvasinkovej infekcii, pokiaľ má na svojej intímnej oblasti nejaké otvorené rany, vredy či puchiere alebo pokiaľ má zavedené vnútromaternicové teliesko.

Indonézia

V Indonézii je táto technika veľmi dobre známa, bežne používaná a má svoju dlhoročnú tradíciu. Vaginálne vydymovanie je dokonca súčasťou predsvadobného rituálu, ktorý je určený k očisteniu intímnej oblasti a príprave na prvú svadobnú noc. Nezostáva však iba u toho a dnes si už v Indonézii môžete také ošetrenie dopriať i v najrôznejších ženských kúpeľoch.

vaginalne-vydymovanie

„Yoni smudge je tak trochu ako sedieť na záchode, bez toho, aby ste museli čokoľvek robiť. Ale nepredstavujte si obyčajnú záchodovú misu, ale skôr krásnu drevenú krabičku, v ktorej je zapálená zmes voňavých bylín a kadidla. A táto zmes voňavých dymov prestupuje vašou intímnou oblasťou...“ Výňatok z knihy Balilicious - The Bali Diaries, Becky Wicks

V Indonézii je táto metóda súčasťou balíčku, ktorý nesie názov „Vaginálne uvolnenie – intímna akupresúra pre ženy“. Pri tejto metóde sa kombinuje vaginálne vydymovanie so stláčaním určitých bodov v pošve. Vďaka tomu dochádza k uvoľňovaniu blokov v tejto oblasti a celkovému zlepšeniu sexuálneho prežívania. Potom sa za „domácu úlohu“ odporúča pracovať ešte s vaginálnymi vajíčkami, ktoré pomáhajú pri starostlivosti o svaly panvového dna a harmónii lona.

Trend vaginálneho naparovania sa pomaly ale iste začína z Indonézie dostávať aj do iných kútov sveta.

Historické zmienky o vaginálnom vydymovaní

Zmienky o vaginálnom vydymovaní môžeme nájsť i v historických záznamoch. Ľudia starých kultúr totiž verili, že táto forma tepla za pomoci „hojivého dymu“ môže vagínu očistiť a obnoviť. Rovnako ako o vaginálnom naparovaní, i o tejto metóde sa môžeme dozvedieť z archeologických spisov. Napríklad na jednom papyruse nájdenom v Egypte bolo uvedené, že by ženy mali byť v podrepe nad vykurovadlom naplnenom bylinami, živicami a kadidlom. Dym z vykurovadla totiž následne vstúpi do maternice, a tak vraj zvýši ženinu plodnosť.

Sú nám rovnako známe spisy, v ktorých sa písalo, že vo veštiarni v Delfách v Grécku ženy stáli nad dierou v zemi, z ktorej vychádzal dym a týmto spôsobom si očisťovali svoje ženské orgány.

Nad veštiarňou v Delfách bol vraj nápis, ktorý hlásal: „Poznaj sám seba.“ Tento chrám ležal na geologickom zlome, čo bolo bežné i u iných chrámov. Na Wikipédii sa môžeme ďalej dočítať: „... Pred veštením sa musela Pýthia vykúpať v kalskom prameni, potom ju odviedli k ďalšiemu prameňu, z ktorého sa napila, aby sa prebudili jej veštecké schopnosti. Po skončení všetkých prípravných procedúr ju odviedli do Adytonu. Cestou k prameňu, od prameňa až do svätyne bola vraj zahalená šatkou a šla v doprovode kňazov. Pri samotnej veštbe sedela Pýthia na trojnožke a z trhliny v zemi vraj vdychovala vychádzajúci dym, podľa iných žula vavrínové listy, čím sa dostávala do tranzu...“
Mohlo sa snáď jednať o popis zmieneného rituálu? Bola zahalená šatkou... sedela na trojnožke... a z trhliny v zemi vdychovala vychádzajúci dym. Zaujímavé je, že pri archeologickom výskume tohto miesta, nebola žiadna trhlina v zemi nájdená.

Vaginálne vykurovanie sa ale nepoužívalo iba k očiste: V skoršej dobe sa lekári domnievali, že k zlým duševným stavom dochádza vplyvom posunu maternice v tele. Ich predstavu zhrnuli slová Platóna: „Maternica, keďže to je živý tvor žiadajúci plodenie, kedykoľvek zostáva dlho bez plodu, blúdi všade po tele, upcháva priechody a prekáža dýchaniu.“ Preto sa ju lekári „snažili zase dostať späť na svoje miesto“ a používali k tomu najrôznejšie metódy a postupy, napríklad vydymovanie a inhalácie. Avšak za najúčinnejší liek sa považoval vstup do manželstva (len tak bolo možné ukľudniť „tvora žiadajúceho plodenie“). Vydymovanie sa vraj tiež používalo ako antikoncepčná metóda, s akou účinnosťou, to však nevieme.

V niektorých záznamoch sa tiež popisovalo použitie oboch metód – vaginálneho naparovania i vaginálneho vydymovania. Tieto dve metódy sa používali v odlišnom čase a vzájomne sa ich účinky dopĺňali. Jedna technika sa spájala s elementom vody, druhá s elementom ohňa. Jednu sa odporúčalo robiť počas novolunia, druhú počas splnu.

Zdroje informácií: www.romper.com, www.thefountainoflife.org, beckywicks.com
* Tonto názov sa rovnako používa pre popis očisty kamenného vaginálneho vajíčka, tzv. Yoni egg.

Článok vznikol za spolupráce žien z českého blogu Kalíšek.cz