Ušné a telové sviečky - 2.diel - Ako pôsobia a ako ich použiť?

V prvom diele našej minisérie o ušných a telových sviečkach ste zistili, že sa nejedná o žiadny novodobý vynález, ale že ich ľudia s úspechom a či už z rôznych materiálov, používajú od nepamäti. V tomto diele vám predstavíme ako tieto špeciálne sviečky pôsobia na naše telo a aký je správny a bezpečný spôsob ich použitia.

Princíp pôsobenia

Na internete možno nájsť veľa rôzne dôveryhodných a kvalitných informácií o pôsobení ušných a telových sviečok (či už pozitívnych či negatívnych). Skutočnosť je taká, že vďaka tvaru sviečky (klasicky či kónicky valcovitému) vzniká po priložení zapálenej sviečky na telo mierny podtlak (tzv. komínový efekt), kedy teplejší vzduch vnútornou dutinou sviečky prúdi pozvoľna smerom nahor. Tento jemný „masážny“ pohyb a mierne teplo stimulujú lymfatický systém, energetickú obálku tela i miesta na tele, na ktoré je sviečka priložená. Dochádza tak k veľmi jemnej harmonizácii narušenej rovnováhy.

Je dôležité zmieniť, že bežný človek svoje energetické telo spravidla nevníma. Preto v počiatkoch použitia ušných a telových sviečok nemusíte efekty pocítiť. To ale neznamená, že žiadne nie sú. Naskôr sa harmonizuje energetická obálka tela a až postupne sa pôsobenie premietne aj na fyzickej úrovni. Všeobecne platí, že pri použití alternatívnych metód liečenia je potrebné byť trpezlivý a dať telu priestor k prebudeniu a rozvinutiu vlastných liečivých a regeneračných síl. U takto jemných prostriedkov, akými ušné a telové sviečky sú, to platí dvojnásobne.

telove-sviecky-2

Spôsob použitia

Pred samotnou aplikáciou sviečok si pripravte pohodlné a bezpečné miesto k vykonaniu terapie (najlepšie pre polohu v ľahu). Budete pracovať s otvoreným ohňom, preto dbajte na zvýšenú opatrnosť!

Nachystajte si hrnček alebo misku s vodou, do ktorej po ukončení sviečku vhodíte a tým ju uhasíte. Z papieru si vystrihnite ochranný kruh (býva spravidla súčasťou dodávky sviečok, popr. si návod môžete stiahnuť v našom eshope u nami ponúkaných sviečok), alebo použite inú pomôcku, ktorá ochráni vystavené časti tela (vrátane vlasov!) pred nechceným ukvapnutím vosku či odpadnutím ohorenej časti sviečky. Z užšej strany sviečky navlečte ochranný kruh do cca 1/3 (na sviečke vyznačené farebným prúžkom).

Sviečku otočte širším koncom dole a tu ju zapáľte. Akonáhle sviečka horí, okamžite ju obráťte hore a priložte na vybrané miesto na holom tele. Spodným koncom sviečky by nemal unikať dym, len tak vznikne mierny podtlak a komínový efekt. Sviečku držte vzpriamene. Uvoľnite sa, relaxujte. Akonáhle sviečka dohorí do cca 2/3 (nad papierový krúžok), sviečku opatrne preneste nad misku s vodou. Tu ju rýchlo otočte plameňom dole a vhoďte do vody.

Po použití môžete dnu v sviečke nájsť zmes zo zbytkov nevyhoreného vosku a popolček z plátna. Túto zmes nikdy príliš „nepitvajte“ obsahuje nahromadené negatívne energie, ktoré je lepšie ihneď zlikvidovať - ak je to možné, zbytok sviečky spáľte.

Sviečkovanie je harmonizujúca a relaxačná terapia. Pri jej praktikovaní by ste nemali cítiť žiadnu bolesť, nepríjemné pocity, ani žiadny iný diskomfort. Pokiaľ sa pri terapii nebudete cítiť dobre, vždy ju ihneď ukončite!

Pred a hlavne po aplikácii sviečok viac pite (najlepšie čistú vodu), pomôžete tým rozprúdené lymfe účinnejšie odvádzať toxíny z tela. Po sviečkovaní  si doprajte kľud a pohodu.

Pre zvýšenie pocitu uvoľnenie, kľudu a relaxácie je vždy lepšie, keď vám sviečku aplikuje druhá osoba. Nemusíte sami kontrolovať spôsob horenia, bezpečnosť a odhorievanie sviečky a ďaleko lepšie a hlbšie si terapiu užijete.

VAROVANIE!

Pri aplikácii sviečok buďte veľmi opatrní. Dôkladne dodržujte pokyny výrobcu a pravidlá bezpečného chovania pri práci s otvoreným ohňom. Najviac úrazov nastáva práve v dôsledku podcenenia rizík. Sviečky na menej prístupné miesta, rovnako ako do uší, si nikdy neaplikujte sami! Dajte pozor, aby ste sa neopatrnou manipuláciou nepokvapkali roztaveným voskom.

Sviečky si môžete zakúpiť u nás v eshope.

Článok zostavila Eliška Stofferová. Preložila: Zuzana Hrúzová. Zdroje: HOXI.cz, EnergySystem.cz, Jili Hamilton, NaturHelix, Petr Rulc - Zdraví pro všechny, U.S. Food and Drug Administration.