Teplo ako liek na bolestivú menštruáciu

Prichádzajú dni menštruácie a pre mnoho žien to znamená veľké nepríjemnosti. Nafúknuté brucho, pocit na zvracanie či mdloby, kŕče v žalúdku alebo nepríjemná hnačka. Musí to tak byť?

Menštruácia je prirodzenou súčasťou života každej ženy. Je to niečo, čo úzko súvisí s naším ženstvom a tiež s tým, že môžeme počať dieťatko. Dnes sa mnoho žien uchyľuje k hormonálnej antikoncepcii, vďaka ktorej len raz za mesiac celkom bezbolestne krvácajú (čo ale ani nie je menštruácia) alebo ani to. I keď sa veľa odborníkov zhoduje na tom, že nepretržité užívanie antikoncepcie zdraviu neprospieva, stále je tu silná reklama na šťastný život bez menštruácie, ktorej ženy s problémami ľahko podľahnú. Nemusíte mať pri menštruácii bolesti.

Prečo mám bolesti?

Bolestivá menštruácia nám ukazuje, že niečo nie je v poriadku. Počas menštruácie nerobíme to, čo by sme mali robiť. Alebo to nerobíme vôbec a skrze naše ženstvo nám to telo pripomína. Pokiaľ to riešime práškami na bolesť alebo umelými hormónmi, nie je to v skutočnosti riešenie, ale len prekrytie problémov, ktoré môžu viesť k mnoho ďalším problémom v budúcnosti.

Nebojujme proti bolestivej menštruácii, pretože to by bol boj proti nám samým. Urobme pre seba niečo, čo nám a tiež našemu tělu pomôže natoľko, že táto signalizácia nespokojnosti prestane.

Buďte v kľude

Mnoho ženám môže pomôcť zostať v kľude. Viete predsa, kedy menštruáciu dostanete. Naplánujte si svoj život tak, aby ste v tejto dobe mali čo najmenej stresu … Ale áno! Ide to. Samozrejme, že mnoho z nás chodí normálne do práce, stará sa o deti a robí mnoho činností, ktoré sa opakujú. To nie je prekážka. Nemusíte pred alebo počas menštruácie ležať s nohami hore 24 hodín. Skúste si ale napríklad upratovanie nechať na inokedy – keď nepovysávate, deti ani manžel si to ani nevšimnú. Pokiaľ áno, tak nech upracú oni. Neplánujte oslavu narodenín pre svoju svokru. Nesľubujte šéfovi, že v ten deň budete viesť dôležitú schôdzku. Vynechajte rodinný výlet so psami a deťmi. Nechoďte cvičiť. A miesto pečenia koláča si večer napusťte horúcu vaňu. Pokiaľ máte bolesti pri menštruácii, použite menštruačný kalíšok a môžete sa pokojne kúpať i počas menštruačného krvácania.

I ženy, ktoré ešte nemajú deti, si neurobia čas pre seba a nezvolnia. Tempo našej kultúry je stále väčšie a väčšie – rýchlo, rýchlo, rýchlo! To ale nie je nič pre menštruujúcu ženu! Naša kultúra nie je váš problém! Proste sa na to vykašlite a zostaňte v kľude. Kedy ste naposledy maľovala? A kedy ste si to naposledy urobila?

bolestiva-menstruacia

 

Buďte v teple

Skvelým pomocníkom proti bolestiam je teplo. Máte veľa možností. Pokiaľ ste doma, nahrejte sa vo vani, zalezte si do perín alebo ku krbu (postačí i ústredné kúrenie :) Prehrejte sa i zvnútra, uvarte si horúci čaj. Existujú bylinkové čaje pre ženy, odpoúčame tiež medovkový alebo harmančekový čaj s medom.

Nie vždy môžeme ležať. To nevadí - nestresujeme sa tým, čo nemôžeme – radujeme sa z toho, čo sme pre seba urobili! Vyberte si pre tieto dni špeciálne oblečenie, v ktorom vám bude istoiste teplo a to hlavne v oblasti bruška. Žiadne bedrovky a krátké tričko! Dívate sa do svojho šatníku a nič tam nie je? To je tiež výborná správa. Vyrazte si nakúpiť vaše špeciálne menštruačné oblečenie. A až vám partner povie, ako vám to pristane, povedzte mu, o čo ide. Poproste ho, že keď uvidí tieto úpletové šaty, máte dni, kedy to pre vás nie je ľahké a moc by vám pomohlo, keby sa k vám choval ohľaduplne. Muži to naozaj často netušia, aká je pre nás doba menštruácie iná. Keď im to vysvetlíme, mnoho z nich bude rádo, že nám môžu pomáhať a chrániť nás. To je zas ich práca.

Tip od nás: Pre obdobie menštruácie odporúčame bedrové pásy, ktoré zaistia vašemu brušku teplo a dodajú šmrnc vašemu outfitu.

Haramaki - V Japonsku sa dodnes nosí špeciálne spodné prádlo – haramaki („brušná rolka“), ktorá pomáhá udržovať stabilnú teplotu tela. Jedná sa o akúsi obdobu ľadvinových pásov, zahaľujúcich oblasť od žalúdku cez brucho až po boky. Japonci veria, že teplo posilňuje imunitný systém a napomáha v odolávaní chorobám, preto je nutné udržovať brucho a ľadviny stále v teple. Pocit chladného brucha považujú za prvú známku oslabenenia imunity. Tradičný kus oblečenia (vidíme ho i na starých tlačiach) má dnes designovú podobu a je obľúbený i medzi mladými ľuďmi.

Pás haramaki môžete kúpiť tu.

Skúsenosti

„Mě pomáhá zabalit záda a břicho do deky. Jak se to nahřeje, tak bolest ustoupí.„
„Cibule na kostičky, na pánvi zesklovatět a dát do látkovýho šátku nebo kapesníku a na podbřišek. Drží to dlouho a uvolňuje od bolestí. celkově je prostě dobrý teplo. Takže já i třeba v létě v době MS nosila těhotenský pás a ten mě zahřál a křeče byly pryč.“
„Taky mívám bolestivou menstruaci a někde jsem četla, že je dobré pít kontryhelový čaj. Vyzkoušela jsem ho, piju ho vždy už třeba den dopředu a mám pocit, že je to lepší. Tak to taky zkuste.“
„Zkuste mít nohy v teple. A pokud se nemůžete vyhřívat termoforem, zkuste ledvinový pás - mě bolí i v kříži a bolesti vystřelují do stehen, takže teplo, teplo ...“
„Mně pomáhá odvar z majoránky, v nejhorší dny i několikrát denně a teplé obklady na podbřišek.“
„Jednoho dne jsem si řekla, že si musím trošku pročistit tělo. Začala jsem se zdravou stravou. Vařila jsem si rýži natural, celozrnné těstoviny, čočku, fazole atd., dělám si k večeři zeleninový saláty, někdy přidám bílý jogurt, ovoce atd. Pak přišla menstruace a já zjistila, že nemám vůbec žádný bolesti jako vždycky. Pokaždý mě bolelo hrozitánky břicho, kolikrát víc jak půl dne, měla jsem průjem, třásly se mi nohy... Asi to chce vážně to tělo trošku pročistit, jen čtrnáct dní ale nestačí ...“
„Když mě bolí břicho, tak teplá flaška a odpočívat.“

Skúsenosti prevzaté z Babinet.cz a www.womenzone.cz

Autorkou textu je Ilona Bittnerová. Preklad: Zuzana Hrúzová.