Panvové dno – drahocenný klenot, ktorý si zaslúži hýčkať

alebo čo robiť, keď je vaše panvové dno na dne

Menštruačný kalíšok drží správne na svojom mieste i vďaka svalom panvového dna. A viete, že zlý stav panvového dna môže byť tiež príčinou vašich bolestí v chrbte, inkontinencie, menštruačných bolestí, problémov pri sexe alebo neschopnosti otehotnieť? Ako udržať tuto klíčovou část ženského těla v dobré kondici?

Ema má misu. My ostatné tiež.

Panvové dno si možno najlepšie predstaviť ako pružnú misu na dne našej panvy, v ktorej je uložená maternica, vaječníky, močový mechúr a hrubé črevo. Pekná váha, však? A to ešte v tehotenstve pribudne hmotnosť bábätka, placenty a plodovej vody. Nie je divu, že keď panvové dno nie je v dobrom stave, takúto námahu nevydrží.

Okrem gravidity jeho zdravé fungovanie ohrozuje i pôrod, zosilnený vnútrobrušný tlak (nosenie veľkých bremien, silný a urputný kašeľ a iné.), nadváha, hormonálne zmeny, sedavý alebo pasívny životný štýl alebo naopak prílišná aktivita a posilovanie svalov panvového dna (u cvičiteliek a tanečníc).

panvove-dno

Následkom preťaženia, hormonálnych či psychosomatických vplyvov môže panvové dno podľahnúť únave a vypovie službu – poklesne a stratí svoju pružnosť, alebo naopak zatuhne stiahnuté v kŕči. A práve druhá možnosť dokazuje, že aj keď ženské časopisy a weby sa cvikmi posilňujúcimi panvové dno len tak hemžia, niekedy je prospešnejšie, dopriať unavenej "mise" relax a uvoľnenie.

Ako správne cvičiť?

Podľa výskumov nórskej profesorky Kari Bo, medzinárodne uznávanej odborníčky na fyzioterapiu a liečenie inkontinencie, až u 20 percent cvičiacich žien sa zhoršuje ich stav následkom nesprávneho cvičenia. Kontroverzné sú bohužiaľ často odporúčané Kegelove cviky, jóga i pilates, pretože o tom, že panvové dno má pracovať ako dýchací sval, vie len malá časť lektorov.

Cvičenie školy panvového dna fyzioterapeutky, psychoterapeutky a cvičiteľky jógy Renaty Sahani Skálovej sa líši predovšetkým svojim komplexným poňatím. Metóda 3 x 3 prepája prístup modernej západnej medicíny s pohľadom psychosomatiky a múdrostí východných cvičení. Neponúka iba mechanicky prevádzané cviky, ale ucelené cvičenie vychádzajúce z premysleného systému.

V súčasnej medicíne je bohužiaľ bežné, že žena si zvolí lekára podľa toho, ktorá "súčiastka tela" je poškodená. Ide na gynekológiu, fyzioterapiu, interné alebo na urológiu, s psychickými problémami sa obracia na psychológa alebo psychiatra. Ale my ľudia sme celistvé bytosti. Nemožno teda oddeliť telo od emócií. Emócií, ktoré majú svoj domov vo svaloch a kostiach.

3 x 3 je oveľa viac než 9

Metóda 3 x3 je vhodná pre ženy každého veku. Cvičenie uľaví dievčatám s bolestivou menštruáciou, ženám po pôrode i tým, ktoré trápia problémy spojené s prechodom. Veľa žien hlási i príchod dlho očakávaného tehotenstva, alebo ... ktorá z nás by nestála o lepší sexuálny pôžitok?

Ako cvičenie funguje? Systém 3 x 3 predstavuje prepojenie troch rovín (fyzioterapeutickej – telo, psychosomatickej – duša a energetickej – ducha) a troch pomyselných poschodí tela (samotná panva, krk a chodidlo). A ako jednodenný kurz prebieha?

Prvá v rade je rovina fyzického tela. Odpovieme si na otázky, ako správne lokalizovať všetky tri vrstvy panvového dna a to názornou formou i praktickými ukážkami.

Druhú rovinu emočnú (psychosomatickú), zastupujú bioenergetické cvičenia panvy. Bioenergetika vychádza z predpokladu, že emócie nie sú v mozgu, v našej hlave ani myšlienkach, ale vo svaloch, kostiach a v spôsobe držania tela. S panvovým dnom sú mimo iné spojené témy ako napríklad únavový syndróm, hnev, strachy, úzkosti, plodnosť, vášeň i chuť do života. Niektorá žena potrebuje svoje panvové dno prebudiť z lenivého spánku, iné naopak zrelaxovať. A mnoho žien si do tejto chvíle svoje panvové dno neuvedomuje vôbec.

Tretia rovina energetická, ladí s našimi ženskými orgánmi. Tvorenie, energia, vitalita, radosť i potešenie sú ich témami.

Čo sa týka poschodí, prvým poschodím je myslená vlastná panva. Druhé poschodie predstavuje krk. Tretie poschodie potom predstavuje chodidlo. Plochá noha berie panvovému dnu jeho silu, rovnako ako vysoké podpätky. Naučiť sa zase správne chodiť a postarať sa o chodidlo na fyzickej úrovni pomôžu techniky nácviku "malej nohy". V rovine emočnej sem spadajú témy stáť v živote na vlastných nohách, vedomá chôdza apod.

panvove-dno-drahocenny-klenot

Výlet do neznáma

Kam za metódou 3x3 a jednodenným kurzom Tajomstvo panvového dna pohľadom východu a západu? Cvičí sa v Prahe, Olomouci, Brne, Bratislave, Poprade i ďalších mestách. Dôležité je, že všetko podstatné sa ženy naučia počas jednoho dňa a potom už môžu pokračovať samé doma, alebo pri akomkoľvek ďalšom cvičení, tanci alebo pohybe. Počiatočné vedenie lektorky tak prináša blahodárne efekty v každodennosti.

Prečo je dôležité zúčastniť sa kurzu?

Na kurze sa okrem správneho cvičenia dozviete všetky podstatné informácie k téme panvového dna, ktoré vám pomôžu pochopiť všetko v súvislostiach a nájsť či vytvoriť si ku svojmu panvovému dnu zdravý vzťah.

Jednodenný kurz prepojený s metódou 3 x 3 možno pojať i ako zaujímavú a vzrušujúcu cestu, ktorá vás zavedie do doposiaľ neznámej krajiny vášho tela i duše a v jej ciely vás bude čakať nielen zdravé panvové dno, ale i možné vyliečenie súvisiacich zdravotných problémov a väčšia radosť zo života. Skôr alebo neskôr potom na ulici isto začujete obdivné "Tá sa ale nesie!".

A čo do tej doby než prídem na kurz? Skúste sa prepájať so svojim panvovým dnom a viac si celú oblasť všímať. Stačí kľudne ešte ráno v posteli sama seba sa spýtať: Ako sa mám? Ako sa cítim? V akej kondícii je moje panvové dno? Určite sa k vám odpoveď dostane.

Autorkou textu je Mgr. Lena Komanická – certifikovaná lektorka Školy panvového dna Renaty Sahani Skálovej, absolventka štvorročnej školy Mohendžodáro, aromaporadkyňa a masážna terapeutka. Preložila Zuzana Hrúzová. 

Viac se dozviete na www.skolapanevnihodna.cz.