Menštruácia a hormonálna antikoncepcia

Možno by sa skôr hodil názov "Menštruácia versus hormonálna antikoncepcia". Mnoho žien vôbec netuší, že zásadnou vecou, o ktorú nás hormonálna antikoncepcia (HA) pripraví, je skutočná menštruácia. A tiež je mnoho žien, ktoré zaujali negatívny postoj k svojej menštruácii a rozhodnú sa pre HA práve z toho dôvodu, aby menštruáciu zo svojho života mohli vyškrtnúť. Prečo je ale menštruácia dôležitá?

Čo sa deje v ženskom tele ovplyvnenom HA pri "menštruácii"?

Ženy, ktoré užívajú antikoncepciu 21 dní a potom na 7 dní vysadia, síce menštruujú, ale nejedná sa o menštruáciu v pravom slova zmysle. Jedná sa o tzv pseudomenštruáciu, ku ktorej dochádza v dôsledku poklesu hormonálnej hladiny a ktorá je teda pre ženské telo absolútne neužitočná.
V tele neovplyvnenom hormónmi dochádza počas každého lunárneho cyklu (cca raz za každých 28 dní) v období ovulácie k uvolneniu vajíčka. Ak nedôjde k oplodneniu vajíčka a následnému tehotenstvu, časť nevyužitej maternicovej sliznice pripravenej k uhniezdeniu vajíčka sa odlúči a je odplavená z tela von, čím začína nový cyklus. Menštruácia trvá orientačne 4-6 dní. V tom čase sa telo ženy čistí nielen fyzicky, ale i mentálne. Ženine telo opúšťa neoplodnené vajíčko i všetko nepotrebné, čo sa za uplynulý mesiac nazhromaždilo v maternici.
Na rozdiel od skutočnej menštruácie pri pseudomenštruácii nedochádza k žiadnej očiste. V dobe ovulácie sa totiž vplyvom HA neuvolní vajíčko, ktoré by mohlo byť následne oplodnené - tým sa žena stáva neplodnou. Pripravuje sa tým o skutočné obdobie ovulácie, kedy je žena často viac sexuálne žiadostivá a svojim chovaním i vôňou (súvisiacou s hormonálnou hladinou) je omnoho viac žiadúca pre muža. Naopak obdobie menštruácie je určené nielen očiste fyzickej, ale i mentálnej.
Niekedy sa môže stať, že k ovulácii dôjde - u niektorých HA až v 30% cyklov. Dôjde teda k vypudeniu vajíčka do vajcovodu a pri optimálnej súhre okolností môže dôjsť k počatiu dieťaťa. Potom nastupujú sekundárne mechanizmy účinku hormonálnej antikoncepcie: sťažená priechodnosť spermií hlienom maternicového hrdla, spomalený transport oplodneného vajíčka vajcovodmi, zabránenie uhniezdeniu embrya v maternici. Takže počatá ľudská bytosť zahynie de facto hladom, lebo sa jej kvoli nedostatočnej vrstve maternicovej sliznice nedostáva potrebná výživa. Potom je odplavená počas pseudomenštruácie.

menstruacia-sputana

Maternica je srdcom ženstva

Maternica sa pri skutočnej menštruácii očistí, omladne a je pripravená vstúpiť do nového lunárneho cyklu. Je pochopiteľné, že sa žena v priebehu menštruácie cíti unavená. Veď telo pracuje na plné obrátky, aby sa očistilo ako na fyzickej, tak na mentálnej úrovni.
Podľa tradičnej čínskej medicíny je menštruácia silne spojená s našou pečeňou a teda i naším hnevom, ktorý s pečeňou súvisí. A tak s prvým dňom menštruácie odchádza nie len neoplodnené vajíčko, ale i všetok hnev a negatívne emócie, ktoré sa v žene nahromadili. Ženy, ktoré samé seba aspoň trochu vnímajú, si určite všimli, že prvé dni menštruácie nebývajú zrovna priateľské ku svojmu okoliu a pozitívne naladené na společenské akcie.
Dôvod, prečo sa ženy tak ľahko vzdávajú svojej menštruácie, je asi celkovo negatívny postoj, ktorý k nej spoločnosť chová. Menštruácia sa berie ako niečo obmedzujúce; niečo, o čom je nevhodné hovoriť; niečo, za čo sa treba skôr hanbiť. A pritom práve z menštruácie si žena môže urobiť krásny rituál. Pokiaľ sa naučí vnímať, že toto obdobie patrí len jej, že má právo sa v tomto období hýčkať, rozmaznávať, naučí sa zvolniť svoje tempo a vnímať očistný proces, ktorý v jej tele prebieha, potom skoro vycíti, že menštruácia nie je jej nepriateľ, ale naopak spojenec číslo jedna.

Miesto len pre ženy

V niektorých domorodých kmeňoch v Južnej Amerike dodnes existujú tzv lunárne chyže. Ženy, ktoré v danú dobu menštruujú, sa do nej na 4 dni odoberú a v chyži sa venujú len samé sebe. Meditujú, spievajú, zdieľajú svoje nádeje a sny s ostatnými ženami, hýčkajú svoje telo, aby sa po skončení menštruácie vrátili plné sily a energie do bežného života.
V našej spoločnosti orientovanej na výkon a lineárny beh života je pre ženu často ťažké sa zastaviť. Každá z nás ale môže počas dní menštruácie aspoň zvolniť a urobiť si voľno napr. po práci. Začínajú sa objavovať i miesta pripomínajúce lunárnu chyžu, či červený stan.

Dôvody pre hormonálnu antikoncepciu

Lekári dnes často predpisujú HA aj z iných príčín než je dôvod ochrany pred nechceným tehotenstvom. Je pochopiteľné, že dievčatá v pubertálnom veku vítajú možnosť zdravo vypadajúcej pleti bez akné. Avšak aký je dôvod? Chcú byť rovnako krásne ako modelky z časopisov alebo chcú byť atraktívne pre mužov? Čo ak je pre muža oveľa viac atraktívnejšie voňavé dievča v ovulácii než neplodné dievča s dokonalou pleťou? Ako môžu ženy poznať svoju pravú sexuálnu energiu, keď sú hormonálne zrovnané pomocou HA už napr. od 15-tich rokov?
Hormonálna antikoncepcia - áno či nie? Ďalším častým dôvodom pre HA sú premenštruačné a menštruačné bolesti. Naše maminky ani babičky nám často už nie sú schopné predať kladný vzťah k menštruácii, k svojmu telu a ani to, ako sa k sebe pri menštruácii chovať. Bolesti iba odrážajú nespokojnosť tela s tým, čo v čase menštruácie robíme. Prekrytím bolesti sa dôvod nevyrieši a výsledky potom vidíme v množstve žien s problémami s plodnosťou a s rakovinou krčku maternice alebo pŕs.

Lekári ženám často nepovedia všetky možné dôsledky užívania HA. Možno ich ani sami nevedia, možno im prídu nepodstatné. Pokiaľ sa teda rozhodnete pre HA alebo ju už užívate, venujte svoj čas tomu, aby ste poznala dôsledky.

K téme:

Hormonální akvárium - dokumentárny film od Terezy Tary

Helena Máslová: „Největší omyl, v němž uživatelky antikoncepce žijí, je, že menstruují. To v žádném případě není pravda. Žena, která užívá prášky, nemá žádný menstruační cyklus, vlastní reprodukční cyklus je uspaný – a můžeme se jen modlit, aby se po vysazení prášků znovu probudil.“ - viac v článku a rozhovore na www.rozhlas.cz.

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, s láskavým dovolením Ing. Jany Steckerové bola použitá časť jej článku Zloděj jménem hormonální antikoncepce. Preložila Zuzana Hrúzová.