Kozí príbeh a hrnčeky na kávu

Ako bola objavená káva? To už dnes s určitosťou povedať nedokážeme, ale tradujú sa rôzne príbehy... Napríklad tento kozí príbeh: Bolo nebolo… jedného dňa sa etiópsky pastier Kalim vracal z pastvy so svojim stádom kôz, ktoré sa ťahali pomaly a únavou sotva plietli nohami. Keď v tom jedna z kôz objavila krík obsypaný červenými bobuľkami a keďže je koza tvor zvedavý, skoro sa všetky k tejto koze pridali a krík ožuli. To, čo sa dialo potom pastiera veľmi prekvapilo! Unavené stádo ako mávnutím kúzelného prútika ožilo, začalo skákať a malo veľa energie. Pastier sa dovtípil a z tohto tajomného kríka natrhal listy a plody, ktoré potom uvaril do nápoja. A hľa! Nápoj, ktorý dodnes tak milujeme, bol objavený. Z objavu bol nadšený i miestny opát, lebo v tomto nápoji uvidel riešenie pre mníchov v jeho kláštore. Tí totiž pri dlhých nočných modlitbách zaspávali… Až neskôr bolo objavené, že chuť kávy je lahodná až vtedy, keď sa plody pred prípravou opražia a rozomelú na prášok.

Ešte raz chvála kozám!

Autori konceptu Goat mug sa týmto príbehom nechali inšpirovať a na počesť, a tiež ako poďakovanie kozám za objav kávy, sa rozhodli tvar hrnčeku na kávu vyrobiť práve v tvare kozieho rohu. Nebojte, jedná sa o napodobeninu, nie o skutočný kozí roh.

kava-kozi-pribeh

(Pozn.: keď mi kolegyňa Ilona o tejto novinke hovorila, vydesila som sa, čo to do našej ponuky zase pridávame: kozie rohy, no to snáď nie! Rovnako ako Ilona poznám biodynamické poľnohospodárstvo a jeho princípy. V biodynamickom poľnohospodárstve sa totiž pri výrobe jedného preparátu využívajú kravské rohy, zľakla som sa teda, že sa bude jednať o niečo podobného. Našťastie nie – je to „iba hrnček“.)

„Iba hrnček“?! 

Kdeže, mladí designéri povýšili spôsob pitia kávy na vyšší level, keď vyrobili tento „kozí hrnček“. Najskôr svoj projekt prihlásili na kickstarter.com, kde chceli získať dostatočný finančný obnos pre výrobu. Nestačili sa ale diviť, ako sa všetko rýchlo zbehlo. Ich projekt veľmi zaujal a potrebný obnos pre výrobu sa nazbieral počas niekoľkých hodín! A stal sa doslova hitom medzi milovníkmi kávy. Nie je divu, jedná sa nielen o originálny doplnok, ale tiež o veľmi praktický hrnček na kávu. Vďaka popruhom, ktorými je vybavený, nemusíte niesť kávu v ruke, ale môžete si ju prehodiť cez rameno a mať tak voľné ruky k ďalším úlohám: môžete ísť na bicykli, vybavovať emaily, čítať si svoj obľúbený časopis (…alebo nové články na blogu maluna.sk). Môžete si skrátka užiť svoju kávu, či už pôjdete či budete robiť čokoľvek.

kozi-hrncek

Zhrňme si to naj o kozom hrnčeku:

 • Ľahko sa nosí, vďaka popruhu ho môžete nosiť cez rameno a mať tak voľné ruky.
 • 100% nepriepustný, nebojte – vyliatie kávy naozaj nehrozí.
 • Ľahko sa čistí, môžete ho jednoducho opláchnuť alebo umyť v umývačke, je potrebné iba zložiť koženú časť.
 • Jednoduché otváranie, zvládnete to hravo i jednou rukou!
 • Drží teplo, udrží vašu kávu horúcu po dobu až dvoch hodín!
 • Šikovný držiak, súčasťou hrnčeku je i držiak, ktorý je zároveň stojančekom i tepelným izolátorom.
 • Neobsahuje žiadne škodlivé látky, ktoré by sa do kávy mohli uvoľňovať a je 100% BPA free.
 • Vydrží dlho, vďaka kvalitným materiálom, z ktorých je hrnček vyrobený, si spoločne vychutnáte mnoho káv.
Použité materiály:
 • Žiadne kozy! V prvom rade je potreba povedať, že pre výrobu tohto hrnčeka neutrpela žiadna koza ujmu na zdraví. Kozy totiž milujeme :)
 • Umelá koža: držiak a popruh je z umelej kože. Vďaka odnímateľnému držiaku bude váš hrnček držať i na rovnom povrchu.
 • BPA free: zbytok hrnčeku je vyrobený bez BPA (škodlivá chemická látka Bisfenol A, ktorý klasické plastové fľaše obsahujú - ten sa uvoľňuje a spôsobuje mnoho zdravotných komplikácií.). Namiesto toho bol použitý materiál polypropylén.
 • Ten najdôležitejší komponent: láska. Hrnček je vyrobený hlavne z lásky! Projekt bol sprevádzaný veľkým nadšením a láskou od samotného počiatku svojho vzniku. Ale tiež pri výrobe, kedy sa dával pozor na kvalitu, aby tento kozí hrnček mohol svojmu budúcemu užívateľovi prinášať tie najlepšie kávové zážitky!

goat-mug

A kto to má všetko na svedomí?

Tento kozí hrnček navrhol tím mladých ľudí, ktorí sú nadšenými požívateľmi kávy a hovoria o sebe: „Pracujeme viac, než spíme. Pijeme viac kávy, než by sme mali a počúvame nášho vnútorného labužníka pri navrhovaní našich výrobkov a nikdy sa neuspokojíme len s „dobrým“. Okrem toho usilujeme vždy o funkčné, ale zároveň kreatívne riešenie designu. A vďaka nášmu hrnčeku radi podporujeme a prehlbujeme vašu lásku ku káve.“

Klasickým hrnčekom na kávu už odzvonilo, privítajme Goat mug!

Kozie hrnčeky nájdete v našom eshope Maluna.cz.

Spracovala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová. Zdroje: goat-story.com, příběh o kávě jsme volně přepracovali ze stránek icesty.cz