Zaujímavosti o drahých kameňoch

Po storočia fascinovali človeka kryštály. Tieto zvláštne kamene boli cenené pre svoju krásu, zdobili kráľovské osobnosti, bohatých občanov. Uctievané sú pre svoje duchovné a uzdravujúce sily dodnes.

Prvé zbrane, nádoby, modly či svätyne i obydlia boli z kameňa. Človek vnímal rôznorodosť kameňa a časom sa naučil využívať jeho rozdielne vlastnosti. Drahé kamene sa potom pre svoju krásu a vzácnosť stali symbolom bohatstva a moci. Ľudia sa zaujímali, ako kryštály vznikajú a kde sa berú. Tak sa zrodili legendy primitívnych kultúr všetkých národov, vznikali šamanské zaklínadlá... S kameňmi sa stretávame v alchýmii, astrológii, i v náboženskej symbolike. Drahé kamene vznikali v období mnohých tisícročí až státisícročí. Príroda ich vytvárala z roztokov, plynov a natavených hornín i z tekutej magmy, ale tiež premenou (metamorfózou) vyvrelých, už existujúcich minerálov. Chemicky sú veľmi rôznorodé.

Liečba za pomoci drahých kameňov

Liečivé kamene používali staré civilizácie najrôznejšími spôsobmi. Užívali sa ako lieky, vnútorne ve forme prášku alebo sa kamene ponorili do vody, ktorá sa potom pila alebo sa v nej kúpalo. Prikladali sa na rany, aby sa zastavilo krvácanie. Najjemnejšou terapiou bolo využívanie vibrácií kameňov prikladaním na telo, lebo každý kameň vibruje svojim zvláštnym spôsobom.

V mýtickej Atlantíde liečili farebné lúče kryštálov fyzické i psychické choroby. Údajne tu existoval veľký chrám liečenia s obrovskou guľatou sálou a klenutým stropom vykladaným kryštálmi. Tieto krystály boli zostavené do pradávnych symbolov a po dopadnutí svetelného lúča vytvárali farebné vzory. Tiež na území Egypta bývali chrámy, v ktorých sa liečili chorí, vybavené drahými kameňmi. Starí Egypťania nosievali v korune kamene, napríklad malachit, aby im prinášali múdrosť. Do hrobov sa kládli štíty či srdce, ktoré mali mŕtveho chrániť na poslednej ceste.

Liečba kameňmi môže prebiehať najrôznejšími spôsobmi:

  • Prikladanie, vkladanie – priloženie kameňa presne na miesto, ktoré bolí pre zmiernenie bolesti, či pre preventívnu očistu niektorého z orgánov
  • Nosenie – priloženie na postihnuté miesto na dlhšiu dobu ( prilepenie na telo ), nosenie ako prívesok, náramok, kamienok v taške, a pod.
  • Meditácia s kameňom – položenie na ktorúkoľvek časť tela, kde sami cítime, že telo potrebuje silu kameňa, alebo tiché sedenie a pozorovanie, priloženie kameňa na „tretie oko“, a pod.

Liečivé schopnosti kameňov sa najlepšie prejavujú pri priamom kontakte s ľudským telom. Masážne kamene bývajú špeciálne zbrúsené a tvarované. Najčastejší je oválny tvar, jednoducho sa s ním manipuluje. Naši predkovia, či šamani často používali masážne paličky a špice. Pre reflexológiu a akupresúru môžu slúžiť kryštály v tvare vejca. Zároveň vajíčko, zvierané v dlani, odbúrava stres a navodzuje pocit kľudu a harmónie. Energetické vajíčka z drahých kameňov naviac môžu poslúžiť i k čisteniu a ochrane maternice. Uvediem niekoľko druhov obľúbených a často používaných drahých kameňov, ktoré sú vhodné i pre čistenie a ochranu maternice.

Achát

Je to veľmi stály kameň, ktorý nám dodáva citovú, telesnú a rozumovú rovnováhu, podporuje sebadôveru a napomáha sebapoznaniu. Mierni depresie a pôsobí proti smútku.

Ametyst

Mimoriadne mocný kameň s obrovskou ochrannou silou. Pomáha v stresových situáciách, pri prepracovanosti, zároveň podporuje imunitný systém a posilňuje organizmus.

Avanturín

Forma kremeňa, ktorá sa vyznačuje priesvitnosťou a prítomnosťou šupiniek nerastných uzavrenín (inkluzií), ktoré spôsobujú trblietavo lesklý vzhľad. Ovplyvňuje hlavne centrum srdca, rozsieva tichú radosť a kľud. Je kameňom šťastia. Pôsobí vysoko kladne na všetko, čo má spojitosť s prosperitou a majetkom. V duševnej rovine posilňuje riadiace a rozhodovacie schopnosti, zvyšuje vnímavosť a vytrvalosť, povzbudzuje kreativitu a zvyšuje inteligenciu.

Citrín

Odroda kremeňa (všetky odtiene žltej farby). Býva nazývaný kameňom slnka. Posilňuje zdravie po fyzickej únave, dodáva sebadôveru, pomáha pri depresiách.

Fluorit

Priehľadný až priesvitný kameň, pohlcuje negatívne energie, odbúrava prebytok energie.

Jaspis

Vyrovnáva vzťah tela a duše, zlepšuje predovšetkým naše spojenie s prírodou. Pomáha znovu vstať po porážke. Prináša kľud, oporu a pomoc v strese, je ochranným kameňom pred fyzickými i duševnými rizikami, pohlcuje negatívne energie, dodáva odvahu k naplneniu všetkých zámerov, pomáha v riešení konfliktov. Zvyšuje organizačné schopnosti, podporuje rýchle uvažovanie a predstavivosť, potláča túžby a rozmary, privolá šťastie.

Kalcit

Pokiaľ sa podrží v ruke, tak dodá telu energiu, udržuje v rovnováhe city, odstraňuje strach, pomáha prekonávať depresie.

Karneol

Stabilizujúci kameň s vysokou energiou, ktorý dodáva odvahu, kľud a trpezlivosť. Motivuje k úspechu a podporuje pozitívny pohľad na život. Pomáha pri chorobách spojených s krvou, dodá silu a vitalitu. Udáva sa, že karneol zvyšuje plodnosť a pomáha liečiť frigiditu, neurózy a depresie.

Krištáľ

Krištáľ je bezfarebný ako blahodárna voda a dá sa s ním prečistiť celé telo. Kameň očisty. Nazývame ho aj kameňom kameňov. Symbolizuje svetlo, teplo a hlavne má v sebe neuveriteľnú silu vyčistiť bunky nášho tela.

Magnezit (Howlit)

Prináša hlboký kľud k uvoľneniu a meditácii, dodáva harmóniu, pomáha prijímať ostatných takých, akí skutočne sú.  Pomáha rozpoznávať podvedomé pocity a myšlienky, upokojí city, pomáha nám byť odolnejší voči stresu, prekonávať nervozitu. Prebúdza v nás bezpodmienečnú lásku.

Obsidián

Je to veľmi silný ochranný kameň pred magickými útokmi, zlom a akoukoľvek negativitou. Zavedie vás do vašeho najhlbšieho vnútra, vynáša na povrch pravdu a všetky nevyriešené rozpory.

Ónyx

Ochranný kameň, bráni nás a ochraňuje pred negativitou vedome namierenou proti nám. Pomáha pri citovom vypätí, lieči staré traumy.

Rodonit

Pomáha nájsť citovú rovnováhu a hojí zranenia, ktoré v nás zostali z minulosti, prináša schopnosť odpúšťať. Tým, že vyvažuje prvky jin a jang a tiež telesnú a duševnú energiu nám môže pomôcť zostať v kľude pri stresových situáciách. Rodonit sa niekedy označuje aj ako kameň sebavedomia. Veľmi účinne posilňuje vieru v seba a tiež vieru vo vlastné rozhodnutie.

Ruženín

Je symbolom lásky, krásy a uzdravovania. Lieči potlačené emócie a stres. Pomáha nesmelým prejaviť skrývané pocity. Učí nás trpezlivosti pri riešení problémov. Svojimi mäkkými vibráciami obklopuje dušu. Jeho vyžarovanie je ako nežný dotyk, pod ktorým sa naše srdce uvoľní, získa opäť dôveru a pozvoľna sa otvorí. Dáva silu odpúšťať. Oživuje fantáziu a tvorivé myslenie. Odbúrava strach, zlosť, tvrdosť, pocit viny. Pomáha prijímať nevyhnutnosť zmien.

Serpentín (hadí kameň)

Ochranný kameň, hlavne pred jedovatými živočíchmi ako hady, pavúky, škorpión a pod. Je silne spojený so zemou a prírodou - uzemňuje. Pomáha pri meditácii. Svetlo zelený odtieň pomáha spojenie s anjelským sprievodcom. Vyrovnáva mentálnu a emocionálnu nerovnováhu.

Sodalit

Sodalit spája logiku s intuíciou a otvára dokorán bránu vnímavosti. Upokojí naše rozjatrené pocity, rozháranú myseľ a posilňuje naše odhodlanie. Prehlbuje meditáciu, utíši myseľ, potláča duševný zmätok, umožňuje prijímať nové informácie, dodáva odvahu, prehlbuje koncentráciu a predstavivosť, chráni pred konfliktmi.

Tyrkenit

Kameň z rekonštruovaného tyrkysu. Tyrkys je ochranný, silný liečivý kameň. Kameň šťastia, amulet cestovateľov. Vhodný pre meditácie, zvyšuje intuíciu, dodáva silu, podporuje kreativitu, bráni sebapoškodzovaniu, prináša vnútorný kľud, pôsobí proti depresii, strachu a stavoch vyčerpania. Podporuje romantickú lásku.

Unakit

Je  kameňom vízií a veštenia, uvádza do rovnováhy city s duchovnom, uzemňuje. Vhodný k meditáciám, ukazuje, kedy je potrebný kompromis.

cistenie-kamenov

Ako sa o kamene starať

Každý kameň vyžaduje starostlivosť. Treba ho čas od času očistiť a nabiť, aby bol dostatočne účinný (záleží ako často sa používa k liečebným účelom). Spôsobov, ako očistiť kameň, je hneď niekoľko:

  • Kameň môžeme podržať pár minút pod prúdom studenej tečúcej vody alebo ho môžeme ponoriť na niekoľko hodín do nádoby so soľným roztokom.
  • Kameň možno v nádobe zasypať soľou tak, aby nebol vidieť, a po 12 až 24 hodinách ho opláchnuť studenou tečúcou vodou, soľ vyhodiť.
  • Kameň môžeme očistiť i tak, že ho položíme do potoka, a necháme ho tam hodinku odpočívať. Môžeme ho nechať ponorený celý deň v nádobe s vodou a bylinkami. Cez noc necháme kameň vo vode spolu s krištáľom.
  • Kameň môžeme krátko podržať nad plameňom sviece (či nad ohňom), potom chvíľu opláchnuť pod tečúcou vodou.
  • Pre dôkladné očistenie je možné kameň zakopať do zeme a nechať ho odpočívať, dôležité je však zapamätať si, kam sme ho zakopali. 

A ako kameň nabiť, doplniť mu vydanú energiu?

Niektoré kamene sa po čistení nabíjajú na priamom slnečnom svetle. To sa hodí napríklad pre achát, avanturín, citrín, chalcedón, jadeit, krištáľ, ónyx, tigrie oko. Iné kamene treba nabíjať v mesačnom svetle, najlepšie počas splnu - ametyst, fluorit, jantár, kalcit, malachit, mesačný kameň, obsidián, opál, ruženín, sodalit, topáz.

Článek napsala Zita Žurková, www.vedomazena.cz, zdroje: Mary Lambert: Energie krystalů, Svět kamenů, www.nefertitis.cz. Preklad: Zuzana Hrúzová