Masturbáciou proti menštruačným bolestiam

Tabu? 90 % účastníčok výskumu by to odporúčalo kamarátke! Či už máte ovulačné tlaky, kŕče, alebo ste nevrlé vplyvom PMS, trocha sebauspokojenia môže byť tou správnou cestou späť do pohody. Orgazmus je bezosporu skvelý pocit, či už ho zažijete počas partnerského milostného aktu, alebo pri sebapotešení. Môže ale sexuálne uspokojenie skutočne pomôcť s menštruačnými bolesťami?

Firma Lunette, výrobca menštruačných kalíškov, urobila spolu s výrobcom erotických pomôcok Womanizer v máji 2020 globálnu klinickú štúdiu. Trojmesačný projekt skúmal masturbáciu a jej vplyv na bolesti sprevádzajúce menštruáciu. Štúdia bola urobená v spolupráci s dr. Jonesom, klinickým psychológom a sexuálnym terapeutom.

Ženy tiež masturbujú. I počas svojich dní...

Cieľom štúdie bolo nielen prispieť k pádu jedného tabu, ale tiež zistiť, či orgazmus môže pomôcť zmierniť menštruačné príznaky, a pokiaľ áno, do akej miery. Počas troch mesiacov bolo 486 zapojených účastníčok požiadaných, aby upustili od užívania liekov proti bolesti a miesto toho masturbovali. A tej činnosti, kedy menštruačným bolestiam čelíte masturbáciou, môžeme hovoriť napríklad menštrubácia :-) (#menstrubation).

menstruacne-bolesti-orgazmus

K radosti všetkých (nielen žien vo firme Lunette), psychológ potvrdil výsledky štúdie: masturbácia môže zmierniť negatívne menštruačné príznaky.

  • 37 % účastníčok štúdie uviedlo, že mávali vždy v prvý deň menštruácie kŕče – po troch mesiacoch masturbačnej mágie ich počet klesol na 25 %
  • Na počiatku 27 % účastníčok uviedlo, že sa pred menštruáciou vždy cítia podráždene, ľahko sa rozrušia a sú netrpezlivé, ale po trojmesačnom menštrubačnom období to uviedlo už len 14 %.
  • Na začiatku 4 z 10 (40 %) respondentiek uviedlo, že majú vždy prvý deň pocit, že sa chcú schúliť do postele s termoforom alebo si dať horúci kúpeľ. Po troch mesiacoch túto potrebu cítila iba štvrtina (27 %).
  • 70 % žien uviedlo, že pravidelná masturbácia znížila intenzitu menštruačných bolestí (pričom sa zdá, že masturbácia má dlhodobejší dopad na intenzitu menštruačných bolestí, i keď nejde o vedomý boj s menštruačnými bolesťami).
  • 90 % respondentiek by odporúčalo kamarátke riešiť menštruačné problémy masturbáciou.
  • 85 % účastníčok výskumu je rozhodnutých i po skončení štúdie sebapotešením naďalej bojovať proti menštruačným bolestiam.

Úprimne povedané jednou zo zúčastnených žien: „Nemyslela som si, že by masturbácia mohla mať tak veľký vplyv, ale má. Je to šialené.“

menstruacne-bolesti-sebapotesenie

Čo spôsobuje menštruačné bolesti?

Nepohoda počas menštruácie sa môže prejaviť rôzne, ale najčastejšou formou menštruačných bolestí sú menštruačné kŕče. Nezriedka ide i o bolesť chrbta (hlavne krížov), bolestivé prsia a bolesti hlavy, pocity nevoľnosti, hnačka a celková telesná nepohoda. Asi veľká väčšina žien niekedy trpela nejakou formou predmenštruačného syndrómu. 15 % žien sa stretlo s extrémnymi menštruačnými bolesťami (tento stav sa nazýva dysmenorea). U 5–10 % žien sú problémy tak významné, že vyhľadajú lekára a bolesti im spôsobia i pracovnú neschopnosť...

Príčinou bolestí bývajú jednak hormóny, ktorých hladiny sú v období menštruácie iné, ďalšou príčinou sú sťahy maternice, ktoré môžu brániť dostatočnému okysličeniu v oblasti podbruška. My, ktoré píšeme tento blog, sme presvedčené o tom, že veľkú rolu hrá i celková pohoda ženy, postoj k menštruácii ako takej, k vlastnému ženstvu, čo môžu byť i veľmi hlboké vnútorné témy. Telo nás určite nechce trápiť, len nám chce niečo povedať. Možno nás na chvíľu zastaviť a prinútiť nás k odpočinku, prehodnoteniu priorít. Nenúti nás byť tu tiež raz len pre seba? 

Hormóny šťastia namiesto práškov na bolesť

Teória menštrubácie spočíva v tom, že pri potešení (môže ísť nielen o sex, ale i o jedlo či telesný pohyb, šport, cvičenie) sa uvoľňujú endorfíny, ktoré priaznivo pôsobia proti bolesti. Endorfíny sú produkované centrálnym nervovým systémom a hypofýzou, žľazou v našom mozgu, ktorá prostredníctvom hormónov riadi metabolizmus, rast, reprodukciu a krvný tlak, okrem mnoho ďalších životne dôležitých procesov. Sexuálna aktivita stimuluje hypofýzu a spúšťa uvoľňovanie „hormónov šťastia“, ako sú endorfíny, dopamín, serotonín, oxytocín a acetylcholín.

Endorfíny pomáhajú pri liečbe bolestí, pretože interagujú s opiátovými receptormi v našom mozgu, aby znížili naše vnímanie bolesti a zvýšili prah bolesti. Fungujú teda podobne ako lieky typu morfín a kodein, takže sú v podstate prirodzenou úľavou od bolesti tela.

V neposlednej rade sexuálna aktivita a vyvrcholenie pomôžu uvoľniť svalové tkanivo maternice a zlepšiť prietok krvi do maternice. Takže miesto termoforu môžete siahnuť po vibrátore!

Praktické menštruačné pomôcky výhodou

Ako už bolo povedané vyššie, štúdia menštrubácie priniesla jednoduché zistenie: 90 % účastníčok by odporúčalo kamarátke riešiť menštruačné problémy masturbáciou. Pričom takmer neuveriteľných 85 % účastníčok výskumu hodlá i po skončení štúdie sebapotešením bojovať proti menštruačným bolestiam. Prekvapivé – na začiatku si určite mnohé z nich hovorili, že masturbácia je to posledná, na čo má – celá boľavá – chuť…

A než prejdeme k tomu, čím si sebauspokojenie spríjemniť a oživiť a prispieť tak k pohodovejšiemu prežitiu svojich dní, asi je na mieste položiť si praktickú otázku: ako pošas krvácania masturbovať a zároveň si udržať pocit čistoty? Niekomu se “alles natur” jednoducho nepáči... Ako jednoduché riešenie sa ponúka menštruačný kalíšok či menštruačná hubka. Ďalšiu inšpiráciu určitě nájdete v našom článku Hygienické pomôcky a sex pri menštruácii... aj keď v našom prípade odpadá starosť o to, čo tomu povie partner, prípadne “aby to nepoznal” :-). Za zamyslenie samozrejme stojí tiež to, že štúdiia síce skúmala vplyv sebapotešenia na bolestivú menštruáciu, ale z výsledkov si možno ľahko odvodiť, že podobne pozitívny efekt budú mať aj sexuálne hrátky v páre.

masturbacia-menstruacia-1_0           masturbacia-menstruacia-2_0

Sama, alebo s erotickou pomôckou?

Názory na to, či používať erotické pomôcky, sú rôzne. Ale každej podľa jej chute. Za nás môžeme odporúčať japonskou značku Iroha. Vibrátory sú z jemného silikónového materiálu s povrchom SoftTouch (antistatický povrch - nepriťahuje prach) majú mäkké a flexibilné výstupky a sú vybavené 4 režimmi, ktoré majú veľmi tichý mód. Presne u týchto vibrátorov platí, že sú krásnou a designovou záležitosťou. Na konci vibrátora je veľmi mäkká časť, ktorá sa jemne tvaruje podľa prítlaku!

Povedzme si to na rovinu: kto nie je po zdarnej sólo akcii milším, lepším, šťastnejším človekom?

Článok napísala Ilona Bittnerová a Veronika Lančaričová spoločne s ďalšími ženami. Preklad Zuzana Hrúzová. 

BYŤ V TEPLE POMÁHA

Viac o predmenštruačnom syndróme sa môžete dočítať v článku Prečo nepodceňovať PMS, viac o menštruačných bolestiach a potrebe byť v teple sme písali v článku Teplo ako liek na bolestivú menštruáciu. Fungujú bedrové pásy i nahriate vankúšiky.