Lubrikačný gél: Áno? A aký?

Pre ženu je veľmi dôležité, aby pri milovaní bola dostatočne vzrušená, inak sa pre ňu môžu sexuálne hrátky stať skôr bolesťou než radosťou. Sex na sucho totiž môže našej pošve ublížiť a podráždiť ju (nielen ju, ale aj močový mechúr). A zhodneme sa iste na tom, že "príprava na sex" väčšinou trvá žene dlhšie než mužovi. Pomôcť si preto môže vhodným lubrikantom...len ktorý lubrikant, z toho veľkého množstva na trhu, je pre nás najlepší

Na trhu existuje veľké množstvo lubrikantov. Ale i tu platí, že sa jedná o produkt, ktorý si nanášame do našej najintímnejšej a najcitlivejšej partie, a preto je na mieste zamyslenie. Vybrať si môžete naozaj z najrôznejších lubrikačných gélov: lubrikanty na vodnej báze, na silikónovej báze, na olejovej báze, ale napríklad aj lubrikanty, ktoré majú hrejivý (či naopak chladivý účinok). Alebo dokonca lubrikačné gély, ktoré sľubujú zúženie pošvy tak, ako pred prvým milovaním!

 

dobre-ciste-milovanie

„Hovorí sa, že pre ženy, ktoré trpia infekciami, je lepší sex každý deň, než trikrát za sebou.“

Fotografie od Flóra Soós licencovaná pod CC BY 2.0.

Pozor: lubrikanty na báze silikónu nie je vhodné používať v kombinácii so silikónovými erotickými pomôckami, lebo narúšajú ich povrch. Lubrikačné gély na báze oleja sa zase nemôžu používať s latexovými kondómami, lebo zvyšujú ich priepustnosť a tým narušujú ich účinnosť! Na čo odporúčame dať si dobrý pozor, sú lubrikanty s rôznymi arómami. Tie v sebe totiž často obsahujú veľa chemických látok a ich použitie môže viesť k najrôznejším infekciám pošvy.

Lubrikanty na báze vody

Najuniverzálnejšími lubrikantmi sú lubrikačné gély na vodnej báze (tie naviac môžete použiť aj v kombinácii s menštruačným kalíškom, pokiaľ máte problémy s jeho zavádzaním). Môžete ich použiť pri milovaní, v kombinácii so sexuálnymi hračkami a sú tiež kompatibilné s kondómami.

Lubrikačné gély Good Clean love

Good Clean Love je značka lubrikačných gélov na vodnej báze. Ako báza je v týchto lubrikantoch použité Aloe Vera a pre použitie s latexovými kondómami sú maximálne kompatibilné. Vo firme sa riadia nasledujúcim mottom: „Našou misiou je zvýšiť kvalitu a kvantitu zdravého sexuálneho života a medziľudských vzťahov na zemi, vďaka poskytnutiu prvotriednych sexuálnych produktov pre vaše potešenie. V Good Clean Love veríme v to, že vám prinášame zdravú alternatívu k chemickým produktom intímnej hygieny.

Príbeh firmy alebo ako to celé začalo

Zakladateľka firmy Good Clean Love Wendy Strgar žila dlhú dobu v neuspokojivom manželstve. Postupne si začala uvedomovať, že práve zdravý a vyvážený intímny život pomáha naplnený vzťah udržovať. Sama spomína a rozpráva: „Celé roky, počínajúc narodením môjho tretieho a štvrtého dieťaťa, som hľadala akýkoľvek produkt, ktorý by mi pomohol vrátiť späť potešenie zo sexuálneho života. Vyskúšala som všetky najznámejšie značky lubrikačných gélov a bola som veľmi sklamaná ich zložením. Tieto klasické lubrikanty mi spôsobovali mnoho bolesti a podráždení. Pamätám si na jednu noc, ktorú som strávila vo vani a skúšala schladiť šialenú alergickú reakciu a pálenie. Potom som dostala nápad. V malom obchode v meste som našla čosi ako „afrodiziakálny olej“. Po rokoch som zažila prvé milovanie bez bolesti a nielen to! Do našeho manželstva sa opäť vrátila vášeň, o ktorej sme s manželom nevedeli, že vôbec existuje! Po vyprázdnení fľaštičky som pochopila, ako spolu súvisia úžasný sex a dostatočné zvlhčenie. Mesiace sme spoločne skúmali a vyvíjali to najlepšie možné zloženie. Všetko sme samozrejme ihneď testovali na sebe. Naše milovanie bolo krajšie, než kedykoľvek predtým! O pár mesiacov neskôr som sa rozhodla založiť firmu, ktorá bude takéto lubrikačné gély vyrábať, pomenovali sme ju Good Clean Love.“

 

lubrikacny-gel

„Good Clean Love predstavuje zdravú alternatívu k chemickým intímnym produktom, ktoré dominujú na trhu.“

Zloženie lubrikantov

Ako už majiteľka firmy Wendy Strgar vo svojom rozprávaní zmienila, mnohým citlivejším ľuďom (ako ženám, tak aj mužom) klasické lubrikanty nevyhovujú. Spôsobujú podráždenie intímnej oblasti a v dôsledku toho dochádza k problémom so zvlhčením (teda dosť kontraproduktívne výrobky).

Problém je samozrejme v zložení týchto lubrikantov. Obsahujú totiž chemikálie na báze ropy, parabény (látka, ktorá sa používa pre konzerváciu a môže vyvolať alergiu a zvýšenú estrogénnu aktivitu - viac tu), silikóny, sodiumlaurylsulfát (u citlivejších jedincov môže vyvolať vyrážku, podľa výskumu ale rakovinotvorný nie je) a ďalšie.

Pretože sama majiteľka firmy alergickú reakciu na mnoho z týchto látok mala, chcela vyvinúť naozaj 100% prírodný výrobok. Firma Good Clean Love používa iba certifikované bio suroviny, ktoré sú zdraviu prospešné a neubližujú prírode, ľuďom ani zvieratám. Vďaka svojmu zloženiu sú vhodné pre vegetariánov i pre vegánov. Naviac majú tieto produkty certifikát Made Safe a Oregon Tilth Certified Organic. Tieto certifikáty potvrdzujú, že výrobky neobsahujú zdraviu škodlivé látky, a že pre výrobu boli použité iba bio ingrediencie, pokiaľ v takej forme existujú. Napríklad agar (morská riasa) alebo xanthanová guma v bio forme nie je, preto je na obale výrobkov udané 5% non-organic ingredients (5% ne-bio surovín). Do produktov Good Clean Love sú však tieto ingrediencie používané v najvyššej možnej kvalite. Aby produkt mohol získať certifikát Oregon Tilth, je potrebné, aby obsahoval minimálne 70% bio ingrediencií. Výrobky Good Clean Love so svojimi 95% toto minimálne množstvo značne prekonávajú.

Zaujímavosť: Lubrikačné gély Good Clean Love vo vedeckom výskume

V roku 2012 boli lubrikačné gély Good Clean Love zaradené do štúdie o lubrikačných géloch financované Národným inštitútom zdravia. Pri výskumoch sa zistilo, že bežné ingrediencie obsiahnuté v lubrikantoch obsahujú veľké množstvo tzv. petrochemikálií (látky vyrobené zo surovej ropy či zemného plynu, ktoré sú vysoko inertné a neprinášajú tak koži žiadnu hodnotu; sú to tie samé látky, ktoré sa používajú ako palivo pre autá), ktoré poškodzujú tkanivá genitálií. Pri výskume sa tiež ukázalo, že len jedno použitie takýchto produktov, zvyšuje riziko vaginálnych infekcií. Oproti klasickým lubrikačným gélom, obstáli lubrikačné gély Good Clean Love na výbornú. Zistilo sa, že tieto lubrikanty sú najbezpečnejšími na trhu a aj to, že ich zloženie má priaznivý a dokonca ozdravujúci vplyv na prostredie pošvy. Po tomto zistení majitelia firmy spoločne s vedcami vyvinuli špeciálnu radu BIO-MATCH pH, ktorá je určená pre obnovu a znovuvytvorenie pH rovnováhy v pošvovom prostredí.

Produkty od značky Good Clean Love si môžete zakúpiť v eshope Maluna.cz .

Upozornenie: Pokiaľ pri používaní lubrikačného gélu cítite ľahký diskomfort, je tomu tak preto, že pH pošvy je vyššie, než by malo byť. Môže tomu tak byť v dôsledku bakteriálnej vaginózy. (Viac informácií nájdete v článku Vaginálna mykóza alebo bakteriálna vaginóza?). Bakteriálna vaginóza sa vyskytuje veľmi často, avšak väčšina žien často ani nevie, že ňou trpí. Lubrikačné gély Good Clean Love uvádzajú pošvové pH do normálu a vplyvom toho, je možné cítiť ľahké podráždenie. Toto podráždenie však nie je zlé. U bežných lubrikačných gélov toto podráždenie spôsobujú chemikálie, ktoré sú v géloch obsiahnuté. Celá rada Good Clean Love má ale vyvážené a prírodné zloženie, preto je toto podráždenie dôkazom toho, že sa pH navracia do normálu a pošvové prostredie sa obnovuje.