Hygienické pomôcky a sex pri menštruácii

V predchádzajúcom článku Sex počas menštruácie sme už prebrali rôzne obavy točiace sa okolo pohlavného styku počas menštruácie, teraz sa na to poďme pozrieť z praktického hľadiska. Počas menštruácie je žena viac zvlhčená než inokedy, sliznica je dosť prekrvená – možno teda ľahšie dosiahnuť orgazmus, väčšina žien v tú dobu nemôže otehotnieť, ALE všetko sa môže zašpiniť od krvi.

Každý deň inak

Záleží na tom, ktorý deň cyklu sa do milostných hrátok pustíte, a tiež veľa záleží na tom, ako silná je vaša menštruácia. Vzhľadom k pozitívnemu vplyvu na menštruačné bolesti môže byť pre ženu prínosné, nechať sa od partnera opečovať už deň pred príchodom menštruácie (pokiaľ samozrejme bolesti nie sú príliš silné a žena má na milovanie aspoň trochu chuť). Počítajte ale s tým, že sex môže menštruáciu i spustiť, je teda lepšie dopredu vedieť, že partnera taká varianta nezaskočí.

menstruacia-sex-1

"Prezlečiem posteľ alebo pôjdeme radšej do sprchy?..."

 Posledné dni cyklu už krv odchádza iba občas a obzvlášť pre ženy, ktoré praktikujú voľnú menštruáciu, už varianta zašpinenia takmer nehrozí. Myslite ale na to, že sa už u väčšiny žien blíží doba, kedy môžu otehotnieť a spermie môžu vydržať životaschopné i niekoľko dní.

A ako teda v tie „nečisté“ dni? (Vôbec to nie je narážka na to, že by menštruačná krv bola nečistá. Ide o to, že prestieradlo môže byť potom umazané.)

Nature milovanie

Pokiaľ nepoužijete žiadnu pomôcku, počítajte s tým, že budete od krvi. Pre milovanie v posteli je dobré využiť červené prestieradlo alebo si pod seba dať uterák – to bude fungovať len v prípade, že vaše hrátky nebudú priestorovo divokejšie. Nenechávajte si na sebe obľúbenú halenku, čo nosíte do práce a u partnera je lepšie, keď si dá dole veci, na ktorých nechce mať škvrny. Krv ide samozrejme vyprať, ale asi všetky vieme, aké je ľahké ju napríklad z bielych nohavičiek dostať úplne...

Počas menštruácie má mnoho z nás rado teplo – resp. je nám zima oveľa rýchlejšie než inokedy. Myslite na to, a pokiaľ sa nechystáte na krátku rýchlovku, majte pripravenú i teplú tmavú deku či zvoľte červené povlečenie. Nebudete potom riešiť, či pri prikrytí neriskujete zašpinenie bielej periny.

Všetky nepríjemnosti s ušpinením vyriešite tým, že sa milostným hrátkam budete venovať v sprche. Počas menštruácie nebýva problém s vysušením, ktoré voda spôsobuje, ale zase niektoré z nás sú skôr v kľudovom režime a na sex v stoji nemajú ani pomyslenie.

menstruacia-sex-2

Tip: Pokiaľ chcete minimalizovať množstvo menštruačnej krvi, dôjdite si pred milovaním na toaletu. Sadnite si pekne zoširoka, uvoľnite sa a čo najviac vyplazte jazyk. Uvoľníte tým krček maternice a krv z maternice môže v tú chvíľu odtiecť. Jedná sa o techniku z voľnej menštruácie, ktorú ale môžeme využiť i v tomto prípade a hodí sa vyskúšať ju tiež vždy, keď vás trápia menštruačné bolesti. Jazyk môžete vyplaziť i vo chvíli, keď zrovna vykonávate „malú potrebu“. Proste to vyskúšajte.

Sex s menštruačným kalíškom

Pokiaľ sa s partnerom budete milovať so zavedeným menštruačným kalíškom, môže nastať niekoľko variant. Pokiaľ to budete skúšať prvý krát, odporúčame istiť sa červeným uterákom, je ale možné, že budete zrovna ten prípad, kedy kalíšok zaistí úplne čistý priebeh.

Pokiaľ máte mäkký kalíšok a ste dostatočne vzrušená, môže partnerov penis kalíšok stlačiť a „prejsť“ okolo neho. To vám nezaručí čisté prestieradlá, ale:

„Můj partner kalíšek vždy zamáčkne ke straně a já jsem objevila, že je mi to velmi příjemné – je z něj tedy taková sexuální hračka J Samozřejmě se pak oba musíme umýt a kalíšek musím znovu vyndat, omýt a zavést, aby fungoval.“

Pokiaľ máte pevnejší kalíšok, partner ho posunie viac dnu. Pokiaľ dnu vo vašej pošve nie je dostatok miesta, bude kalíšok tlačiť – vás alebo partnera alebo oboch. Pokiaľ máte kalíšok s ustrihnutou pevnou stopkou, môže to byť pre partnera dosť nepríjemné. Nik samozrejme nehovorí, že sex s kalíškom je možný vždy a pre všetkých. V niektorých prípadoch to ale funguje moc dobre. Partner kalíšok posunie smerom ku krčku, kalíšok ďalej funguje – teda zachytáva menštruačnú krv – a prestieradlo zostane čisté. Samozrejme krv môže byť i na stenách pošvy, takže i v tomto prípade môže byť partner trochu od krvi.

Tipy:

  • Pred samotnou akciou kalíšok vymyte, nech viete, že nie je plný.
  • Hneď – naozaj HNEĎ – po akcii kalíšok vráťte na obvyklé miesto. Pri uvoľnenej pošve to nebude problém, neskôr už by ste to nemusela tak ľahko dosiahnuť – v prípade, že k tomuto problému dôjde, mrknite na článok Kalíšok nejde vybrať.
  • Partnera upozornite, že kalíšok je dnu…alebo to nechajte ako prekvapenie :)

Pozn.: Vedľa krčku sú priestory (dutiny), kam kalíšok môže „zájsť“. Pokiaľ nie je okolo krčku, tak logicky nebude fungovat. Každá žena je dnu trochu iná, takže niekomu sa to občas stane, niekomu nikdy. Nepredstavujte si ale prosím, že ide o dutiny, kde sa niečo nenávratne stratí! Každá si prstom môžete zistiť, aké to dnu máte.

Orálny sex

Samozrejme postelové hrátky nemusia byť iba o pohlavnom styku. Kalíšok je skvelá vec pre mazlenie počas menštruácie. Partner vás môže hladiť či orálne uspokojovať a nevykukuje žiadny trapný motúzik, ako u tampónu.

menstruacia-sex-3

Menštruačná huba a sex

„Neznám lepší řešení než houbu! Dřív jsem používala kalíšek, ale partner si občas stěžoval, že ho cítí. Houba je parádně měkká, nevíme o ní ani jeden a i se mi lépe po milování vyndává.“

V podstate všetko podstatné je v skúsenosti už povedané. Menštruačnú hubu si naozaj mnoho žien ako pomôcku v tejto situácii veľmi chváli. Je potrebné ju pred akciou vymyť a po nej vybrať, pretože partner ju posunie dnu.

Tampóny a sex

Niektoré ženy sa so zavedeným tampónem bežne milujú. Môže fungovať podobne ako menštruačná huba a krv zachytiť, ale je tu jedno nebezpečie a z toho dôvodu my túto pomôcku neodporúčame. Tampón je pevný a jeho vršok je do špičky. Partner ho môže zaraziť do otvoru krčku maternice a to môže byť jednak veľmi bolestivé a jednak je veľmi pravdepodobné, že aby ste ho dostala preč, budete musieť vyhľadať pomoc na gynekológii.

menstruacia-sex-4

Pesary a sex

Pri menštruácii je možné tiež využiť cervikálny pesar FemCap alebo pomôcku Evanella. Pesar nasadíte na krček maternice a ten svojimi klobúkom bráni prieniku krvi z maternice do pošvy. Je potrebné dodržať nasledujúce pravidlá:

  • Pri menštruácii neponechávajte pesar zavedený dlhšie než 40 min.
  • Nepoužívajte pesar pri silnom krvácaní.
  • Pokiaľ ucítite tlak v podbrušku, ihneď pesar vyberte.

Posledné pravidlo je také príhodné zakončenie celej témy. Pokiaľ ucítite tlak či vám bude čokoľvek nepríjemné, či už použijete nejakú pomôcku alebo nie, upozornite partnera a milostné hrátky prerušte. Nie je to predsa šport, pri ktorom chceme zchudnúť, ani potešenie, ktoré chceme poskytnúť primárne parnerovi. Milovanie by malo byť niečo, po čom žena túži sama za seba a čo je jej príjemné a nanajvýš milé :)