Drahokam ako zrodený pre ženu: mesačný kameň

Žena a mesiac (alebo žena a luna) k sebe neodmysliteľne patria, ako tomu naznačuje naše každomesačné krvácanie. V tomto článku sa zameráme nielen na hlbšie prepojenie ženy a luny, ale predstavíme si tiež krásny ženský drahokam: mesačný kameň.

Ženy, luna a lono

V jazyku básnikov sa mesiac označuje ako luna a ženské podbruško nesie meno lono: luna a lono, tam už je to prepojenie podobné, však? Mesiac – luna má na nás ženy veľký vplyv a sme s ňou neodmysliteľne spojené. Ženský princíp sa všeobecne najviac spája s vodou a luna vodu tiež veľmi ovplyvňuje (nám všetkým dobre známy príliv a odliv). A i v nás ženách nastáva „odliv“ (menštruácia), pokiaľ predchádzajúci mesiac nedošlo k oplodneniu vajíčka.

mesacny-kamen-luna

Luna – poetický výraz používaný básnikmi. Veď za svitu luny nieleden básnik či umelec priviedol svoje dielo k dokonalosti…

Samozrejme nielen na ženy, ale aj na mužov, zvieratá a rastliny má luna vplyv. Vlci vyjú na mesiac, korytnačky kladú vajcia práve na spln a rastliny za splnu lepšie rastú. To je iba niekoľko možných príkladov jej (jeho) vplyvu. Skôr si ľudia vplyv mesiaca na rastliny uvedomovali viac a sadili i zbierali podľa jednotlivých lunárnych fází. Je toho mnoho, ačo podľa fáz mesiaca môžeme robiť, napríklad si strihať vlasy či držať očistné pôsty.

To najzaujímavejšie o mesiaci (lune):

  • Mesiac býva často spájaný so šialenstvom. Krásne je to zjavné v anglickom jazyku, kde výraz pre šialenstvo je lunatic či lunacy, teda odvodenina od slova luna. (Možno fanynky slávnej českej skupiny deväťdesiatych rokov Lunetic boli odsúdené k davovému šialenstvu práve preto...) A i ďalšie anglické slovo – moonstruck (pomätený), má spoločný základ s mesiacom (moon). Ale okrem šialenstva a pomäteniu môže mesiac na človeka pôsobiť i inak: od zvýšenej nespavosti až po premenu na vlkodlaka. :)
  • V tarotových kartách je slnko spájané s dobrom a bezpečím, zatiaľčo mesiac so strachom a temnotou. Avšak skôr sa mesiac spájal s inšpiráciou a kreativitou.
  • Mesiac bol uctievaný i v predislámskych krajinách. Dnes tento pozostatok môžeme vidieť na niektorých ich štátnych vlajkách, kde sa objavuje. Napríklad vlajka Turecka, Alžírska, Tuniska, Líbye apod.
  • Skôr sa v Grécku oslavovali narodeniny bohyne Artemis každý mesiac. Na jej počesť sa piekli tzv. polmesačné koláče. Pozostatok tejto tradície vidíme aj dnes v tvare rohlíka alebo napríklad francúzskych Croissantov (zo slova crescents – polmesiac).

Mesačný kameň

Mesačný kameň môže mať najrôznejšie farby a odtiene, avšak najčastejšou farbou je krémovo biela s modrými odleskmi. Dnes je mesačný kameň jedným z najcennejších drahokamov a to vďaka svojmu unikátnemu vzhľadu, ktorý môžeme popísať ako svetielkujúci hmlový mesačný opar. Toto jemne modré svetielkovanie kameňa je spôsobené obsahom rôznych kovov a chemických zlúčenín s rôznym indexom lomu. Jeho jednotlivé vrstvy a dopadajúce lúče vytvárajú dojem farieb a svetla akoby vystupujúcich zvnútra drahokamu.

mesacny-kamen-triplemoon

„Je starý ako mesiac sám. Pod perleťovým závojom si dobre stráži svoje starodávne tajomstvo.

Vďaka svetlu, ktoré v sebe odráža, odráža i to naše svetlo a ukazuje nám naše pravdy, ktoré z hĺbky našej duše vynáša na povrch.“

Mýty a legendy

Mesačný kameň sa už po storočia používa v klenotníctve a bol využívaný aj starodávnymi kultmi a civilizáciami. Žiadny iný drahokam nieje opradený toľkými legendami a príbehmi ako práve on. Rímania, ale napríklad aj hinduisti, ho uctievali, lebo verili tomu, že vznikol zo stuhnutých lúčov mesiaca. V Indii bol mesačný kameň odjakživa používaný k náboženským obradom a ľudia verili, že svojmu majiteľovi môže priniesť obrovské bohatstvo. V arabských kultúrach bol pre zmenu tento drahokam považovaný za symbol plodnosti, preto ho ženy podľa legiend vkladali do spodného prádla. A i dnes je mesačný kameň vnímaný ako symbol lásky a vášne, dokáže vraj totiž predpovedať budúcnosť každému zamilovanému páru.

Už od pradávna bol mesačný kameň spojený s rituálmi okolo mesiaca. Slúžil tiež ako ochrana na cestách, hlavne pri tých ďalekých, ktoré prebiehali v noci za svitu luny... Bol tiež kameňom lásky a erotiky, lebo je vraj schopný stimulovať prúdenie energie kundalini. Práve z týchto dôvodov ho ženy vo forme náhrdelníkov používali pri milovaní. Hovorilo sa aj, že pokiaľ dáte svojmu milencovi náhrdelník z mesačných kameňov v čase, kedy je mesiac v splne, bude medzi vami už navždy planúť vášeň. Naviac pre zachovanie vernosti medzi partnermi sa kameň umiestňoval pod posteľ.

Zaujímavosti:

  • Verilo sa, že pokiaľ nosí kameň niekto, kto má v sebe veľa zlosti a hnevu, kameň stratí svoj lesk.
  • Podľa jednej legendy môžete dokonca počas splnu v kameni vidieť svoju budúcnosť – za predpokladu ale, že ho budete celú noc držať v ústach.
  • Podľa mesačného kameňa dostal meno i jeden z menštruačných kalíškov - bledo modrý LadyCup.

Účinky mesačného kameňa

Drahé kamene nám môžu slúžiť k dozdobeniu a podtrhnutiu našej prirodzenej krásy, avšak zároveň môžu mať tiež liečebné účinky, pokiaľ tomu veríme a otvoríme sa i tejto možnosti. Mesačnému kameňu je takých účinkov pripisovaných nespočetne veľa, zmienime aspoň niektoré z nich.

mesacny-kamen-sperky

Mesačný kameň je tradične spájaný so ženskou energiou, intuíciou a cykličnosťou.

Na telesnej úrovni mesačný kameň ovplyvňuje ženský reprodukčný systém a znižuje nerovnováhu a napätie spojené s menštruáciou. Má výborný vplyv na predmenštruačný syndróm, počatie, tehotenstvo, pôrod a kojenie. Pomáha k lepšiemu naladeniu na svoje telo a prirodzené (mesačné) cykly. Pôsobí tiež priaznivo na tráviaci systém, pomáha vstrebávať živiny a vylučovať jedovaté látky. Pôsobí dobre aj proti bolestiam chrbta a hlavy. A čo mi príde vtipné – pôsobí preventívne proti námesačnosti (ako správny mesačný kameň).

Na psychickej úrovni pomáha s utíšením rozbúrených citov a upokojuje tiež prehnané reakcie na emotívne situácie. Pomáha tiež otvárať naše srdce (alebo ho naopak zahojiť) a prijímať lásku. Má tiež schopnosť vyťahovať na povrch veci a témy, ktoré boli dobre uschované v hlbinách našeho podvedomia. Zvyšuje tiež intuíciu a našu celkovú empatiu. Prebúdza nás k väčšiemu porozumeniu a vnímaniu pravej podstaty veci.

I keď mnoho účinkov je spájaných so ženami, nepôsobí iba na ne. Tento kameň môže rovnako dobre poslúžiť aj mužom. Tým pomáha stimulovať ich pravú mozgovú hemisféru, ktorá je mimo iné spájaná s kreativitou, umením a fantáziou. Môže im tiež pomôcť dostať sa viac do kontaktu so ženskou stránkou ich osobnosti. Deťom pomáha mesačný kameň ku kľudnejšiemu a hlbšiemu spánku, bez nepríjemných nočných môr.

Mesačný kameň môžete nájsť v niektorých šperkoch v eshope Maluna.cz.

Článok napísala Veronika Lančaričová. Zdroje: kniha Kameny od A do Z Judy Hall, sperkyprozeny.cz, eppi.cz, nakridlechandelu.cz. Preložila Zuzana Hrúzoová.