Často kladené otázky - diafragma Caya

Ako veľmi je pesar Caya spoľahlivý? Nemôžem otehotnieť?
Pesar Caya sa odporúča používať spoločne so spermicídnym gélom Caya. Účinnosť spoločne s týmto gélom je 96%. Najskôr je potreba naučiť sa pesar správne zavádzať. Prvé mesiace je preto lepšie používať ho spoločne s kondómom. Dôležité je pesar nevyberať ihneď po styku, ale najskôr po šiestich hodinách, až keď všetky spermie uhynú. Po použití je potrebné pesar umyť vlažnou vodou, osušiť ho a skladovať v krabičke či vrecku, v ktorom ste ho obdržala. Čas od času pesar pohľadom skontrolujte, prípadne doň napustite vodu, aby ste sa uistila, že v ňom nevznikla trhlina.

Ako viem, že mám pesar Caya nasadený správne?

Starostlivo si prečítajte príbalový leták, ktorý s tovarom obdržíte. Po zavedení si siahnite do pošvy a overte si polohu pesaru: Skontrolujte, či membrána prekrýva krček maternice a či je úchytka zahaknutá za lonovú kosť.

antikoncepcia-pesar-caya

Ako dlho pred milovaním môžem pesar Caya zaviesť?

Pesar Caya môžete zaviesť už niekoľko hodín pred sexuálnym stykom. Môžete ho zaviesť dopredu pred schôdzkou, alebo pred večernými rodinnými rituálmi, a potom už len necháte situáciu plynúť. S pesarom tak nedochádza k prerušeniu romantických chvíliek a neznižuje sa celkový pôžitok zo sexu a vzájomnej blízkosti. Mnohým ženám by práve pesar mohol pomôcť uvoľniť sa a konečne prežiť milovanie naplno.

Čo keď zabudnem pesar Caya vybrať?

Cayu  môžete mať v pošve maximálne 24 hodín. Pokiaľ ju necháte v pošve dlhšie, riskujete zápal pošvy a močových ciest. Ničmenej nezabudnite, že pesar musíte nechať nasadený ešte aspoň šesť hodín po styku, aby nedošlo k nežiadúcemu otehotneniu!

Môžem pri styku používať zároveň pesar i kondóm?

Vzhľadom k tomu, že pesar Caya nechráni pred vírusom HIV a niektorými ďalšími pohlavnými chorobami, môže občas nastať situácia, že budete chcieť použiť pesar zároveň s kondómom. Možno ho takto kombinovať, musíte ale pridať dávku lubrikačného gélu, aby sa kondóm nepretrhol pri trení o pesar.

Ako dlho môžem jeden pesar Caya používať?

Jedna Caya by sa nemala používať dlhšie než dva roky. Po uplynutí tejto doby je možné pesar skontrolovať a prípadne používať ďalej podľa vlastného uváženia.

Prečo musí diafragma Caya zostať v pošve ešte šesť hodín po poslednom pohlavnom styku?
Týchto šesť hodín je potrebné dodržať, aby nedošlo k nežiadúcemu otehotneniu. Po tejto dobe už spermie nie sú aktívne.

Prečo sa neodporúča Caya zavádzať na dlhšie než 24 hodín?

Tvarovaná diafragma Caya sa rozpína cez pošvovú stenu k močovej trubici. Pokiaľ by zostala ponechaná bez prerušenia dlhšie než 24 hodín, hrozí zvýšené riziko zápalu močových ciest.

Môžem sa s diafragmou Caya milovať opakovane?

Diafragmu Caya nemusíte zakaždým zavádzať znovu, len je potrebné pred ďalším pohlavným stykom pomocou aplikátora doplniť novú dávku spermicídu.

Môžem pesar Caya používať i počas menštruácie?

Áno, je to možné.

Môžem s Cayou používať lubrikanty?

Áno, použitie lubrikantov na vodnej báze nemá na pesar Caya vplyv. Uvedomte si ale, že lubrikant nariedi použitý spermicíd. Preto je lepšie k lubrikícii použiť väčšie množstvo Caya gélu.

Môže partner pesar Caya vnímať?

V ojedinelých prípadoch môže partner cítiť okraj pesaru.

Ovplyvní Caya moju sexuálnu náruživosť?

Nie. Pesar Caya nemá žiadny vplyv na libido, pretože neobsahuje hormóny.

Čo mám robiť, keď ma milovanie s pesarom Caya bolí?

Najskôr skontrolujte, že máte Cayu dobre zavedenú. Pokiaľ problémy pretrvávajú, navštívte svojho lekára alebo zvoľte iný typ pesaru.

Má pesar Caya nejaké kontraindikácie?

Pesar Caya nemožno používať pri zaklonenej maternici, pri silnom poklese panevového dna a po prekonanom toxickom šoku.

Môže se Caya zlomiť alebo pretrhnúť?

Je to takmer vylúčené. Pokiaľ by ste ale po pohlavnom styku zistila, že je diafragma Caya poškodená, rozhodne ju ďalej nepoužívajte, prípadne zvážte užitie postkoitálnej kontracepcie.

Čo mám robiť, keď sa pesar Caya v priebehu pohlavného styku uvoľní?

Pridajte ešte trochu kontracepčného gélu a zaveďte pesar Caya späť do pošvy. Pokiaľ sa pesar uvoľnil až potom, čo partner ejakuloval, je vhodné užiť postkoitálnu kontracepciu.

Diafragmu Caya môžete zakúpiť v eshope Maluna.sk