Recenzia 14-ročnej slečny: kalíšok AllMaters Mini a sada menštruačných nohavičiek Dorina

Štrnásťročná Tereza si pred zakúpením menštruačného kalíška zisťovala veľa informácií. Nakoniec si vďaka recenziám na stránkach vybrala kalíšok AllMatters Mini (do roku 2021 OrganiCup). Zavádzanie a vyberanie ju zo začiatku trochu trápilo, ale ako sama hovorí, dôležité je to nevzdať a skúšať to znovu a znovu. Kalíšok jej potom priniesol veľa výhod, nemusela sa stresovať, či jej pretečie vložka, a tiež má teraz menej bolestivú menštruáciu. Ku kalíšku si po čase dokúpila ešte sadu 5 menštruačných nohavičiek (denných a nočných), vďaka ktorým si je o kúsok istejšia napríklad aj pri prezliekaní na telesnej. Prečítajte si ďalej Terezin názor na kalíšok aj menštruačné nohavičky.

 allmatters-menstruacni-kalisek-mini-allm01

Keď v lete mama prišla s otázkou, či by som nechcela vyskúšať menštruačný kalíšok, začala som si hľadať informácie. Avšak všade bolo písané niečo iné... aj prečo áno, aj prečo nie. Potom som však narazila na blog Kalisek.cz, kde som našla nielen články o rôznych typoch kalíškov, ale hlavne recenzie od iných žien. Tie mi pomohli asi najviac a rozhodla som sa teda, že sa pustím do vyskúšania kalíška.

 Veľmi dlho som váhala, ktorý si vybrať, pretože niektoré boli veľkostne porovnávané s veľkosťami tampónov, ale ja som tampóny nikdy nepoužívala. Nakoniec som sa rozhodla pre kalíšok AllMatters Mini (predtým OrganiCup). Čítala som o ňom pekné recenzie, a tak som si povedala, že ho vyskúšam (prinajhoršom by bol pár rokov v skrini, kým by som si k nemu našla cestu. :)) Keď prišiel, trochu som sa zhrozila jeho veľkosti - pripadal mi strašne obrovský.

Pri prvom zavedení som s kalíškom mala problém - nešlo mi ho zaviesť (najmä asi kvôli strachu). Po niekoľkých pokusoch sa mi to však podarilo. O kalíšku som takmer nevedela, vlastne som ani nevedela, že ho mám. No pri vybratí nastali rovnaké ťažkosti ako pri zavádzaní. Veľmi to nešlo. Ale i tak som to nevzdala.

Dnes mám kalíšok už viac ako 4 mesiace, a ako už bolo spomenuté v iných recenziách - nebojte sa a skúšajte to znova. :) Kalíšok skutočne prináša veľa výhod. Mám silnejšiu menštruáciu, hlavne v prvých troch dňoch.

 

Čo ma teší najviac, je, že mi uľahčil deň s menštruáciou v škole. S vložkou/menštruačnými nohavičkami mi aj v silnejších dňoch vydrží 8 hodín (trochu pretečie, ale to nevadí), takže mi väčšinou stačí si ho zaviesť ráno, než vyjdem, a vymeniť popoludní, keď prídem. Keď už cítim potrebu si ho vymeniť v škole, zvládam to tiež. Hlavné je - nebáť sa to vyskúšať.

 V škole si ho cením v tom, že už nemusím takmer každú prestávku chodiť na záchod a mať pocit, že na mňa všetci pozerajú, ako si v triede beriem z tašky vložku, ako idem na chodbe s vložkou vo vrecku. Tiež nemám pri každom zdvihnutí zo stoličky pocit, že zo mňa „všetko vyteká“ a že mi vložka pretečie. Tohto pocitu som sa vďaka kalíšku zbavila aj na telesnej.

 Taktiež mám pocit, že od doby, čo používam kalíšok, nemám také veľké bolesti. Keď som si prečítala recenzie od iných žien a bolo tam napísané, že im po kalíšku zmizli bolesti, tak som si hovorila, že to snáď ani nie je možné. Ale presvedčila som sa, že je. Neviem teda, či je to priamo kvôli kalíšku, ale je to od tej istej doby. Takže na tom asi niečo bude. :)

 recenze-dorina-kalisek-1

Jedinou nevýhodou kalíška, ktorú som mala ešte nedávno, bola, že aj s kalíškom som pre istotu musela nosiť vložku a bála som sa s ním spať. To ale úžasne vyriešili menštruačné nohavičky. Objednala som si sadu 5 kusov od značky Dorina, aby som mala denné aj nočné. Nakoniec som si zvolila veľkosť M, aj keď podľa tabuliek by som mohla mať aj veľkosť S. Keď prišli, myslela som si, že mi bola poslaná zlá veľkosť. :) Na prvý pohľad boli naozaj obrovské, ale na tele vyzerajú dobre a sú veľmi príjemné. Zatiaľ som ich skúšala len počas jedného menštruačného obdobia, ale sú úžasné - nikde mi zatiaľ nepretiekli, na prvý pohľad nie je možné ich odlišiť od bežných nohavičiek (takže keď sa v škole prezliekam na telesnej, nemusím sa obávať, že by sa niekde objavili krídielka od vložky), a ani o nich neviem. Keď som ich skúšala prvýkrát v škole, radšej som si na ne ešte vzala vložku, ale úplne zbytočne. Nohavičky skutočne zachytia veľa (skúšala som ich aj bez kalíška). Teraz chcem ešte vyskúšať nohavičky od značky Meracus, tak dúfam, že ma nesklamú.

 

Preklad z článku:

EXTERNÁ AUTORKA, 2023. Recenze 14leté slečny: kalíšek AllMaters Mini a sada menstruačních kalhotek Dorina [cit. 2023-11-13]. URL: <https://kalisek.cz/recenze-allmatters-dorina>.