Alexandra Zimanová - prijatie, prijatie seba samú ako ženu, takú, aká skutočne je

So Saškou sme sa spoznali na jednom z mojich seminárov pre ženy v Žiline. Od prvého momentu som cítila veľmi silné spojenie s touto krásnou ženou. Málokedy stretávam ženy vyžarujúce takú ženskosť, akou oplývala táto veselá indiánka. Naše stretnutia pokračovali a sesterský vzťah sa prehlboval a ja som veľmi vďačná za jej prítomnosť a rada by som ju predstavila aj vám.

Zuzana Hrúzová                                

Saška, povedz nám, prosím, niečo málo o sebe a svojej inšpiratívnej práci:

V prvom rade sa chcem poďakovať za krásne slová o mne, ktoré ma dojali. Cítim to absolútne rovanko voči tebe. Moja práca je moje poslanie, je to môj život. Ale musím poznamenať, že je to aj vďaka môjmu skvelému manželovi a deťom, lebo ma v tom podporujú a ja im veľmi za to ďakujem. Venujem sa hlavne lektorovaniu gravid jogy, ale aj klasickej jogy. Tehotné ženy sú pre mňa úžasné Bohyne a ja sa ich snažím čo najviac uvoľniť a pripraviť na pôrod, čiže prerod ženu v matku... Hodiny gravid jogy tvorím pre nich a podľa nich, v meditácií sa vedia krásne spojiť s bábätkom. Niekoré žienky mi hovoria, že vidia tváričku svojho dieťatka, pohlavie... je to niečo čarovné a neopísateľné, neraz tečú slzy... Teraz som začala žienky uvoľnovať aj cez masáže a rebozzo šatku, je to pre mňa sen a láska takto ešte viac preniknúť k žene a dieťatku a vidieť ako sa telo uvoľňuje, ako bábätko komunikuje. Je to poslanie, dáva mi aj odpovede na veľa otázok, posúvam sa denne.

joga-pre-tehotne-so Saskou

Je niečo naozaj významné, čo ťa viedlo, ovplyvnilo na ceste k spokojnému ženstvu?

Určite to bolo samotné tehotenstvo, vtedy som pocítila naozaj veľkú silu v sebe ako žena, veľa sa vo mne menilo, otváralo... Cítila som sa zrazu taká plná a úplná :-). Určite som aj ja mala veľa období, kedy som cítila v sebe viac mužskú stránku ako ženskú, ale necítila som sa v tom dobre. Ja budem rada žiť v mužskom svete, ak v ňom môžem byť ženou, ako povedala Merilyn. Dosť mi pomohol, aj keď to znie zvláštne, môj muž. Neustále mi hovoril aká som krásna v šatách… a zrazu som začala mäknúť. Ale bol to dlhý proces a stále trvá. Veľa mi pomohli intuitívne tance práve pod tvojim vedením/nevedením. Ty to vieš - dokonale nájsť nehu, ale aj divokosť v nás, za čo tebe veľmi ďakujem. Prešla som veľa seminármi, veľa terapiami pod vedením skvelej terapeutky Zuzky Hazuchovej, kde sa diali obrovské zmeny a dejú sa stále... Vlastne za svoju ženskosť vďačím ženám okolo mňa :-). Pociťujem hlbokú vďaku a lásku, že mám pri sebe také ženy aké mám, veď ony to všetky vedia. A potom to viem posúvať aj ďalej, vidím ako sa z prísnych žien na joge stávajú jemné krehké bytosti, ako sa v jemých tichých ženách ozývajú divošky a to je ono!

Pri svojej práci sa stretávaš s veľa ženami, aké témy najčastejšie riešite?

Prijatie, prijatie seba samú ako ženu, takú, aká skutočne je. Tá pravá v tento deň, v túto chvíľu. Keď si ženy uvedomia, že naozaj môžu byť aj jemné, ale rovanko je v poriadku mať aj deň, kedy proste nejde všetko s úsmevom, potom sa im dejú veci, že začnú viacej sebe načúvať a pozorovať svoju myseľ, svoje telo a začnú sa rešpektovať, mení sa im veľa v živote. Výborný pomocník na toto je aj joga, byť tu a teraz prítomé a pozorovať, čo sa deje, ako sa mám, ako je pri tom môjmu telu… že naše myšlienky naozaj tvoríme len my samé.

Ako ty prežívaš svoju menštruáciu? Trpíš bolesťami či inými problémami (alebo si trpela – ak si to prekonala, máš nejakú radu pre ostatné ženy?)

S mojou menštruáciou sa začali diať zmeny, keď som pochopila že je pre mňa dôležitá, že vďaka nej môžem byť matka. Že to je naša úžasná každomesačná pomôcka, ako sa zbaviť niečoho, čo nám v tele neslúži, či myšlienok, či názorov, či choroby... Krv je očista, z tela ide von a tak sa vždy nastavím. Idem vtedy do kľudového režimu, ak sa mi dá, som viac v sebe a oddychujem, aby som potom vládala :)

tehotenske-masaze

Aký typ hygienických pomôcok používaš ty?

Používam menštruačný kalíšok, musím povedať že prvé 2-3 menštruácie som sa učila ho používať, zžívala som sa s ním. Ale teraz ho neviem vynachváliť, som úplne bez odpadu, nemám bolesti, stále mám všetko pri sebe. Prvé dni ešte ku kalíšku používam látkové vložky, lebo mám silnejšiu menštráciu.

Vnímaš rozdielnosť jednotlivých fáz svojho menštruačného cyklu? Ak áno, čo je pre teba v jednotlivých fázach príznačné?

Čo sa týka archetypov vnímam ich a som veľmi rada, že som to začala vnímať a dosť mi to pomohlo sa v sebe nejako ukotviť a nemať pocit, že „preboha, čo mi zase je?“ :-) Už viem, že pred menštruáciou /čarodejnica/ potrebujem byť viac v sebe, trošku mimo ľudí, ak sa dá, výborne mi vtedy ide upratovanie :-), snažiť sa neísť do konfliktu, lebo vtedy som zlá čarodejnica :-) a ide mi od ruky dokončovať nedokončené. Trošku spomaliť a oddychovať počas samotnej menštruácie, totálne sa cítim ako /starena/. Aj som pomalšia, motkám sa, zabúdam :-). Keď si dovolím v nej spomaliť, potom som naozaj aktívna počas ďalšej fázy /panna/. Vtedy som veľmi dynamická, všetko mi ide, hlavne po pracovnej stránke viem veľa vecí vybaviť, obehať, vyriešiť, som plná energie a nových nápadov. Potom ovulačná fáza, kedy sa cítim úplne skvelo, všetko oblečenie mi zrazu sedí, páčim sa veľmi sama sebe. Som rada s ľuďmi, je mi pri nich veľmi fajn, vyhľadávam stretnutia, užívam si vzťahy okolo mňa a pestujem ich :-).

Ďakujem

Ja ďakujem za oslovenie, za zdieľanie, za Teba a všetky ženy na tejto planéte, sú to naše zrkadlá a veľmi si prajem, aby si ženy uvedomili svoju moc a silu. Aby si uvedomili, že sme vždy držali spolu a to pomôže nielen im samým, ale aj celému svetu. Muži majú radi, keď sú ženy ženami :-).

Viac o tom, čo robí a kontakt JOGA so Saskou

sashajoga@gmail.com