Menštruačné nohavičky

Možno ste tiež v poslednej dobe zaznamenali ďalšiu variantu menštruačnej pomôcky: menštruačné nohavičky. Aj keď u nás sa jedná zatiaľ o novinku, ženy v Ázii menštruačné nohavičky poznajú veľmi dobre a sú u nich populárne. I v Amerike ženy menštruačným nohavičkám „prišli viac na chuť“. Ako sa medzi sebou menštruačné nohavičky odlišujú a aké sú ich výhody a nevýhody, zhrnie tento článok.

Čím sa menštruačné nohavičky odlišujú od tých bežných?

Nebojte, nebudeme hovoriť o nohavičkách, ktoré používate iba 5 dní v mesiaci o tzv. veľkých bombarďákoch, ktoré ste zdedila po svojej prababičke a v ktorých je vám počas vašej menštruácie tak pohodlne. Nie, tak tie naozaj nemáme na mysli. Menštruačné nohavičky sú nohavičky, ktoré sú vybavené nepriepustnou vrstvou a niektoré z nich majú i savú vrstvu. Aby sme sa v jednotlivých typoch lepšie vyznali, vytvorili sme nasledujúce rozdelenie:

Varianty menštruačných nohavičiek

V základe by sme mohli menštruačné nohavičky rozdeliť do troch skupín:

Nohavičky lepšie prispôsobené pre menštruáciu

Na prvý pohľad nepoznáte, čím sa tieto nohavičky od bežných líšia, ale ak sa pozriete pozornejšie, pochopíte. Je to drobný detail, ktorý menštruáciu s vložkami urobí pohodlnejšou a estetickejšou záležitosťou. Tieto nohavičky majú v rozkroku kapsičku, do ktorej môžete vložku zapnúť či vlepiť a krídelká zostanú okolitému zraku skryté. (Taký problém riešia ženy napríklad v spoločnej šatni, keď sa prezliekajú na cvičenie alebo majú obavu, aby vložka nebola viditeľná, keď si vezmú sukňu či šaty. ) Tu môžeme zmieniť napríklad značku Gentle Day.

menstruacne-nohavicky-01

Nepriepustné menštruačné nohavičky bez savej vrstvy

Takéto nohavičky sú vybavené nepriepustnou vrstvou, avšak samé o sebe savosť nemajú. Slúžia hlavne ako ochrana oblečenia v kombinácii s ďalšou menštruačnou pomôckou (napríklad ako poistka pri silnej menštruácii alebo v noci, kedy je riziko pretečenia najvyššie). Takými nohavičkami sú napríklad LaliPanties alebo najmenej savá varianta nohavičiek Thinx.

Nepriepustné menštruačné nohavičtky so savou vrstvou

Tieto menštruačné nohavičky, ako už tomu názov odpovedá, savosť oproti predchádzajúcim, majú. Jednotlivé nohavičky sa ale medzi sebou svojou savosťou líšia a savosť sa môže tiež líšiť v rámci jednej značky. Tu môžeme zmieniť napríklad menštruačné nohavičky Thinx, Selenacare či české značky MeracuskySaYu a Snuggs.

Výhody menštruačných nohavičiek

Použitie menštruačných nohavičiek je veľmi pohodlné, lebo všitá savá vrstva je veľmi nenápadná. Nikto teda nepozná, že menštruáciu máte (žiadne vykukujúce krídelká či obtiahnutá tlstá vložka). Veľkou výhodou je tiež to, že sa nikde nič neposúva.

Skúsenosť: Pri používaní menštruačných nohavičiek cítim veľkú slobodu. Mám iba „jeden kus menštruačnej pomôcky“ a nemusím nikde nič strážiť a ďalej riešiť. Menštruačné nohavičky sú pre mňa výborným riešením na noc, ale beriem si ich aj cez deň – len volím skôr šaty oproti priliehavým nohaviciam.

Nevýhody menštruačných nohavičiek

Nevýhodou je, že pri vymieňaní použitých menštruačných nohavičiek si musíte vyzliecť aj nohavice či punčocháče, čo môže byť napr. v zamestnaní náročnejšie.

menstruacne-nohavicky-thinx

Menštruačné nohavičky Thinx

Menštruačné nohavičky, ktoré sľubujú revolúciu v spôsobe menštruácie. Autorky celého konceptu povedali: „Tampóny boli vynájdené v roku 1931 a od tej doby sa okrem samolepiacich pásikov a krídelok hygienické potreby nedočkali zásadnej inovácie, teda už viac než 85 rokov. Je na čase to zmeniť.“ (Možno si hovoríte: A čo menštruačný kalíšok? Prvý pradeduško dnešného kalíška bol svetu predstavený už v roku 1860, teda skôr než tampóny – v tom sa ženy nemýlili. Samozrejme sa medzitým dočkal mnohých vylepšení a inovácii, to by sme mu zase krivdili. Viac v článku História menštruačných kalíškov.

Môj komentár a skúsenosť s nohavičkami Thinx

Pochopiteľne nás menštruačné nohavičky tiež veľmi zaujali a rozhodli sme sa ich vyskúšať. Jedny nohavičky nás vyšli zhruba na 33 eur, ale ich cena sa ešte navýšila o clo a poplatky spojené s dopravou z Ameriky. Sú pohodlné. Zvolila som variantu Cheeky, ktorá by mala odpovedať savosťou jedného tampónu, avšak nohavičky mi pomerne rýchlo pretiekli, lebo nepriepustná vrstva nie je po celej dĺžke nohavičiek. (Ako to majú ďalšie varianty týchto nohavičiek, to neviem.)

Menštruačné nohavičky Meracusky

V roku 2017 vznikla prvá česká značka menštruačných nohavičiek: Meracusky, ktoré vyrába značka Meracus. Rovnaká značka vyrába tiež látkové vložky a nohavičky sú vyrobené z pôdobných materiálov. Varianta Plus má veľmi vysokú savosť a nohavičky dlho vydržia - sú teda výbornou pomôckou pri silnej menštruácii na noc. Varianty Light môžete využiť pri slabšej menštruácii alebo ako poistku k menštruačnému kalíšku alebo inej pomôcke. Vyrábajú sa v čiernej a v ružovej variante. Všetko o tejto značke a jednotlivých typoch sa môžete dozvedieť v samostatnom článku: Menštruačné nohavičky Meracusky.

menstruacne-nohavicky-meracusky

Menštruačné nohavičky SNUGGS

V roku 2019 doplnila ponuku menštruačných nohavičiek česká značka SNUGGS. Jedná sa o nohavičky, ktoré sú ušité zo špeciálnych materiálov: kombinácia high-tech materiálov a nanovlákien. Sú určené pre slabú či stredne silnú menštruáciu (postupne budú doplnené tiež savejšie nohavičky pre silnejšiu menštruáciu). Vďaka špeciálnym materiálom sú tenké ako bežné nohavičky. Ich životnosť je rok až rok a pol.

Menštruačné nohavičky SaYu

Na konci roku 2019 sa objavila ďalšia česká značka - menštruačné nohavičky SaYu. Tieto nohavičky majú vnútornú vrstvu ušitú z merino materiálu (vlna), sú veľmi príjemné na nosenie, ale je potreba byť opatrná pri praní (iba do 40 st.). Vyrábajú sa v rôznych veľmi elegantných variantách a v jednoduchom dizajne sú savejšie verzie.

Všetky menštruačné nohavičky nájdete tu.

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová.