Menštruačné nohavičky Modibodi

Značka Modibodi pochádza z Austrálie a jej parketou nie sú len menštruačné nohavičky pre ženy. Táto značka má i kolekciu menštruačných nohavičiek pre dievčatá a mladé ženy a dokonca menštruačné plavky! Tým to nekončí, Modibodi ponúka i inkontinenčné spodky pre mužov. Pre Modibodi je charakteristické použitie merina v savej vrstve nohavičiek.

Menštruačné nohavičky sú skvelou alternatívou k tampónom a jednorázovým vložkám. Rôzne menštruačné nohavičky sa medzi sebou môžu líšiť svojou funkciou, preto pre lepšie zorientovanie odporúčame si prečítať všeobecný článok Menštruačné nohavičky.

Lepšia podpora, lepšia ochrana, lepší život. To je motto austrálskej značky Modibodi, ktorá ponúka širokú paletu menštruačných nohavičiek. Teda presnejšie povedané: expanduje do celého sveta s mnoho variantmi savého spodného prádla, a to pre všetky "leak issues", príhody rôzneho úniku, vrátane inkontinenčného prádla pre mužov. Matkou zakladateľkou Modibodi je dnešná výkonná riaditeľka Kristy Chong. Po druhom pôrode mala problémy s inkontinenciou, ktoré ju spolu s neuspokojivými, pretekajúcimi menštruačnými pomôckami priviedli stvoriť Modibodi.

Myšlienka sa zrodila v roku 2011 a značka Modibodi ako taká, po dvoch rokoch vývoja, v roku 2013 v Austrálii. Kristy si nechala svoju unikátnu nepriepustnú technológiu Modifier Technology ™ patentovať. Modibodi ponúka veľký výber menštruačných nohavičiek rôzneho strihu a savosti - a tiež menštruačné plavky! Značka sa orientuje i na mladé dievčatá, ponúka kolekciu menštruačných nohavičiek Modibodi RED pre teenagerky a dvaciatničky.

210325_mb_classic_bikini_ho_black_4 210325_mb_sensual_hi-waist-bikini_lm_beige_2 210325_mb_sensual_hi-waist-bikini_lm_black_3

Prateľnými nohavičkami proti tonám odpadu

A u dievčat ešte zostaňme. Vedeli ste, že pokiaľ ide o výber menštruačných pomôcok, zostávajú ženy najčastejšie verné tým, ktoré im boli predstavené počas rannej puberty? To je oblasť veľkého potenciálu k zmene uvažovania o rôznych menštruačných riešeniach a hlavne o prechode k udržateľným menštruačným potrebám.

Na otázku "Čo sa deje ďalej s tampónom?" totiž Modibodi odpovedá, že cez 27 tisíc kusov ich denne skončí ako odpad v oceánoch. A pokiaľ chcete vedieť, kedy sa rozložia tampón a jednorázová vložka, mali by ste sa na to vlastne pýtať svojich prapraprapravnúčat...

Opakovane použiteľné, prateľné menštruačné nohavičky prispievajú k riešeniu tejto odpadovej katastrofy.

menstruacne-nohavicky-modibodired-hipster02

Menštruačné nohavičky ModibodiRed sa vyrábajú vo veľkostiach pre mladé dievčatá

Ako nohavičky Modibodi fungujú

Pokiaľ ešte nemáte s menštruačnými nohavičkami skúsenosť, určite sa pýtate, ako to vlastne funguje. Nápoveda znie: nie je to kúzlo, ale nemá to k tomu ďaleko :-)

Modibodi nohavičky sa v savej časti skladajú z troch vrstiev. Napriek tomu sú iba 3 mm hrubé (okrem "24hodinových", teda najsavejších nohavičiek, tie sú zákonite o niečo hrubšie). I takto tenké nohavičky nasajú až 20 ml, čo odpovedá absorpcii 4 tampónov. Priedušná technológia naviac zaručuje ochranu nielen počas menštruácie, ale i pri inkontinencii.

Z čoho je savá časť nohavičiek:

  • vrchná (dotyková) vrstva je zo 100% merina (ovčia vlna) - tá odvádza vlhkosť, je antimikrobiálna a zaisťuje pocit sucha
  • prostredná savá vrstva je froté z mikrovlákna, bezpečne pohltí tekutinu a zápach a nepustí ich ďalej
  • posledná vrstva je nepriepustná, ale priedušná ochrana. Zostávate v suchu, nič nepreteká.

210623_mb_classic_bikini_maxi_black_2 menstruacni-kalhotky-modibodi-classic-boyleg-02 modibodi-seamfree-full-4

Materiály a strihy

Pokiaľ ide o strihy menštruačných nohavičiek, v rade Classic nájdete klasické, jednoduché nohavičky (viac či menej vykrojené), Modibodi Sensual sú nohavičky zdobenejšie, krajkové apod.

Nohavičky Modibodi sú prevažne bambusové a dotyková vrstva savého klinu je z merina.

Modibodi ide o udržiteľnosť. Snaží sa maximálne zaistiť, aby ich dodávatelia spolupracovali s výrobcami, ktorí praktikujú ekologické a etické postupy. Modibodi prádlo bolo certifikované podľa STANDARDU 100 spoločností OEKO-TEX®. Ide o medzinárodný certifikačný systém pre kontrolu textílií, ktoré sú a musia byť vyrobené výhradne z nezávadných materiálov. Znamená to, že neobsahujú škodlivé chemikálie a sú bezpečné pre vašu pokožku.

Bambus je udržateľný materiál. Jeho pestovanie nevyžaduje používanie hnojív ani pesticídov, nie je toľko náročné na zavlažovanie a nespôsobuje pôdnu eróziu.
Merino je biologicky odbúrateľný materiál, ktorý je obnoviteľný, odvádza vlhkosť a je prirodzene antimikrobiálny.
Použitá vlna je z 95 % z austrálskeho farmového merina. Modibodi spolupracuje s certifikovanými farmármi - v ktorých chovoch sú ovce zdravé a šťastné.
Mikrovlákno je odolné a zároveň na dotyk príjemné, preto je ideálne pre pohodlné spodné prádlo.menstruacni-kalhotky-modibodi-sensual-french-cut-07

Savosť

Pokiaľ ide o savosť, nohavičky Modibodi majú šesťbodovú škálu od najsavejších "24hodinových nohavičiek", ktoré by mali nasať až 50 ml (to je ako 10 tampónov!), až po vlhkosť odvádzajúce tenké nohavičky určené skôr pre lepší pocit v spodnom prádle v situáciach, kedy sa veľa potíte (majú len vrstvu merina, ale nemajú nepriepustnú vrstvu).

Stupnica savosti Modibodi nohavičiek:

  • Maxi - 24hodinové nohavičky pre extra silnú menštruáciu. Savosť ako 10 tampónov, teda 50 ml - to je pre predstavu nezriedka objem celého menštruačného niekoľkodenného krvácania. Vhodné na deň i na noc.
  • Silná menštruácia (Heavy-Overnight). Savosť ako 3 až 4 tampóny (20 ml). Vhodné na deň i na noc.
  • Stredne silná menštruácia (Moderate-Heavy). Savosť ako 2 až 3 tampóny (15 ml). Vhodné na deň i na noc.
  • Stredná až slabá menštruácia (Light-Moderate). Savosť ako 2 tampóny (10 ml). Vhodné pri slabej až strednej menštruácii samostatne, pri silnejšej ako poistka ku kalíšku, menštruačnej hubke alebo tampónu.
  • Slabá menštruácia (Super Light). Savosť ako 1 tampón (5 ml).
  • Poistka (Moisture Wicking). Savosť "nulová". Nohavičky nemajú nepriepustnú vrstvu, len savé merino. Sú preto vhodné, pokiaľ vás čaká veľké potenia kvoli veľkému stresu či teplu :-)

Pranie a údržba

Nohavičky po použití preperieme vo vlažnej vode - nepoužívame žlčové mydlo, merinu to nerobí dobre, rovnako ako i výrazné trenie. Následne vyperieme v práčke (u nohavičiek s merino vrstvou odporúčame prací prostriedok na vlnu). Perieme na 30 stupňov (nie viac, kvoli merinu).
Nepoužívame aviváž, nesušíme v sušičke. Sušíme naruby, nekladieme priamo na kúrenie.

Ďalšie užitočné rady a tipy nájdete v našom článku Ako sa správne starať o menštruačné nohavičky

Pozitívny presah

Podobne ako iné značky vyrábajúce udržateľné menštruačné potreby, i značke Modibodi záleží na tom, aby všetky kroky, ktoré robí, mali pokiaľ možno pozitívny dopad na spoločnosť i životné prostredie. Modibodi sa angažuje v problematike "menštruačnej chudoby", ktorá sa týka mnohých žien a diavčat v rozvojových krajinách. Tie nemajú prístup k hygienickým menštruačným potrebám, čo znamená, že sa musia v týchto "dňoch hanby" izolovať, nemôžu ísť mimo domov, do školy apod. To dievčatá i ženy znevýhodňuje v oblasti vzdelávania, práce i sociálnych aktivít.
Pre rok 2021 si v Modibodi stanovili za cieľ, že darujú 100 000 kusov opakovane použiteľného nepriepustného spodného prádla 20 000 ľuďom v núdzi.

201127_mb_classic_bikini_406