Zdravotná nezávadnosť

Mnoho žien sa v súvislosti s kalíškom pýta, či je používanie bezpečné pre zdravie. Keby sa ženy aspoň z polovice tak zamýšľali nad používaním jednorázových vložiek a hlavne tampónov, došlo by pravdepodobne celkom rýchlo k veľkým zmenám. To sa ale bohužiaľ nedeje, pretože čo používa väčšina žien a reklama hovorí, aké je to skvelé, to predsa skvelé je.

Vzhľadom k tomu, že sa kalíšok zavádza do pošvy podobne ako tampón, uvádzame tu rozdiely medzi nimi. U vložiek sú zdravotné rizika menšie, pretože kontakt so sliznicou je výrazne menší než u tampónov.

Bežne známe veci o tampónoch:

 • vysušujú pošvovú sliznicu
 • odierajú pošvovú sliznici a spôsobujú drobné ranky
 • uvoľňujú sa z nich syntetické vlákna a zachycujú sa na stenách sliznice
 • obsahujú chemické látky, ktoré môžu negatívne pôsobiť na citlivú pošvovú sliznicu
 • tvoria v pošve ideálne miesto pre pomnožovanie baktérií
 • nasiaknutý tampón je ako tvrdý špunt a môže pôsobiť nepríjemný tlak
 • môžu vyvolať syndróm toxického šoku (TSS - Toxic Shock Syndrome) 

Menštruačné kalíšky sú vyrobené zo silikónu (alebo podobných materiálov využívaných v lekárstve). Zdravotné výhody sú:

 • menštruačná krv je v kalíšku v prirodzenom stave
 • kalíšok zavádzate vlhký a neodierate si s ním pošvovú sliznicu
 • silikón nevysušuje sliznicu, nič sa do neho nevsakuje
 • nič sa zo silikónu do pošvy neuvoľňuje
 • silikón je mäkký, prispôsobuje sa vašemu telu
 • silikón je neprilnavý pre baktérie

Spomeňte si ako prebieha menštruácia v noci, pokiaľ použijete vložku. V ľahu všetka krv nevyteká von a keď ráno vstanete, často z vás vytečie väčšie množstvo krvi. Táto krv bola niekoľko hodín, počas ktorých ste spala, dnu vo vašej pošve. Je to pre telo úplne normálny stav, pri ktorom sa nič nezdravé nedeje. Rovnako je to s kalíškom. Vaša menštruačná krv, na ktorej nie je nič zlé ani nečisté, je dnu vo vašom tele do doby, než kalíšok vypláchnete.

Výhoda kalíšku je i v tom, že keď svoju menštruačnú krv vylievate, vidíte ju. Pokiaľ sa deje niečo neobvyklé - obsahuje väčšie kusy sliznice než inokedy, zapácha - zistíte to hneď a môžete sa poradiť so svojim gynekológom

Vaša menštruačná krv nezapácha! Typický zápach šíriaci sa okolo žien nespôsobuje samotná krv, ale jej kombinácia s chémiou vo vložkách a tampónoch.

finske-kalisky-lunette

Ženy, ktoré začali používať kalíšky, sa často zbavili mnohých problémov:

 • ustupujú kvasinkové infekcie
 • ustupujú zápaly pošvy
 • bolesti pri menštruácii sú menšie alebo úplne zmiznú
 • tie, pre ktoré boli tampóny neznesiteľné, našli variantu menštruačnej hygiény vhodnú pre šport

K vyššie uvedenému nemáme žiadne odborné štúdie. Vychádzame iba z vlastných skúseností a zo skúseností, ktoré nám ženy s kalíškami posielajú. Mnoho pozitívnych vecí spojených s menštruačnými kalíškami súvisí s tým, že vďaka tejto pomôcke žena o veľa ľahšie nachádza cestu k vlastnému telu a učí sa vnímať svoje telesné potreby.

Zdravotné atesty menštruačných kalíškov:

Na výrobu menštruačného kalíšku Mooncup, LadyCup a Lunette je používaný silikón určený pre potravinárske a farmaceutické účely (tzv.lekársky silikón). Tento silikón má atesty ako v USA tak v Európe. Kalíšok Mooncup, Naturcup, FemmyCycle, Lunette a MeLuna (iba číra) majú atest FDA - the American Food and Drug Administration (úrad pre liečiva a potraviny amerického ministerstva zdravotníctva). Kalíšok Luv Ur Body je vyrobený zo silikónu s atestom FDA.

Claricup: vyrába sa z lekárskeho silikónu, označenie CE, zdravotné atesty, FDA silikón, ISO

DivaCup: vyrába sa z lekárskeho silikónu, atesty FDA, ISO, TGA

FemmyCycle: vyrába sa z lekárskeho silikónu, FDA silikón, ISO,  Med Device&Diagnostics EXPO najinovatívnejší výrobok 2013, Medical Device Licence

Fun Cup: lekársky silikón

Gaia cup: certifikovaný materiál (certifikácia)

LadyCup: vyrába sa z lekárskeho silikónu, ktorý bol schválený SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)

LaliCup: lekársky silikón, získal certifikát FDA, ISO 10993 a USP Class VI

Lunette: lekársky silikón, atesty FDA, TGA, certifikáty Made in Finland

Luv Ur Body: vyrába sa z lekárskeho silikónu, atesty FDA, ISO, NAFDAC

Mamicup: certifikovaný lekársky silikón, ISO

Masmi Organic Care: vyrába sa z hypoalergénneho materiálu TPE

Me Luna: vyrába sa z hypoalergénneho materiálu TPE , číra varianta atesty FDA, Dekra, Bfr, ISO; zaujímavosť: 100% výroba v Nemecku

Merula Cup: vyrába sa z lekárskeho silikónu

Mooncup: vyrába sa z lekárskeho silikónu, atesty FDA, ISO, Vegetarian Society, Vegan Society; ocenenie: 2007 Best Buy od Ethical Consumer Magazine, Ocenený v Women in Ethical Bussiness Award, 2011 Best Eco Product, 2013 Healthy Awards, 2014 se zaradil medzi TOP 50 etických firiem

Naturcup: vyrábí se z lékařského silikonu, atesty FDA

Silky Cup: vyrábí se z hypoalergenního materiálu TPE, schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)

Yuuki: vyrábí se ze silikonového materiálu, schválen SZÚ (Státním zdravotnickým ústavem)

Pokiaľ sa pozriete na články o jednotlivých značkách kalíškov, nájdete tam tiež informácie o tom, v akej zemi sú vyrobené a prípadné ďalšie certifikácie.

Vyjadrenia gynekológov

Menštruačný kalíšok vzhľadom k použitému materiálu nepodnecuje vznik svrbiaceho výtoku (mycosy). Pretože sa na krčok maternice akoby navlieka, nezabraňuje odtoku krvi z maternice. Je vhodný pre všetky ženy, ktoré už mali pohlavný styk. Panny môžu používať kalíšok len v niektorých prípadoch. (pre viac informácii sa pozrite na článok Môžu kalíšok používať panny?)
Menštruačný kalíšok nie je vhodné používať v období šestonedelia. Ženy, ktoré majú problém s HPV vírusom kalíšok používať môžu, rovnako tak je bezproblémové použitie kalíšku pri zavedenom vnútromaternicovom teliesku.
MUDr.Marcela Bittnerová

Bohužiaľ zatiaľ nemožno použiť obľúbený reklamný slogan, že deväť z desať gynekológov odporúča menštruačné kalíšky, pretože je veľa gynekológov, ktorí o menštruačných kalíškoch nič nevedia a už vobec ho nevideli a nezoznámili sa s ním a nemôžu ho teda ani eventuálne odporúčať svojim pacientkám.
Nebol som asi žiadnou výnimkou, mňa osobne s menštruačným kalíškom zoznámila až moja pacientka, ktorá ma informovala o tom, že vôbec existuje. Žiadne veľké reklamy zatiaľ na menštruačné kalíšky nie sú a tak informovanosť pacientok ešte zďaleka nie je tak dobrá, ako by mala byť. A väčšinou si svoje skúsenosti predávajú jedna druhej – a tak i veľa mojich pacientiek už tieto kalíšky spokojne používa, niektoré z nich používajú tiež revolučnú novinku v antikoncepcii – antikoncepčný krúžok a na dobu menštruácie potom používajú práve menštruačný kalíšok.
Keby som mal zhrnúť pozitíva a negatíva menštruačných kalíškov - tak jednoznačne víťazia pozitíva a na prvom mieste je to hľadisko ekonomické v prepočte ceny za jeden kalíšok s jeho neobmedzenú životnosť proti vložkám, tampónom každý mesiac. Ďalšie hľadisko je ekologické, kedy sa používaním vložiek a tampónov zväčšuje záťaž životného prostredia následnou likvidáciou odpadu. Ďalšou jeho prednosťou je možnosť športovania (vrátane plávania) pri používaní menštruačného kalíšku pri menštruácii a toto je jasným pozitívom proti používaniu tampónov. Významné je i hygienické hľadisko, ktoré je tiež jednoznačne pozitívne pre menštruačné kalíšky proti tampónom a vložkám.
MUDr.Milan Koller

S menštruačným kalíškom Mooncup som sa zoznámila vlastne náhodou ces priateľku, ktorá ho už dlhšiu dobu používala. Až do súčasnosti som bez problémov používala tampóny a o kalíškoch som nevedela. Ku kalíšku som najskôr pristupovala trochu rezervovane, ale ten nápad se mi zdal natoľko zaujímavý, že som sa rozhodla ho vyskúšať. S menštruačným kalíškom Mooncup som bola tak spokojná, že som sa rozhodla ho používať i naďalej miesto tampónov. Nasledujúce riadky obsahujú moje osobné úvahy ohľadne kalíšku Mooncup.
Pozitíva menštruačného kalíšku Mooncup:

 • dobrá cena (i keď sa to na začiatku nezdá, každá žena si veľmi rýchlo spočíta, že sa jej zanedlho náklady vrátia)
 • ekologičnosť a dlhá životnosť (používate stále jeden kalíšok a nie veľa vložiek alebo tampónov a tým šetríte životné prostredie)
 • je to vynikajúca alternatíva k vyskúšaniu pre ženy, ktoré neznášajú tampóny (dobre sa v tele prispôsobí a nie je cítiť)
 • materiálom je kvalitný silikón a pri jeho správnom používaní a vyprázdňovaní podľa návodu nehrozí pomnoženie patologických mikroorganizmov (tu je to rovnaké ako pri používaní tampónov s tým rozdielom, že pri používaní kalíšku nie je známy syndróm toxického šoku), je intaktný a jeho používanie sa obíde úplne bez zápachu
 • väčšia istota pri používaní - vďaka podtlaku a dobrému prilnutiu kalíšku nehrozí, že bude podtekať (narozdiel od tampónov, ktoré po naplnení krvou presakujú)
 • jednoduchá údržba, ľahké a nenápadné skladovanie (roztomilé balenie do látkového vrecka)
 • je ihneď po ruke (nemusíte rýchlo zháňať vložky alebo tampóny a strachovať sa, že ste ich zabudli kúpiť) a je skladný (veľmi uvítate hlavne pri cestovaní)
 • bezproblémové používanie pri najrôznejších športoch vrátane plávania, ja som ocenila zvlášť jeho výbornú využiteľnosť pri dlhšom cestovaní i v horších hygienických podmienkach

Otázky k úvahe ohľadne kalíšku Mooncup:

 • neodporučila by som jeho používanie u mladších dievčat, ktoré ešte nemali pohlavný styk (i keď to samozrejme technicky vylúčené nie je)
 • na zváženie je používanie kalíšku u žien, ktorým nejak výrazne vadí pohľad na krv (predsa len sa v kalíšku nejaká nahromadí, zvlášť pri silnejšej menštruácii :-))
 • rozhodne nemožno používať kalíšok pri sexe (každý si iste dôvod domyslí :-))

MUDr. Dana Hrnčiariková

Ďalšie informácie

Menštruačný kalíšok je hygienická pomôcka (nie zdravotná), rovnako ako vložky a tampóny. Na európskom trhu preto nepotrebuje zdravotný atest.

Pokiaľ vás zaujíma viac informácii o tampónoch, odporúčame pátrať na internete na nekomerčných stránkach.