Sklady menštruačného kalíšku

V tomto článku si popíšeme (a v závere tiež ukážeme) deväť možností, ako si môžete svoj menštruačný kalíšok pred zavedením poskladať. Niektoré ženy si vystačia s klasickým skladom „C“, avšak niekedy je potrebné vyskúšať skladov viac, kým pre seba nájdete ten „pravý“. Postup jednotlivých skladov je popísaný, ale niekomu možno najviac pomôže hlavne inštruktážne video, ktoré je na konci článku.

1) Sklad „C“

V angličtine sa môžete stretnúť tiež s názvom C-fold či heart fold.

Kalíšok uchopte oboma rukami, stlačte ho a okraje zložte smerom k sebe ešte na pol. Tento sklad pripomína písmeno C, po ktorom dostal aj svoj názov. (Môže vám tiež pripomínať srdce, pokiaľ sa naň pozeráte spredu.)

sklad-menstruacny-kalisok-c-fold

Sklad kalíšku "C"

Tento sklad je najbežnejším a najviac používaným. Avšak nemusí vyhovovať všetkým ženám, preto si predstavíme ešte ďalších 8 skladov.

2) Punch down

Sklad známy tiež pod názvom shell - mušlička.

Uchopte kalíšok jednou rukou. Ukazováčkom druhej ruky stlačte stenu kalíška až dole. Kalíšok vytvorí tvar pripomínajúci mušličku a zmenší tak svoju veľkosť.

Tento sklad je veľmi obľúbený medzi mladými dievčatami, ktoré potrebujú zredukovať veľkosť zavádzaného kalíšku. Rovnako sa tento sklad odporúča používať u guľatejších tvarov kalíškov (Femmycycle, Merula Cup).

sklad-menstruacny-kalisok-punch-down

Sklad kalíšku "punch down"

3) Sklad „7“ alebo trojuholník

Uchopte kalíšok oboma rukami a stlačte obe steny. Jednu stranu prehnite smerom dole k tej druhej – vytvorí sa tak pomyselný trojuholník. Záleží na vás, či kalíšok prehnete v polovici alebo až úplne pri kraji. Podľa skladu sa zmenší jeho celková veľkosť.

sklad-menstruacny-kalisok-7

Sklad kalíšku "7"

4) Sklad „dvojitá 7“ - tulipán

Uchopte kalíšok oboma rukami a stlačte obe strany. Oproti predchádzajúcej možnosti stlačte steny  uprostred – jednu časť ohnite smerom dole a dopredu a tu druhú (zrkadlovo obrátene) smerom dozadu dole. Tento sklad mi pripomína zavretý púčik tulipánu.

sklad-menstruacny-kalisok-7-dvojity

Sklad kalíšku "tulipán"

5) Sklad „E“

Uchopte dvoma prstami polovicu horného okraja kalíšku. Palcom a ukazováčkom druhej ruky zatlačte do druhej voľnej polovice kalíšku. Vytvoria sa tak dva záhyby, ktoré „zabalia“ už vzniknutý lem. Áno, svojim tvarom tento sklad pripomína písmeno „E“.

sklad-menstruacny-kalisok-E

Sklad kalíšku "E"

6) Sklad „S“

Uchopte kalíšok oboma rukami. Stlačte steny kalíšku naraz a zatlačte ich proti sebe v opačnom smere. Kalíšok sa tak skrúti do pomyselného hada či písmena S (záleží, v akom smere kalíšok prehýbate).

sklad-menstruacny-kalisok-S

Sklad kalíšku "S"

"Vyššia škola skladov" 

Tieto nasledujúce tri sklady považujeme za „vyšší level“ v skladaní kalíškov. Pokiaľ ste tak šikovné ako ja, môže sa vám tiež stať, že pri nácviku týchto možností, vám kalíšok doslova vystrelí z rúk. Stačí ale pár opakovaní a chytíte ten správny grif. (Napríklad sklad „polovičný diamant“ si obľúbila naša kolegyňa Domča a nedá naň dopustiť!)

7) Sklad „diamant“ nebo „poloviční diamant“

Uchopte kalíšok do jednej ruky. Prstom druhej ruky stlačte horný lem tak, že sa bude dotýkať dna kalíšku. Voľné okraje, ktoré tak vznikli, stlačte k sebe – uprostred vznikne pomyselná osmička či tvar, ktorý niektorým môže pripomínať diamant. Pokiaľ chcete „polovičný diamant“ prehnite kalíšok ešte napol.

sklad-menstruacny-kalisok-diamant

Sklad kalíšku "diamant"

sklad-menstruacny-kalisok-diamant-2

Sklad kalíšku "polovičný diamant"

8) Sklad origami

Stlačte kalíšok prstom smerom dnu, avšak len trochu – nie úplne dole. V tomto zložení prehnite ešte jednu voľnú stenu smerom k tej druhej. Kalíšok sa tak pekne zabalí ako dieťatko do zavinovačky.

sklad-menstruacny-kalisok-origami

Sklad kalíšku "origami"

9) Sklad labia

Jednou rukou stlačte jednu polovicu horného okraja kalíšku, druhou rukou v opačnom smere stlačte dno kalíšku. Vytvorí sa taká priehlbina, do ktorej vtlačíte horný zložený okraj. Pomocou druhej ruky voľné okraje „zabalíte“ okolo už vytvoreného lemu.

sklad-menstruacny-kalisok-labia

Sklad kalíšku "labia"

Tu sa môžete ešte pozrieť na video jednotlivých skladov, lebo názorné ukážky sú viac než tisíc slov.