Muži a menštruácia

Možno vás tento nadpis prekvapí a hovoríte si, idú tieto slová dokopy? Nebodaj muži menštruujú? Odpoveď znie samozrejme nie (alebo aspoň zatiaľ nie), ale menštruáciu s nami ženami prežívajú tiež. Ako by to na svete vypadalo, keby menštruovali muži? Nielen na túto otázku odpovie tento netradičný článok.

Muži a ich angažovanosť v otázkach menštruácie

Muži so svojimi ženami menštruáciu prežívajú už od nepamäti. Dnes nechajme stranou všetky udalosti minulé, kedy sa muži k nám ženám nechovali zrovna najlepšie. Pre dnešok a tento článok je všetko zabudnuté, odpustené a celú tému odľahčíme.

Napríklad na prelome 19. a 20. storočia sa muži v otázkach menštruácie angažovali veľmi pekne: vymýšľali rôzne dômyslné pomôcky, ktoré by nám ženám mohli menštruáciu spríjemniť a uľahčiť (čo na tom, že to väčšinou boli nepoužiteľné „pastroje“) – niektoré z nich možno poslúžili ako predloha pre tvorcu filmu Borat.

menstruacia-a-muz-1

Zaujímavým a kreatívnym spôsobom na problém povaľujúcich sa plastových aplikátorov upozornil tento muž. Ručne zbieral plastové aplikátory z pláže a zostavil si „tampónový kostým“. (Pre kostým ich použil cez 3000.)

Zaujímavý je tiež príbeh z Indie, kde sa tzv. menštruačný muž preslávil výrobou vložiek. Príbeh nájdete v článku Menstruační pomůcky: luxus nebo standard? - zaměřeno na Asii.

Muži, menštruácia a menštruačné pomôcky

K celému tomuto článku ma vlastne inšpiroval jeden môj kamarát z obdobia môjho štúdia na strednej škole, ktorý mi napísal: „Co ten váš web Kalíšek.cz? Normálně ty tvoje ženské články čtu a jsem chytrý jak Frekvence 1!“ Áno, mužov ten náš ženský svet naozaj zaujíma. Koľkokrát som počula prehlásenie, že by sa muž najradšej premenil na malú mušku, aby mohol priletieť a nepozorovane sa pozrieť na nejaké „tajné ženské stretnutie“ alebo že potajme sleduje seriál Sex v meste, aby pochopil viac mentalitu žien. :)

menstruacia-a-muz-4Na našich stránkach nájdete mnoho skúseností žien s použitím menštruačných kalíškov a budete sa diviť – píšu nám aj muži! Dokonca volajú a často sa chcú poradiť ohľadne pomôcky pre priateľku, manželku, partnerku.

„Zdravím Vás! Přečetl jsem si zkušenosti s kalíškem a jak se dalo předpokládat není tam žádná "zkušenost" muže. Věcem kolem menstruace se většina mužů vyhýbá jako mýdlu na pánských záchodech. Nedávno jsem na internetovém vysílání ČT Divadlo Kampa - Duše K viděl rozhovor J. Duška se třemi ženami a vychvalovali tam všichni kalíšek. Rozhodl jsem se koupit Mooncup pro svou manželku (40) spolu s lubrikačním gelem, gelem na ruce a kelímkem na sterilizaci.
Myslel jsem si že to, že jsem viděl svou ženu nadšenou a těšící se za dva týdny na svou menstruaci, je má jediná odměna. Netušil jsem však ještě další dopad. Večer v době prvního dne menstruace přišla manželka do postele bez spodního prádla s vážným zájmem o věci na něž normální muž myslí tak jednou za 9 sekund. Mnoho let jsem se ženy mohl v tomto jejím obtížném období dotknou tak maximálně ve vrchní části zad. Tak jak tak, ani žena ani muž není nadšený dotykem na či pod kalhotky v době menstruace. Nyní jsem s vývojem situace nadmíru spokojen. Mooncup umožňuje různé nekoitální hrátky v rámci toho, co je z pohledu ženy i muže hezké. To, že si to přečte nějaký muž, je pravděpodobné asi tak, že někdo zastaví na "STOP"ce ve tři ráno. Ale i tento ryze mužský pohled může pomoci ženám, které sbírají argumenty pro.“

Alebo naopak skúsenosť ženy, ktorej menštruačný kalíšok zaobstaral muž:

„Také jsem měla na menstruační kalíšek negativní názor nebo lépe řečeno strach z něj. Až se jednou můj partner naštval, jak je mi neustále špatně, mám bolesti břicha atd. Kalíšek objednal, nacpal mi ho do ruky a řekl mi, že tampon ani vložku už u mne nechce nikdy vidět a všechno to vyhodil. Nikdy mu nebudu moct dostatečně poděkovat, protože takový luxus při menstruaci jsem nikdy nezažila. Dokonce se na ni těším a už se neklepu při pohledu na kalendář, že už se to blíží....“

Alebo skúsenosť tejto ženy:

„....Byla jsem z kalíšku tak nadšená a tak jsem ho vychvalovala až přítel zalitoval, že nemenstruuje. Že mu o tom kalíšku tak básním, že by to snad i chtěl zkusit :D“

Máte kalíšok, váš muž vás v jeho používaní podporuje, ale je tu jedno také úskalie (dnes už snáď legendárny úryvok zo stránok ekolist.cz alebo Pozor na mužův oblíbený hrnec:
„Naše přítelkyně jsou s používáním menstruačních kalíšků spokojené. Rády spolu o věcech kolem menstruace hovoří a šíří tak povědomí o kalíšcích mezi další ženy. Až potud je to mužům buřt.
 Jenže menstruační kalíšek se před periodou a po ní musí vyvařit. Asi už tušíte.
 Aleš načapal svou přítelkyni, jak svůj menstruační kalíšek vyváří v jeho speciálním hrnci na párky!
 „Ale vždyť já ho pak umyju. Navíc se to vyváří, takže je to úplně čistý,“ tvrdila přítelkyně Alešovi. Jenže pohled na kastrol, v kterém klokotal menstruační kalíšek jeho přítelkyně, nevratně poznamenal jeho vztah ke kastrolu. Už nikdy si v něm párky neohřál. 
Rada Aleše ženám, které si chtějí koupit menstruační kalíšek: kupte si na jeho vyvařování vlastní kastrol.“O menštruácii hovorte s chlapcami už od malička

Menštruácia je prirodzenou biologickou súčasťou žien v reprodukčnom veku. Pokiaľ k tomuto procesu budeme pristupovať ako k bežnej veci v našom živote, budú ho tak vnímať aj deti. O „prirodzenosti“ menštruácie ale nie je potrebné hovoriť iba s dievčatami, ale aj s chlapcami. Vďaka tomu, že budú s menštruáciou prirodzene zoznámení už v detskom veku, budú lepšie vedieť a chápať čo sa s dievčatami počas menštruácie deje. Tým „väčším chlapcom“ pre pochopenie nás žien môžete zabezpečiť knihu Návod na ženy (vážne už ju niekto napísal – a nie, nie je to tisícstránková kniha).

Okrem informácií o menštruácii by malo zaznieť i poučenie o biologickom usporiadaní „ženy tam dole“, aby sa potom chlapci v dospelosti príliš nestrápnili. Ako to môžete pekne a s vtipom vidieť na videu:

 

Ako by to vypadalo, keby menštruovali muži

Tiež vás táto otázka niekedy napadla? To nie ste jediné, na túto tému bolo natočených mnoho videí a spotov. V rámci kampane spoločnosti WaterAid pro Menstrual Hygiene Day, bol natočený videoklip, kde muži namiesto tampónov používajú „Manpons“ a na svoju menštruáciu sú náležite hrdí.

„Keby muži menštruovali, určite by sa hecovali, ktorý z nich používa väčšiu veľkosť tampónov.“

menstruacia-a-muz-5

Nad otázkou toho, ako by sa menštruácia zmenila, keby menštruovali muži, sa už v sedemdesiatych rokoch zamýšľala Gloria Steinem. Táto esej bola spísaná pred mnoho rokmi s vysokou dávkou humoru – preto k nej i týmto spôsobom pristupujte:

Keby muži menštruovali


Čo by sa stalo, keby nejakým zázrakom zrazu muži menštruovali a ženy nie? Je to jasné: menštruácia by sa stala závideniahodnou, mužnou udalosťou, s ktorou je možné sa chváliť: Muži by sa triumfovali, ako dlho a koľko. Chlapci by sa o nej rozprávali ako o vytúženom začiatku pravej mužnosti. Tento deň by sprevádzali darčeky, náboženské slávnosti, rodinné obedy a mládenecké akcie. (…) Hygienické potreby by boli federálne dotované a zdarma. Samozrejme, niektorí muži by radi zaplatili za také prestížne značky ako tampóny Paul Newman alebo Muhammad Ali či maxivložky John Wayne. Stotisícové výskumy by preukázali, že počas menštruácie dosahujú muži lepšie športové výkony a získavajú viac olympijských medailí. Generáli, pravicoví politici a náboženskí fundamentalisti by o menštruácii hovorili ako o "mužnej udalosti" a vysokí politickí predstavitelia by sa pýtali: "Ako by mohli ženy byť dostatočne dravé bez mesačného cyklu, riadeného červenou planétou Mars?" Kňazi, ministri, áno i sám všemohúci by tvrdili, že preliali svoju krv za naše hriechy - rovnako ako rabíni, ktorí by usilovným rozímaním došli k nepochybnému záveru, že bez mesačnej očisty sú ženy nečisté. (…) V televíznych seriáloch by sa o tejto záležitosti hovorilo úplne otvorene. Starší hrdina by mohol v každom diely znovu dokazovať, že napriek tomu, že už je dávno po prechode, je stále ešte po vtipný a férový chlap. Pracovné mužské tímy a party by veselo komentovali svoj rovnaký cyklus… Podobne by to bolo i v novinách: (Žraloky útočia na menštruujúcich mužov. Porota odpúšťa znásilnenie pre menštruáciu. (…) Muži by presviedčali ženy, že sex je v "ten čas" príjemnejší, a o lesbičkách by sa tvrdilo, že sa boja krvi a že by potrebovali poriadneho menštruujúceho chlapa. (…) Prechod by sa slávil ako veľká udalosť, symbol toho, že naši muži nazhromaždili dostatok cyklickej múdrosti, takže už viac nepotrebujú… A ako by reagovali ženy? Jednoducho si môžeme predstaviť pravicové ženy, súhlasiace so všetkými týmito argumentmi s neochvejným a usmievavým masochizmom: "Tie feministky by asi chceli, aby sa ženy v domácnosti každý mesiac masakrovali!" Alebo: "Krv vášho manžela je svätá ako grál - a je sexy!" Reformátorky by si upravili život podľa cyklu mužov okolo. Feministky by do omrzenia vysvetľovali, že tiež muži by sa mali oslobodiť od falošného mýtu agresivity Marsu - rovnako ako ženy i oni potrebujú uniknúť z osídiel "menštruálnej závislosti". Radikálne feministky by dodali, že útlak nemenštruujúcich je modelom ostatných útlakov (upíri boli prví bojovníci za slobodu!). Kultúrne feministky by velebili ženskú nekrvavú obrazotvornosť v umení a v literatúre. Socialistické feministky by pre zmenu tvrdili, že po zvrhnutí kapitalizmu a imperializmu budú ženy tiež menštruovať.*
* preložila Pavla Slabá, esej bola prevzatá zo stránky bloodymary.blog.czĎakujeme všetkým mužom, ktorých sme pre tento článok mohli odcitovať.
A k téme odporúčame ešte vtipný rozhovor zo Show Jana Krausa s Dagmar Kožinovou o ženské cykličnosti.