Menštruačný kalíšok Mooncup

Kalíšok Mooncup sa vyrába v Anglicku od roku 2002. Je to jeden z prvých kalíškov na trhu vyrobený z lekárskeho silikónu. Jeho výroba a samozrejme i sám výrobok je ekologický a firma Mooncup Ltd. za to získala radu významných ocenení a certifikátov.

Kalíšok Mooncup má v spodnej časti z vonku ryhy, ktoré umožňujú ľahšie uchopenie a vybratie kalíšku. Oproti niektorým iným kalíškom má kalíšok Mooncup väčší horný okraj a lepšie tak drží tvar pri vyberaní a tiež sa ľahšie rozvinie pri zavádzaní. Po stranách kalíšku sú objemové rysky, pokiaľ teda chcete, viete aká silná je Vaša menštruácia.

Mooncup sa vyrába v dvoch rôznych veľkostiach:

Veľkosť Mooncup A (after) je odporúčaná ženám, ktoré už vaginálne rodili a tiež pre všetky ženy po tridsiatke. Má priemer 46 mm a dĺžku 50 mm.

Veľkosť Mooncup B (before) je odporúčaná ženám, ktoré ešte nerodili, alebo ktoré rodili cisárskym rezom a majú pod 30 rokov. Má priemer 43 mm a dĺžku 50 mm.

Mooncup je zakončený 21 mm dlhou stopkou, za ktorú možno kalíšok vytiahnuť. Stopku si môžete zastrihnúť na vám vyhovujúcu dĺžku. Objem kalíšku je 20-30 ml.

mooncupA-mooncupB

Väčšina žien po tridsiatke potrebuje väčšiu veľkosť kalíšku i pokiaľ ešte nerodili. S vekom sa totiž znižuje napätie vaginálnych svalov a kalíšok menšej veľkosti potom nemusí dobre tesniť (preteká). Niektoré športy a aktivity ako napríklad jóga, pilates alebo tanec, udržujú vaginálne svaly pevné. Pokiaľ sa niektorej z týchto aktivít veľmi intenzívne venujete, vezmite to do úvahy pri výbere veľkosti kalíšku.

Mooncup B je vhodný pre ženy vo veku okolo 25 rokov, ktoré si nie sú isté výberom veľkosti a typu kalíšku. Mooncup B je kalíšok "ani malý, ani veľký" a mnoho mladých žien ho používa i po pôrode.

Pozrite sa na Mooncup video "Jak kalíšek používat" na YouTube (krátke video s komentárom a titulkami v angličtine).

V čom sa Mooncup líši od ostatných kalíškov?

Firma Mooncup Ltd. garantuje, že výroba menštruačného kalíšku Mooncup je maximálne šetrná k životnému prostrediu. Továreň beží na elektrinu z obnoviteľných zdrojov, bavlnené vrecko, do ktorého je kalíšok balený, je zo 100% biobavlny. Firma Mooncup Ltd. za toto získala niekoľko ocenení a certifikátov. Od roku 2004 má certifikát od Vegan Society a Vegetarian Society. V roku 2007 získala ‘Best Buy’ status od Ethical Consumer magazine, kedy je hodnotených viac než 20 ekologických a etických kritérií. Mooncup je zaradený medzi najlepšie výrobky v The Good Shopping Guide a v roku 2007 bol ocenený vo Women in Ethical Business Award.
Aj keď menštruačný kalíšky nie sú zdravotníckou pomôckou, má Mooncup certifikáciu ISO 13485:2003 a ČSN EN ISO 13485:2012. Ide o medzinárodne uznávaný štandard pre návrh a výrobu zdravotníckych prostriedkov.

mooncup-certifikacie

POZOR! Pôvodné kalíšky Mooncup boli o niečo tuhšie než kalíšky vyrábané dnes a silicon bol zafarbený do žlta. Pretože životnosť kalíšku je až 15 rokov, mnoho žien ich stále používa. Ich príspevky v diskusiách ale nie sú aktuálne k súčasnému prevedeniu kalíšku Mooncup.

Kalíšok Mooncup vám pošleme spolu s vreckom zo 100% biobavlny na úschovu kalíšku, papierovou krabičkou a návodom v češtine. Prosím, zvážte dopredu dobre, ktorú veľkosť si objednáte, z hygienických dôvodov nie je možné už použité kalíšky vymieňať.

Kalíšok Mooncup sa vyrába iba v čírej variante, pretože vo firme Mooncup Ltd. panuje názor, že farebné kalíšky nie sú o nič lepšie než číre a z ekologického hľadiska je lepšie zostať pri výrobe jedného - číreho - typu kalíšku.

menstruacne-kalisky-mooncup

Mooncup – safer, greener, cheaper

Chcete si tento menštruačný kalíšok hneď objednať? Mooncup v eshope maluna.sk

Kalíšek.cz je autorizovaný distribútor firmy Mooncup Ltd. v ČR - ak máte záujem o obchodnú spoluprácu, kontaktujte nás.