Menštruačný kalíšok a kvasinková infekcia

Kvasinka Candida albicans sa v pošve vyskytuje bez akýchkoľvek príznakov až u tretiny žien, avšak v prípade prílišného množenia dokáže potrápiť nejednu ženu. Témou, ktorej sme sa na našich stránkach ešte nevenovali podrobnejšie, je používanie menštruačného kalíšku počas kvasinkovej infekcie a po jej prekonaní. Je možné používať rovnaký kalíšok, alebo je potrebné zakúpiť nový? Prečítajte si, ako sa k danej téme vyjadrili výrobcovia menštruačných kalíškov.

Príznaky kvasinkovej infekcie

Pre vaginálnu kvasinkovú infekciu je typické neustále a intenzívne pálenie či svrbenie v okolí pošvového vchodu, ktoré núti k škriabaniu sa príp. je prítomný aj biely hrudkovitý výtok.

Ďalšie informácie sú v týchto článkoch:

Kvasinky na menštruačnom kalíšku?

Silikón (alebo TPE) je vysoko kvalitný nepórovitý materiál, ktorý je nepriľnavý pre baktérie a nepodporuje mikrobiologický rast. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa používa pri výrobe sexuálnych hračiek, cumlíkov, zdravotníckych pomôcok a napríklad aj menštruačných kalíškov. Z toho vyplýva, že kvasinky na kalíšku neprežil.

Ale pozor. Ak si zakúpite kalíšok, ktorý okrem silikónu obsahuje ešte ďalšie prísady materiálov, ktoré nie sú takto odolné alebo nepórovité, môžu sa tu kvasinky usadiť.

 Ak práve trpíte kvasinkovou infekciou a používate svoj kalíšok, môže dôjsť k jeho kontaminácii a môžete sa následne znova infikovať. Ako je to možné, keď sme si práve povedali, že je silikón nepriľnavý pre baktérie? Môže sa totiž stať, že svoj kalíšok nevyčistíte dôkladne. Napríklad dierky kalíška alebo stopka na uľahčenie chytenia kalíška sú náchylné na usadenie nečistôt. Na vine ale nemusí byť len menštruačný kalíšok. Po prekonanej kvasinkovej infekcii je dôležité všetko prádlo, ktoré ste nosili, vyprať pri teplote vyššej ako 60 °C.

 Skúsenosti žien

Na internete je možné nájsť protichodné skúsenosti rôznych žien. Niektoré opisovali, že vďaka menštruačnému kalíšku sa zbavili opakujúcich sa kvasinkových infekcií, ktoré pravdepodobne spôsobovalo používanie iných menštruačných pomôcok. Najčastejšie chronické ťažkosti podporujú tampóny, ale problém môžu podporovať aj parfumované vložky alebo nevhodný prací prostriedok, v ktorom periete menštruačné nohavičky alebo látkové vložky.

Opačná skúsenosť ukázala, že žena, ktorá používala menštruačný kalíšok, sa opakovaných kvasinkových infekcií zbavila až potom, čo si zaobstarala nový kalíšok. Avšak pri skúsenostiach je väčšinou len ťažké overiť okolnosti - nevieme teda, o aký kalíšok sa jednalo, či ho čistila dôkladne a pod....

 ČO TEDA "PO KVASINKÁCH"?

Aj keď je lekársky silikón nepriľnavý pre baktérie, neznamená to, že sa tam nikdy žiadna baktéria nemôže „udržať“. Ak chcete váš kalíšok používať aj po prekonanej kvasinkovej infekcii, dôkladne vyčistite všetky zárezy a sterilizujte ho (najlepšie aj chemicky - použite napríklad tablety Milton). Ak chcete mať stopercentnú istotu, zaobstarajte si nový kalíšok.

 A ako sa k téme kvasinkovej infekcie vyjadrili niektorí výrobcovia menštruačných kalíškov?

 Claricup

V tejto otázke sme opatrní a vždy radšej odporúčame ženám po prekonanej kvasinkovej infekcii zaobstarať si nový kalíšok.

 Diva Cup

Ak žena trpí kvasinkovou infekciou, v prvom rade odporúčajú prestať používať kalíšok až do úplného vyliečenia. "Keď sa nás ženy spýtajú, vždy sa pre istotu prikláňame k výmene za nový kalíšok."

 FemaCup

Ak má žena kvasinkovú infekciu, mala by byť najprv vyliečená, než bude opäť používať menštruačný kalíšok FemaCup. Pri použití kalíšku počas kvasinkovej infekcie by totiž mohlo dôjsť k ešte väčšiemu podráždeniu sliznice - čo by bolo veľmi nepríjemné. Ak žena používala menštruačný kalíšok počas infekcie, je potrebné ho vyvárať po dobu najmenej 10 minút spolu s octom.

 Fun Cup

Ak má žena kvasinkovú infekciu, je potrebné kalíšok dôkladne očistiť vodou, jemným mydlom určeným na kalíšok a potom vyvárať. Je rovnako veľmi dôležité dôkladne vyčistiť otvory kalíška a záhyb pod okrajom kalíška. Pri čistení, prosím, nepoužívajte žiadne nástroje.

 Gaia Cup

Pri kvasinkovej infekcii je dôležité kalíšok veľmi dôkladne sterilizovať.

 LaliCup

Ženy z LaliCup odporúčajú svoj osobný tip, ako zvládnuť kvasinkovú infekciu: "Pri kvasinkovej infekcii pridajte na kalíšok probiotický jogurt (rovnako ako sa aplikuje na tampón) a takto ho do pošvy zaveďte. Kalíšok nemusíte potom vyhodiť, stačí ho niekoľkokrát dôkladne vyvárať."

 Lily Cup

Lekársky silikón je nepórovitý materiál, preto stačí kalíšok dôkladne vyvárať po prekonanej infekcii po dobu 5–8 minút. Ak dbáte o správnu hygienu a udržujete kalíšok v dobrom stave, takto ho vyvárať bude postačujúce. Avšak počas prebiehajúcej kvasinkovej infekcie ho nepoužívajte.

 Lunacup

Pri liečbe kvasinkovej infekcie odporúčame dodržiavať pokyny lekára. Počas mykózy však nezáleží až tak veľmi na tom, aký hygienický prostriedok sa používa. Kalíšok je určite lepšia voľba ako tampón, ktorý vysúša a narušuje pH. Mykóza je zvyčajne komplexný problém - je potrebné sústrediť sa na životný štýl ženy, stres, spánok, posilniť imunitu. Rovnako je potrebné dodržiavať hygienu, ktorú by mal dodržiavať aj sexuálny partner. Žena by mala tiež pamätať na to, aby po mykóze vyhodila žiletky na holenie, nosila vhodné spodné prádlo. Užívateľkám, ktoré často trpia opakovanými infekciami a sú k nim náchylnejšie, odporúčame sterilizovať kalíšok aj počas cyklu a vyprázdňovať ho častejšie počas dňa a vždy ho umyť dôkladne teplou vodou ideálne s intímnym gélom.

 Ak kalíšok používa žena počas mykózy, je najlepšie ho potom dôkladne umyť teplou vodou a intímnym gélom opakovane (to pomôže aj v prípade, keď kalíšok zapácha) a potom ho minimálne 5 minút vyvárať. Môže sa tiež použiť čistenie peroxidom vodíku 3%. Kalíšok sa cez noc nechá namočený v peroxide a ráno sa potom znova vysterilizuje a je pripravený na nové použitie. Peroxid zároveň odstraňuje škvrny od menštruačnej krvi.

 Lunette

Po prekonanej infekcii odporúčajú vyskúšať niektorý z týchto postupov:

  • Kalíšok vyvariť počas 20 minút spolu s octom.
  • Kalíšok na 15 hodín zamraziť (aspoň pri -15 °C).
  • Ponorte kalíšok do 3% peroxidu vodíka a potom vyvarte.
  • Najcitlivejším miestom na kalíšku sú dierky, pretože predstavujú potenciálne miesto pre množenie baktérií. Dávajte preto pozor na ich dôkladné čistenie.
  • Môže sa však stať, že aj keď vyskúšate naše rady a tipy, kvasinková infekcia sa vráti. V takom prípade si určite zaobstarajte nový kalíšok.

 Luv Ur Body

Menštruačný kalíšok nepoužívajte počas kvasinkovej infekcie. Najprv vyliečte kvasinkovú infekciu a až potom používajte kalíšok. (O liečbe sa poraďte so svojím lekárom.) Žena, ktorá trpí kvasinkovou infekciou, by mala tiež zvýšiť osobnú hygienu. Ak sa žena napriek tomu rozhodne používať kalíšok počas infekcie alebo ak kalíšok prišiel do kontaktu s kvasinkami, odporúčame zvýšiť starostlivosť o kalíšok a vždy používať aj tablety Milton na sterilizáciu.

 Masmi

Sterilizácia kalíška by mala byť postačujúca. Ak však žena trpí kvasinkovou infekciou, výrobca radšej odporúča vymeniť kalíšok za nový.

 Me Luna

Ani na materiáli TPE (termoplastický elastomér) sa baktérie ani kvasinky neudržia. V prípade kvasinkovej infekcie vyvarte kalíšok 10 minút a taktiež sterilizujte pomocou tabliet Milton.

 Merula Cup

Po kvasinkovej infekcii odporúčame vyvariť kalíšok trikrát za sebou počas 20 minút. Medzi každým procesom varenia by malo byť niekoľko hodín sušenia. Je možné tiež ponoriť kalíšok cez noc do 3% roztoku peroxidu vodíka.

 Mooncup

Pri rôznych vaginálnych infekciách, ako je kvasinková alebo bakteriálna vaginóza, je potrebné prestávať používať menštruačný kalíšok. Je potrebné všetko vyliečiť a počkať, kým bude daná žena bez príznakov. Pred opätovným použitím Mooncupu je dôležité, aby bol dôkladne vyčistený. Ponorte kalíšok do sterilizačného roztoku (takého, ktorý sa bežne používa na sterilizáciu detských cumlíkov, môžete použiť aj tablety Milton). Riaďte sa návodmi a ponorte kalíšok na minimálnu odporúčanú dobu. Potom ho dôkladne opláchnite čistou vodou. Samotné varenie totiž nestačí k vyčisteniu Mooncupu po kvasinkovej infekcii.

 Naturcup

Po prekonanej kvasinkovej infekcii stačí kalíšok dôkladne vyvárať, nie je potrebné kupovať nový kalíšok.

 AllMatters

Počas kvasinkovej infekcie neodporúčame ženám používať kalíšok. Po vyliečení môže žena používať rovnaký kalíšok, avšak za predpokladu, že ho skutočne veľmi dôkladne vyčistila a vysterilizovala.

 Selena Cup

V prípade akejkoľvek infekcie odporúčame variť 5 minút pred každým použitím až do úplného vymiznutia infekcie.

 Yuuki

Vyrábame kalíšky hladké, aby sme zabránili baktériám uchytiť sa na kalíšku. Pri zamatovejšie vyzerajúcich kalíškoch si nie sme istí. Pokiaľ ide o baktérie, dôjde k ich zničeniu po každom varení. Je však potrebné to vykonávať pred menštruáciou aj po jej ukončení. Ak žena s kvasinkovou infekciou používa kalíšok, je potrebné, aby ho vyvárala aj počas cyklu. Po prekonanej kvasinkovej infekcii nie je potrebné kalíšok vyhadzovať. Kalíšok sa vyčistí opäť jeho vyvarením. Bolo by zbytočne nákladné a nevýhodné kupovať vždy nové kalíšky. Opäť ich vyvarte v dostatočnom množstve vody po dobu 5–10 minút. Väčšina mikroorganizmov - baktérií, vírusov, kvasiniek a plesní - je usmrtená pri teplote nad 70 °C po dobu 10 minút.

 

Preklad z článku:

REDAKCIA BLOGU KALISEK.CZ, 2024. Menstruační kalíšek a kvasinková infekce[cit. 2024-01-25]. URL: <https://kalisek.cz/menstruacni-kalisek-kvasinkova-infekce>.