Látkové vložky

V tomto článku vás chceme zoznámiť s látkovými vložkami, aby ste mali možnosť posúdiť, či by neboli vhodným doplnkom menštruačnej hygiény aj pre vás.

Látkové vložky rovnako ako látkové plienky pre deti zažívajú v posledných rokoch veľký boom. Dnes je možné si vybrať z veľkej ponuky týchto hygienických pomôcok a každá žena môže nájsť typ, ktorý by jej vyhovoval. Ale začnime postupne.

Výhody látkoviek oproti jednorázovým vložkám

Sú zdravšie

  • neobsahujú absorpčné gély a deodoračné prísady; nie sú bielené chlórom
  • sú priedušné, pri pravidelnom vymieňaní zamedzujú premnoženiu baktérií, ktoré by mohlo spôsobiť zápal alebo veľmi nepríjemnú mykózu
  • v prípade vložiek určených pre šestonedelie, pooperčné rany lepšie dýchajú a tým sa ľahšie hoja

Sú príjemnejšie

  • vrchná vrstva látkových vložiek býva z príjemných materiálov, vďaka ktorým sa môžete cítiť ako v bavlnke
  • tým, že sú priedušné, nevytvárajú nepríjemný zápach
  • sama sa o svoje vložky staráte - viete, kto sa ich dotýkal a v čom ste ich vyprala

Sú ekologickejšie - ich pratelnosť, teda opakované používanie a materiály, z ktorých sú vyrobené, sú hlavnou ekologickou výhodou látkových vložiek.

Sú ekonomickejšie - kúpa látkových vložiek je cenovo dostupná a tým, že ich používate opakovane, odpadajú náklady na nové intímne pomôcky každý mesiac.

Z akých druhov látkových vložiek môžeme vyberať

Táto intímna dámska hygienická pomôcka, ktorá môže ženu sprevádzať celým obdobím menštruácie je vyrobená najčastejšie z bavlny (resp. biobavlny). Používajú se tiež bambusové alebo konopné tkaniny, froté, plyše a ďalšie príjemné materiály. V dnešnej dobe je možné si vybrať z veľkého množstva typov látkových vložiek:

Malá látková vložka - slipovka alebo intímka

Tenká vložka, ktorá slúži pre dni slabého krvácania (na začiatku alebo na konci menštruácie) a možno ju používať i mimo obdobia menštruácie ako ochranu spodného prádla. Tento typ dodporúčmme ako doplnok k menštruačnému kalíšku. Vyhnete sa tak "nepríjemným prekvapeniam" v dobe, kedy sa s kalíškom učíte zachádzať. Tieto vložky sa vyrábajú v priepustnej i nepriepustnej variante.

Látková vložka denná

Stredne silná vložka pre strednú silu krvácania bez nepremokavej vrstvy.

Látková vložka denná s nepriepustnou vrstvou

Slabšia vložka pre strednú silu krvácania s nepremokavou vrstvou.

 Látková vložka vrstvená

Jedna vložka, ktorá umožňuje voliť si jej hrúbku tým, že vkladáte ďalšie vrstvy. Podľa sily vašeho krvácania si tak nastavíte, čo vám vyhovuje.

Látková vložka nočná

Dlhá a silná vložka s nepriepustnou vrstou.

Látková vložka pre obdobie šestonedelie

Dlhá a silná vložka bez nepriepustnej vrstvy.

Väčšina látkových vložiek sa vyrába s "krídalkami", ktoré sú opatrené patentkami, takže vložka dobre drží a chráni tým vaše prádlo pred prípadným znečistením. Sú ale i varianty bezkrídelkové. Ich nevýhodou je nebezpečie nečakaného vypadnutia alebo posunutia, čo je práve dôvod, prečo nie sú tak obľúbené a vyhľadávané.

Pretože dnešné moderné ženy chcú, aby ich intímne pomôcky pekne vypadali, je možné zakúpiť vložky vo všemožných farbách a tvaroch.

Informácie o látkových vložkách značky Meracus nájdete na - látkovky Meracus.

Aktuálne farby a designy si môžete pozrieť v našom eshope Mojaluna.sk

Informácie o použití intimiek s menštruačným kalíškom - Prečo intimka k menštruačnému kalíšku?

 

Koľko vložiek si pre začiatok zabezpečiť?

A koľko to môže stáť? Počet použitých vložiek počas menštruácie sa samozrejme mení so silou krvácania. Priemerne môžeme povedať, že vám postačí na deň 1-5 kusov. Je dobré mať po ruke viac typov, aby ste mohli použiť vždy ten najvhodnejší podľa sily krvácania.

Cenovo je to tiež rôzne. Na trhu je veľké množstvo značiek ako domácich, tak zahraničných. Pre predstavu: cena dennej vložky sa môže pohybovať medzi 2,70 - 7,50 Eur za kus, slipová vložka 3 - 5,70 Eur za kus, nočná sa pohybuje okolo 9,50 Eur za kus. Samozrejme, že možno kúpiť i “luxusnejšie” kúsky, ktoré ponúkajú skôr zahraničné firmy a tie sa môžu pohybovať od 15 Eur za kus.

Ďalším variantom je možnosť si vložku sama ušiť. Materiály sa dajú bežne kúpiť alebo môžete zužitkovať domáce zásoby ako pyžamá, utierky, uteráky. Pozrite sa na strihy a návody na ušitie látkovej vložky alebo na zaujímavý článok o ekológii a hygiene Vložky pro ekologičky, kde nájdete stručný návod na ušitie látkovej vložky.

 

latkove-vlozky-meracus

Manipulácia s látkovou vložkou

Manipulácia s látkovou vložkou je veľmi jednoduchá a viacmenej rovnaká ako s "klasickou" vložkou. Meňte vložku rovnako často ako ste zvyknutá. Po použití je najvhodnejšie vložku namočiť a s pomocou napr. žlčového mydla predprať a potom opäť namočiť do vody (tu potom meňte každý deň). Vložky potom vyperte naraz alebo ich môžete pridať k bežnému prádlu. Tiež je možné vložku skladovať na sucho a predprať ju tesne pred praním. V každom prípade, je nutné použité vložky vyprať po 3 dňoch. Pranie je možné i pri 40°C, ale odporúčame nastaviť prací cyklus na 60°. Niektorí výrobcovia umožňujú pranie na 90°, ale takto vysoká teplota nám pripadá zbytočne vysoká a spôsobuje väčšie opotrebenie látky.

Po ukončení menštruácie môžeme vložky pred záverečným praním dezinfikovať napr. v octovom roztoku (1 lyžička na 1,5dcl), v slabšom roztoku peroxidu (1:1 peroxid/voda) alebo v čajovníkovom kúpeli (3-5 kvapiek tee tree oleja do 1,5 dcl).
Praktickou pomôckou k vložkám sú špeciálne diskrétne kapsičky z nepremokavého materiálu, v ktorých môžete mať použité vložky, ak ste niekde mimo domov (napr. v práci). Na cestách dôrazne odporúčame využiť menštruačný kalíšok, pretože použitie látkoviek je značne nepraktické!

Slipové vložky, ktoré používate mimo obdobia menštruácie, môžete prať rovnako ako periete spodné prádlo. 

Na záver

Látkové vložky sme vyskúšali a používame ich. Osvedčili sa nám ako samostatná hygienická pomôcka, ale tiež ako doplnok menštruačného kalíšku. Ku kalíšku odporúčame slipovú vložku. Zvlášť v začiatkoch používania menštruačného kalíšku, kedy si nie ste istá či ste kalíšok správne zaviedla, je používanie slipovej vložky dobrým riešením pred nečakaným únikom menštruačnej krvi.
Látkové vložky sa stali hitom hlavne medzi maminkami, ktoré používajú látkové plienky pre svoje deti. Veríme, že obľuba látkových vložiek prenikne i k ďalším ženám, ktoré zistia, aká príjemná pomôcka to je.

Chcete si látkové vložky hneď objednať? Prejdite na eshop Mojaluna.sk