Kalíšok nejde vybrať!

Koľkokrát už prišiel mail s tým, že kalíšok nejde vybrať … Koľko je zúfalých alebo naštvaných príspevkov v diskusiách! Ste zrovna v tej situácii? Alebo ju máte za sebou a bojíte sa preto kalíšok skúsiť znovu?

Kalíšok niekedy zájde príliš hlboko do pošvy. Môže sa to stať, keď je pre ženu moc malý, netesní a posúva sa. Alebo keď je moc veľký – hlbšie v pošve je viac miesta a kalíšok sa tam posunie. Alebo keď plávate či spíte – telo je uvolnené a kalíšok sa posunie. Môže to byť, ale i nemusí, sprevádzané pretečením kalíšku. A môžu byť i iné situácie, kedy sa proste kalíšok dostane príliš hlboko a je zložité ho vybrať …

V diskusiach sa objavujú stále rovnaké príspevky. Kalíšok zašiel hlboko, vystresovaná žena ho nemohla vytiahnuť, „rvala ho von“ a ublížila si, či dokonca musela navštíviť gynekológiu. Niektoré ženy si takéto príspevky prečítajú už pred vyskúšaním kalíšku a dopredu majú z tejto varianty strach. Ani sa nedivím! Aj mne niekedy behá mráz po chrbte pri predstave poškrabania, natrhnutia apod.

Kľúčom k úspechu či neúspechu je stres

Menštruačné kalíšky majú stopku či iné zakončenie uľahčujúce vybratie a kopírujúce systém tampónov, ktoré väčšina žien pozná a má s nimi skúsenosť. Ničmenej kalíšok sa najlepšie vyberá za spodnú časť, nie za stopku. Trochu kalíšok zmačknite, zruší sa podtlak a kalíšok vytiahnete. U niektorých žien sa vytvára silnejší podtlak, môžu si to ľahko overiť i podľa zvuku. U iných to ani nie je poznať a kalíšok predsa funguje, ako má.

Každá žena (poiaľ nie je extrémne obézna) si je schopná dosiahnuť na krček maternice. V našej spoločnosti k tomu nie sme vedené, takže mnoho žien nielenže nevie, kde krček maternice majú, ale nevedia, že ho vôbec majú. Odporúčam to preskúmať, pokiaľ ste to ešte nikdy neurobila. Zistíte napr i to, či je váš krček nízko položený, čo môžete zohľadniť pri výbere kalíšku.

V každom prípade – medzi pošvou a maternicou je krček maternice. Cez ten kalíšok nemôže prejsť. A vzhľadom k tomu,

že si dosiahnete na krček maternice, určite vyberiete i váš menštruačný kalíšok!

 Celý problém s vyberaním kalíšku je vo vašej hlave. Pokiaľ ste v strese, tak sa svaly panvového dna stiahnu = pošva sa zmenší. V tom prípade na krčok ani zasunutý kalíšok nedosiahnete. Možno dosiahnete jedným prstom, ale na kalíšok potrebujete dva prsty – musíte ho chytiť a vytiahnuť.

Čo teda robiť?

1) Zaujmite polohu v drepe so široko roztiahnutými nohami. Najskôr skúste posunúť kalíšok nižšie stiahnutím svalov – zatlačíte podobne, ako keď ste na záchode. Pre niektoré ženy to bude jednoduché - ľahko poznajú, ktoré svaly použiť. Po pôrodoch či pri sedavom spôsobe života to ale môže byť pre niektoré ženy ťažšie. Kalíšok stiahnutím svalov vypudíte nižšie, chytíte ho a vyberiete.

2) Pokiaľ kalíšok nejde posunúť pomocou stiahnutia svalov, skúste vsunúť dva prsty do pošvy a kalíšok nahmatať a vytiahnuť. Určite pomôže, keď sa zároveň pokúsite tlačiť smerom dolu – von. Čo také môže pomôcť (a nerobím si srandu, mám to vyskúšané) – vyplazte pri tom jazyk ako najviac môžete (ak to budete robiť pred zrkadlom, tak pri tomto kroku sa vám minimálne zlepší nálada :) 

3) Urobte si „to“. Áno, mám na mysli masturbáciu. Alebo poznáte lepší sposob ako sa uvoľniť? Či už dosiahnete orgazmus či nie, celá pošva sa pri masturbácii zvlhčí a uvoľní. Budete môcť na kalíšok ľahko siahnuť a vybrať ho. Pokiaľ máte otvorený vzťah s partnerom, potom môžete tiež poprosiť jeho o vybratie kalíšku. Muži mávajú dlhšie prsty než my ženy a často sú to len naše predsudky, ktoré nám nedovoľujú si pripustiť, že by takáto aktivita bola pre muža zábavná a vzrušujúca ;)