Často kladené otázky - menštruačné huby

Čo to vlastne menštruačná hubička je?
Menštruačná hubička je úplne alternatíva menštruačných pomôcok a používa sa opakovane. Jedna hubička vydrží 6 mesiacov i dlhšie, v závislosti na správnej údržbe. Na jednu menštruáciu je potrebných 1-2ks. Jej použitie je veľmi pohodlné a jednoduché. Naviac morské huby obsahujú veľké množstvo minerálnych zlúčenín, ktoré sú prospešné ženskému telu.

Ako sa hubička používa?
Použitie hubičiek je veľmi jednoduché. Pred každým zavedením hubu namočte, v suchom stave je hubička príliš tvrdá a mohla by poševnú sliznicu poraniť. Hubička sa zavádza podobne ako tampón, netlačí a ideálne sa prispôsobuje tvaru vašej pošvy.
Po nejakej dobe (podľa sily menštruácie) je nutné hubu vybrať, vymyť pod tečúcou vodou a vyžmýkať prebytočnú vodu. Potom ju môžete opäť zaviesť do pošvy.

Som panna, môžem použiť menštruačnú hubičku?
Áno. Môže sa ale stať, že pri používaní huby panenskú blanu poškodíte. Je to rovnaké ako pri používaní tampónov či menštruačných kalíškov.
Viac informácií k tejto téme v článku Panna a menštruačný kalíšok.

Ako sa o hubičku správne starať?
Pred alebo po každej menštruácii je dôležité hubičku správne očistiť a vydezinfikovať, vybrať si môžete z niekoľkých spôsobov: v solnom kúpeli, v roztoku z Tea Tree oleja, octu či dokonca v roztoku z koloidného striebra (viac informácií tu). Životnosť hubičky závisí na sile menštruácie, ale i správnej starostlivosti. Hubičku nikdy nevyvárajte, huba by sa po styku s horúcou vodou zmenšila a celkovo sa utužila, čo by viedlo k zníženej savosti.

Nie je hubička zdravotne závadná?
Nie je, naopak. Jedná sa o prírodný materiál, ktorý je veľmi šetrný k pošvovej sliznici, naviac obsahuje veľké množstvo minerálnych zlúčenín, ktoré blahodárne pôsobia na pokožku. Majú antiseptické schopnosti a pomáhajú rýchlejšie liečiť drobné poranenie, je preto vhodné hubičky prikladať na rany (odporúčame použiť inú hubičku, než tú, ktorú prave používate na menštruáciu).

Je potrebné používať spoločne k hubičke i vložky?
Záleží na sile menštruácie. Zo začiatku je určite vhodné aspoň slipovú vložku používať než zistíte, či vám huba funguje na 100%.

Ako si správne vybrať veľkosť hubičky?
Veľkosť hubičky si vyberte podľa sily vašej menštruácie. Je tiež možné používať väčšiu hubičku na začiatku menštruácie, kedy je krvácanie silnejšie a ku koncu menštruácie už zvoliť hubičku menšiu. Keď si nie ste istá veľkosťou hubičky, odporúčame kúpiť si hubičku strednú a prípadne ju zastrihnúť do menšej veľkosti. Huby strihajte vždy v mokrom stave.

Čo ak mi hubička nepôjde vybrať?
I v prípade, že sa vám hubička dostane hlbšie do pošvy, dá sa vybrať. Dôležité je uvoľniť sa a celkovo sa v takej situácii „hodiť do pohody“. Najlepšie sa hubička vyťahuje v podrepe napr. v sprche. Jednoducho zatlačte tak, aby sa hubička silou gravitácie sama posunula. Potom na ňu už budete môcť dosiahnúť a jednoducho vytiahnuť. Nebojte sa, že by ste ťahali prisilno a hubička by sa mohla utrhnúť. Pokiaľ chcete mať ale istotu, že takúto situáciu nezažijete, našite si do huby šnúrku - najlepšie bavlnenú či dentálnu niť.

Ako sa menštruačná hubička vyrába?
V skutočnosti sa morská menštruačná huba nijak nevyrába, jedná sa o morského živočícha, ktorý rastie prirodzene sám od seba. Dokonca sa jedná o "obnoviteľný materiál", keď sa huba opatrne zberá tak, aby koreň a kus tkaniva zostal, huba opäť dorastie a môže sa tak zbierať - teda loviť, opakovane.

Čo robiť keď budem na verejných toaletách?
Menštruačné huby sa vymieňajú menej než napr. klasické tampóny, občas sa vám ale môže stať, že potrebujete hubu vymeniť na verejnom WC. Najlepšie je zvoliť toaletu s umyvadlom, kde môžete hubičku vymyť. Pokiaľ ale umyvadlo nie je k dispozícii, je dobré so sebou nosiť fľašu s vodou (či prázdnu a vodu doplniť na verejných toaletách) a hubičku vymyť takto. Pri najbližšej vhodnej príležitosti potom hubičku vymyte dôkladnejšie.

Funguje hubička i ako antikoncepčná metóda?
Vôbec, menštruačná morská huba síce umožňuje milovanie i počas vašich dní, ale ako antikoncepcia rozhodne neslúži. Tiež sa hubičkou neuchránite pred prenosom pohlavných chorôb, odporúčame preto používať hubičku spoločne s kondómom.

Môžem používať hubičku pokiaľ mám zavedené vnútromaternicové teliesko?
Áno, môžete používať menštruačnú morskú hubu spoločne s vnútromaternicovým telieskom.