Ako zvládnuť menštruáciu v škole

Stalo sa vám, že ste sa postavili a mali ste nechcenú škvrnu vzadu na nohaviciach? Alebo sa vám stalo, že ste si schovali tampón do rukáva a vypadol vám pred celou triedou? A kam teraz s vložkou, aby to nikto nevidel? Mnohé dievčatá riešia, ako zvládať menštruáciu, keď nie sú doma a nemajú to také jednoduché.

Na školských toaletách často chýbajú odpadkové koše a niekedy aj dostatok toaletného papiera, tobôž potom voľne dostupné hygienické potreby v prípade núdze. Dievčatá väčšinou nemajú prístup k sprchám a na hygienu počas prestávok majú málo času. Počas hodín majú niektorí učitelia výhrady pustiť dievčatá na záchod a počas telesnej výchovy sú väčšinou len dve možnosti – akceptovať vykonávanie cvikov s premočenou vložkou alebo sa ospravedlniť zo športovej aktivity a hodinu stráviť na lavičke za neustálych poznámok typu „v ich čase sa dievčatá na takéto veci nevyhovárali“.

Špeciálne prvá menštruácia býva pre dievčatá náročnejšia s väčším krvácaním a často aj bolesťami, ktoré by mohli trápiť aj ženy, ktoré už menštruujú dlhšie. Bez možnosti kedykoľvek voľne vstať a ísť na toaletu, napiť sa, niečo zjesť alebo si spraviť pohodlie, čo by pomohlo proti bolesti (napr. nie je  možnosť nahriať si termofor a na chvíľu si ľahnúť).

prvni-menstruace-skola

Prvá menštruácia prichádza u dievčat už skôr, niekedy aj medzi 9-10 rokom. Nedopusťte, aby vás prekvapila. Foto Pexels.com

O prvej menštruáciu sme už písali skôr:

Ako rozpoznať, že sa už blíži tvoja prvá menštruácia
Čo povedať dcére, keď príde prvá menštruácia?

 

Aha, ona má menštruáciu!

K tomu všetkému sa pridáva aj nastavenie našej spoločnosti, kde sa o menštruácii verejne nehovorí, kým sa niekto nestane terčom diskusie kvôli nechcenej škvrne na oblečení. Hodiny sexuálnej výchovy a intímneho zdravia sú stále v niektorých školách zamerané tak, že dievčatá často dostávajú nezaujímavé prípadne aj mätúce informácie o sexuálne prenosných chorobách, zatiaľ čo chlapci v telocvični hrajú futbal. Akoby tieto informácie neplatili pre všetkých.

 O menštruácii sa tak mladé dievčatá dozvedajú len málo a úroveň informácií často závisí len od ochoty ich rodičov otvoriť túto tému, alebo od skúseností priateľov a vlastnej zvedavosti. Ďakujeme všetkým, ktorí sa snažia o zmenu v tejto oblasti.

prvni-menstruace-skola-1

Menštruačné pomôcky sú dôležité a existujú rôzne varianty. Foto Pexels.com

Otec si myslí že menštruačné nohavičky sú blbosť

Od čias, keď sme sa v školských laviciach potýkali s menštruáciou, sa najmä zmenila škála hygienických produktov, ktoré nielen výrazne spríjemňujú menštruáciu, ale tiež znižujú riziko nepríjemných situácií. Okrem známych vložiek, kde o našej menštruácii vedela akoby celá škola (lebo mali šuštiacu fóliu alebo pretiekli až cez okraj), majú dnes dievčatá oveľa viac možností.

Ich ďalšími možnosťami sú menštruačné nohavičky, ktoré nepotrebujú žiadne špeciálne zručnosti na používanie. Jednoducho si ich oblečiete, v správny moment ich zložíte, schováte do nepremokavého obalu v batohu a vezmete si čisté.

Niekedy z trendu menštruačných nohavičiek nemusia byť úplne nadšení najmä otcovia. Väčšinou však sú ochotní pristúpiť na ich používanie, keď si uvedomia ich ekonomickú výhodu. Investícia do sady menštruačných nohavičiek sa oplatí už po niekoľkých mesiacoch, a zároveň môže v rodine otvoriť tak potrebnú komunikáciu okolo menštruácie.

 

Kalíšky, látkové vložky, alebo bio tampóny?

Skúsenejšie dievčatá sa môžu rozhodnúť pre menštruačný kalíšok menších rozmerov, ktorý síce vyžaduje istú zručnosť a znalosť vlastného tela, no odmení sa bezkonkurenčnou dobou, kým nie je potrebná výmena. S kalíškom je možné cvičiť, plávať, spať a fungovať bez obmedzení. Ak je však potrebné ho v priebehu dňa na toalete vymeniť, vlhčené obrúsky na utretie kalíška môžu byť užitočné, pretože málokedy je priamo v kabínke umývadlo. Alebo je možné vziať si do kabínky fľašu s vodou.

Ekologickou alternatívou k jednorázovým vložkám sú látkové vložky, ktoré sú oveľa šetrnejšie k nášmu telu, len je potrebné vymyslieť používanie (výmenu a uschovanie) na školských toaletách. Možnosťou je nosiť nepremokavú taštičku na uloženie použitej vložky, kým ju doma hodíme do práčky.

Ak situácia vyžaduje použitie jednorázovej menštruačnej pomôcky, vždy by mali byť prvou voľbou tampóny a vložky vyrobené z prírodných materiálov a s dotykovou vrstvou z bio bavlny. Bielenie agresívnym chlórom, parfumácia alebo farebné vzory nesľubujú nič dobré pre našu pokožku.

 prvni-menstruace-skola-2

Ak si nie ste istý ako rodič, ktorú pomôcku zvoliť, kľudne odkážte dcéru na náš blog. Foto Pexels.com

Tipy, ktoré sa hodia nielen v škole:

  • Vytvor si vlastnú rutinu, ktorá ti pomôže zostať uvoľnená. Počas menštruácie radšej skontroluj, či je všetko ok a neodkladaj si to na ďalšiu prestávku.
  • Popros rodičov, aby ti zakúpili taštičku na menštruačné potreby, ktorú budeš mať vždy pri sebe v ruksaku.
  • Po skončení menštruácie si priprav do tašky potrebné veci na ďalšíkrát. Môže sa stať, že menštruácia príde skôr alebo neskôr, čo je na začiatku úplne normálne.
  • Do skrinky v škole si nachystaj špeciálnu taštičku „prvej pomoci“. Obsahuje vložky, tampóny alebo núdzové menštruačné nohavičky, intímne obrúsky pre rýchlu hygienu v prípade, že nebudeš mať prístup k sprche, čisté spodné nohavičky a legíny alebo sukňu, ak by sa niečo stalo alebo by náhodou aj tvoja kamarátka potrebovala pomoc.
  • Na telesnej výchove môžeš oceniť menštruačné legíny, pretože aj mierny pohyb ti môže vždy urobiť lepšie, než keď sedíš na studenej lavičke.
  • Ak máš počas menštruácie bolesti, bedrový pás ti môže nenápadne pomôcť udržať bruško v teple a zmierňovať kŕče.
  • Snaž sa pravidelne piť a jesť, tvoje telo počas menštruácie potrebuje energiu.

 

Menštruácia ako dobrá kamarátka

Aj keď sa môže zdať, že zvládanie menštruácie je trochu taká alchýmia, nemáme sa čoho báť. Je len na nás, aký vzťah sa k nej naučíme mať. Menštruácia je prirodzenou súčasťou nás, ukazovateľom nášho zdravia a vďaka moderným menštruačným pomôckam môže byť obdobím, ktorým prejdeme v pohodlí a bezpečí.

 

Preklad z článku:

REDAKCIA BLOGU KALISEK.CZ, 2023. Jak zvládnout menstruaci ve škole. [cit. 2023-12-07]. URL: <https://kalisek.cz/jak-zvladnout-menstruaci-ve-skole>.