Ako rozpoznať, že sa už blíži tvoja prvá menštruácia

Nemení sa iba svet okolo nás, ale menia sa aj naše telá. Možno už vieš, čo od prvej menštruácie očakávať a vieš ako rozpoznáš, že sa blíži, ale možno ešte stále nemáš úplne jasno. V tomto článku sa môžeš dočítať, aké príznaky sa často objavujú pred prvou menštruáciou, aké sú príznaky, že sa tvoja menštruácia blíži. Kto je pripravený – nie je prekvapený, tak poďme na to!

Obdobie prvej menštruácie

Prvá menštruácia obvykle prichádza v 11-12 rokoch, avšak samozrejme môže doraziť skôr alebo tiež neskôr. Niektoré dievčatá dostanú menštruáciu už vo veku 8 rokov. Puberta môže byť jednoducho dlhší proces a môže ubehnúť niekoľk rokov medzi tým, než sa začnú zväčšovať prsia, rásť ochlpenie, a kedy dostaneš svoju prvú menštruáciu. To najdôležitejšie, čo by si si mala pamätať, je, že každé telo je iné a jedinečné! Každá z nás má v sebe iné vnútorné hodiny, ktoré riadia iné biologické a enviromentálne faktory. Takže ak tvoja menštruácia neprichádza, napriek tomu, že všetky kamarátky ju už majú, moc sa tým netráp a nepremýšľaj nad tým – uvidíš, ona dorazí.

prva-menstruacia-signaly

Je ale niekoľko vecí a udalostí, ktoré pre teba môžu byť takým správnym vodítkom, že sa niečo chystá a menštruácia sa blíži:

Rýchly rast

Pokiaľ sleduješ, že sa tvoje telo mení, možno už tvoja menštruácia nie je ďaleko. Zväčšili sa ti v poslednej dobe boky? Máš viac podkožného tuku na miestach, kde si ho skôr nemala? To je len pár ukazovateľov toho, že sa tvoje telo pomaly ale iste pripravuje na menštruáciu. A pokiaľ tvoje telo zatiaľ vypadá trochu nerovnomerne, žiadny strach! Naše telá totiž nerastú symetricky. Ale časom sa všetko zrovná.

Citlivé prsia

Že sa menštruácia blíži, môžeš poznať aj podľa toho, že na dotyk sú tvoje prsia citlivé či bolestivé. To je úplne normálne a nie je sa čoho báť. Je to len ďalšia známka toho, že tvoje hormóny kolíšu: estrogén pôsobí na rast pŕs a progesteron stimuluje vývoj mliečnych žliaz. A práve preto môžeš cítiť väčšie napätie či bolesť v prsiach.

Pokiaľ ale bolesť v prsiach neutícha v priebehu celého mesiaca, alebo pokiaľ si si všimla, že máš na koži hrčky či naopak jamky, je lepšie zájsť k lekárovi a nechať sa skontrolovať, či je všetko v poriadku.

Výkyvy nálad

V jednej minúte si šťastná a v ďalšej minúte už prežívaš najhorší deň vo svojom živote a to bez zjavného dôvodu. Pokiaľ si nikdy predtým výkyvy nálad nezažila, môže to byť jeden z ďalších ukazovateľov blížiacej sa puberty. Hormóny ovplyvňujú mnoho našich telesných procesov a to vrátane našej nálady. Počas svojej puberty budeš takéto výkyvy zažívať, ale nemusíš sa ničoho báť, všetko sa nakoniec zrovná.

Kŕče

Sú jedným z ďalších príznakov, ktoré môžu sprevádzať našu menštruáciu. Niektoré ženy ich počas menštruácie prežívajú, iné nie. Pokiaľ sú menštruačné kŕče moc silné, môžeš si napríklad nahrievať podbruško za pomoci termoforu. Na uľavenie od bolestivej menštruácie si môžeš zacvičiť niektoré jogové pozície, ktoré pomáhajú kŕče uvoľňovať. Pokiaľ by boli kŕče moc silné, nemá cenu sa trápiť, nechaj sa vyšetriť svojim lekárom, ktorý určí príčinu a zistí, či nemáš endometriózu.

Výtok

Výtok je tekutina, ktorá sa môže objaviť na tvojom spodnom prádle. Môže sa líšiť farbou i konzistenciou, ale všeobecne býva výtok belavý. Konzistencia môže byť rôzna: tekutejšia, vodnatá alebo tiež hutnejšia a krémovejšia. Keď sa menštruácia priblíži, môže sa výtok zosilniť a byť aj tmavší - farbou môže byť mierne načervenalý alebo ružový. A zmena jeho pachu je rovnako normálna.

Akné

Akné naštve a nie je to nič príjemného. Pokiaľ sa objavuje v oblasti krku a brady, je to známka toho, že je spôsobené hormónmi. Najlepšie, čo môžeš v takých chvíľach urobiť je, udržiavať pleť čistú, zbytočne sa pleti nedotýkať a používať produkty, ktoré neobsahujú chemikálie. Uisti sa tiež, že ješ dostatok zeleniny a ovocia. Príliš tučným a sladkým jedlám sa radšej vyhýbaj.

Nadúvanie

Môže byť nepríjemným vedľajším účinkom pri menštruácii. Nadúvanie je najčastejšie spôsobené zadržiavaním prebytočnej vody a plynov. Jeden zo spôsobov, ako sa vyhnúť nadúvaniu, je prestať piť sýtené nápoje. Tie môžu byť síce chutné, ale sú plné bubliniek a cukru. Po vypití takého nápoje, ako už názov napovedá, sa síce môžeš cítiť sýtejšie, ale cukor môže zbytočne dráždiť črevá.

Pokiaľ sa cítiš nafúknutá, nevyhýbaj sa pitiu čistej vody – to naozaj ničomu nepomôže. A dopraj si ľahké ponaťahovanie.

prva-menstruacia-priznaky

Internet je zdroj mnohých informácií, never všetkému, čo nájdeš, overuj si informácie,
pýtaj sa žien, ktorým dôveruješ, na ich skúsenosti.

Ďalšie signály, ktoré pomôžu odhaliť začiatok tvojej menštruácie:
  • Spýtaj sa svojej maminky, kedy dostala ona svoju prvú menštruáciu. Je pravdepodobné, že dostaneš menštruáciu v podobnom veku.
  • Sú tvoje prsia a bradavky tmavšie a štrukturovanejšie než predtým?
  • Objavili sa ti už chĺpky v podpazuší a na prirodzení?
  • Bývaš oproti svojmu normálu viac unavená a to v rôzny denný čas?
  • Mala si už pár kvapiek krvi na nohavičkách, ale ešte to nebola „menštruácia naplno“?

Voľný preklad článku z https://www.natracare.com/blog/signs-youre-starting-your-period/