Tea tree a kvasinkové infekcie

Tea tree olej (olej čajovníku austrálskeho) je najpoužívanejšie prírodné antiseptikum a je cenené i pre svoje antimykotické účinky. Laicky povedané - jedná sa o prírodný liek, ktorý môže vyriešiť mnoho zdravotných problémov. Je možné ho zakúpiť ako čistý 100% olej, riedený olej či ako súčasť rôznych kozmetických i zdravotných produktov. Tie sa samozrejme kvalitou môžu veľmi líšiť. Dobrá správa je, že si môžeme kúpiť kvalitný Tea tree olej a nariediť ho a použiť podľa svojich potrieb.

tea-tree-olej

Tea Tree a k čomu ho možno použiť

Čistý Tea Tree olej je najsilnejšie prírodné antiseptikum. Ničí baktérie, kvasinky i plesne. Získava sa z listov čajovníka austrálskeho(Melaleuca alternifolia), ktorého domovinou je Austrália.

Tea Tree môžete použiť pri:

 • kožných infekciách a drobných poraneniach
 • menších popáleninách
 • výskytu akné
 • plesňových ochoreniach kože a nechtového lôžka
 • výskytu bradavíc
 • paradentóze, oparoch, na afty

Zmierňuje tiež svrbenie po uštipnutí hmyzom a má repelentné vlastnosti. Na rozdiel od ostatných antiseptík zachováva svoju účinnosť i v prítomnosti krvi a hnisu.

Veľmi vhodné je využiť Tea tree pri pošvových infekciách - ako prevenciu i pri liečbe (alebo aj ako podporu liečby vo vážnejších prípadoch). Zhruba v 80 percentách prípadov býva pôvodcom infekcií pošvy kvasinka - Candida albicans. Tá sa až u tretiny žien vyskytuje v pošve bez akýchkoľvek príznakov. Často však premnoženie kvasiniek vyvolá príznaky, ktoré sa nedajú prehliadnuť - je to hlavne úporné a neprestávajúce svrbenie v oblasti vonkajšieho genitálu a charakteristický výtok.

Recepty ako na kvasinkové infekcie

100% čistý Tea Tree olej rozhodne nemožno odporučiť k výplachu. Nepoužívajte ho ani k potieraniu, je veľmi silný a okrem zničenia mikroflóry by ste si privodila veľmi nepríjemné pálenie. Nariedený môže byť ale presne to pravé, čo vám pomôže! Tu je niekoľko tipov (zo skúseností rôznych žien) ako je možné Tea tree olej využiť pre boj proti kvasinkovej či inej pošvovej infekcii:

 • "Namočte menstruační tampón (ideálně z bio bavlny) do rozředěného Tea tree oleje a nechte ho v pochvě přes noc."
 • "V odměrce smíchejte 1 díl oleje s 10 díly alkoholu. Vhodný roztok také připravíte smícháním 1 dílu oleje a 10 dílů vody. Optimální rozptýlení oleje ve vodě docílíte přidáním malého množství mléka. Olej je možné používat k omývání, do koupelí a k lokálnímu použití na kůži."
 • "Nejprve smíchejte 10 kapek Tea tree oleje s 2 dl mléka (oleje se ve vodě nerozpouští) a pak vlijte roztok do vany. Dopřejte si takovou koupel 3x týdně."

Tea tree v kombinácii so soľou z Mŕtveho mora

Po osobných skúsenostiach so soľou z Mŕtveho mora a Tea tree olejom sme pre vás (i pre seba:) začali vyrábať Soľ z Mŕtveho mora s Tea Tree. Soľ z Mŕtveho mora sa používa pri liečbe kožných ochorení (lupienka, ekzémy, akné). Vysoká koncentrácia minerálov čistí, regeneruje a prekrvuje pokožku. Viac informácií o Mŕtvom mori a liečivých účinkoch soli z neho nájdete v článku Soľ z Mŕtveho mora.

Soľ v kombinácii s Tea Tree olejom môžete využívať pre relaxačné kúpele, pre sedacie kúpele i pre výplachy pošvy. Pre dokonalé rozpustenie oleja možno do kúpeľa pridať tiež trochu mlieka. Kúpele i výplachy sú veľmi vhodné ako prevencia problémov po gynekologickom vyšetrení či zákrokoch, po pohlavnom styku s rizikovým partnerom, pri užívaní antibiotík (veľmi častý dôvod vzniku pošvovej infekcie). Vhodným doplnkom liečby sú pri vracajúcich sa infekciách i priamo pri prebiehajúcej infekcii. Nájdete ich aj v našej ponuke.

sol-pre-zeny-tea-tree

 Tea tree olej je prírodným liečivom. Preto vhodná koncentrácia bude pre každú ženu iná. Množstvo soli pre kúpeľ by malo byť 0,15 - 0,5 kg na 100 l vody. Niektorí ľudia sú na Tea Tree olej citlivý a to i pri menšej koncentrácii. Pokiaľ Tea Tree používate prvýkrát, sledujte starostlivo reakciu pokožky. Mierne pálenie zapálených miest (napr. otvoreného akné) je normálne. Po výplachu pošvy by ste mala cítiť pocit osvieženia, nie nepríjemné pálenie.

Čoho sa vyvarovať pri kvasinkových infekciách?

Pokiaľ trpíte na opakované kvasinkové infekcie

 • nepoužívajte parfumované tampóny ani vložky
 • nepoužívajte depilačné prípravky a intímne deodoranty
 • pre intímnu hygienu používajte jemné mydlo alebo gély na intímne partie tela (odporúčame intímny čistiaci gél proti zápalom a kvasinkám alebo gél pre intímnu hygienu Argital)
 • pri praní vynechajte aviváž a noste bavlnené spodné prádlo

Kvasinky dokážu prežiť i po vypraní, zničí ich len vysoká teplota, vyvarenie a žehlenie.

 Preložené z článku:

https://kalisek.cz/tea-tree.php