Tampóny - zdravotné riziká

alebo keď bielosť a žiarivosť neznamená zdravie a čistota nie je pol života
Článok nie je určený len ženám a iba ho citujeme, nie sme jeho autorky.

Mnoho žien sa dnes stretáva s HPV vírusom, rakovinou krčka maternice a s mnoho ďalšími chorobami ženského ústrojenstva. Existuje súvislosť medzi týmito problémami a používaním tampónov?
Ešte pred tým, než sa začítate do riadkov o tajomstvách tampónov, ktoré sú starostlivo ukrývané, žiadame všetky dievčatá a ženy, ktoré prídu do styku s týmto článkom, aby o ňom informovali všetky svoje známe, vrátane matiek, dcér, spolužiačok apod. Samozrejme výzva smeruje tiež k manželom či partnerom, ktorých ženy či partnerky často, ale v tichosti a potajme, trpia zdravotnými problémami, ku ktorým do značnej miery prispeli i konvenčné hygienické produkty.
Myšlienka, že ženy nevedomky vkladajú potenciálne rakovinotvorný materiál priamo do svojho tela je smutná, zvlášť, keď takéto konanie preukázateľne zvyšuje riziko HPV, rakoviny kčku maternice, rakoviny samotnej maternice, vaječníkov a iných s tým súvisiacich ochorení.

Okrem mnohých iných dôvodov, prečo je používanie tampónov a vložiek (ale i jednorázových plienok u detí!) zdraviu nebezpečné, sú:

  • syntetický materiál - vstrebáva telesné tekutiny a tým vytvára výborné podmienky pre takzvaný Syndróm toxického šoku (TSS - Toxic Shock Syndrome)
  • chlór - používa sa na bielenie tampónov, vložiek (plienok atd.) a uvoľňuje dioxín, karcinogénnu látku, priamo do prostredia pošvy. Naviac pozostatky chlóru pôsobia dráždivo a vysušujú.

tampony-03

U vložiek sú zdravotné riziká menšie, pretože kontakt so sliznicou je výrazne menší než u tampónov. Záleží na tom, aké má žena malé pysky (či sú úplne chránené veľkými pyskami, či sú veľké a vyčnievajúce) a tiež na tom, akým aktivitám sa pri menštruácii venuje (napr. pre jazdu na bicykli nie je vložka zrovna najpohodlnejšie riešenie).
Kdo nikdy nevidel rôzne varianty pyskov ohanbia, odporúčame web www.labialibrary.org.au ;)

Výskyt syndrómu toxického šoku

Oba problémy sú známe prinajmenšom od roku 1980, kedy kvoli tampónom Procter & Gamble zomrelo najmenej 38 žien (nevia sa koľko bolo nezaznamenaným prípadov). Po tomto škandále boli tampóny s názvom Rallye stiahnuté z trhu a ženám bolo odporúčané používať tampóny s čo najmenšou možnou vstrebateľnosťou. Momentálny ročný výskyt úmrtí na TSS sa znížil, avšak je to s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že úrady pre kontrolu chorôb prestali prípady TSS sledovať. Právnik Tom Riley, ktorý sa najviac zaoberá prípadmi TSS a zastupuje pacientky s následkami TSS a pozostalých pacientok zomretých priamo na TSS tvrdí, že prestala existovať oznamovacia povinnosť lekárov, ktorých pacientky boli syndrómom postihnuté a oznamovanie sa stalo dobrovoľným. Túto benevolentnosť si vynútili korporácie, ktorým hrozilo zníženie dopytu po ich hygienických produktoch v dôsledku preukázateľného negatívneho vplyvu na zdravie.
Aj keď úrady prípady TSS aktívne viac nemonitorujú, samé odhadujú, že len v USA trpí na vážne následky TSS ročne asi 1300 žien, z čoho asi 5% následkom nakoniec podľahne. V krátkosti, syndróm toxického šoku stále existuje a darí sa mu.
S rovnakou istotou, ako že slnko opäť výjde zajtra ráno na východe, sa u každej ženy vo väčšej či menšej miere objavujú toxické príznaky používania tampónov. To, že na ne žena priamo neumrie, alebo momentálne nemá žiadne vážne príznaky, neznamená, že syndrómom do istej miery netrpí. Vonkajšie prejavy toxicity sú totiž viditeľné až v pokročilých štádiách.
Samozrejme "testy" v reklamách presviedčajú diavčatá a ženy o bezpečnosti a zdravotnej nezávadnosti tampónov a vložiek. Málokto však vie, že tieto testy sú robené alebo platené samotnými výrobcami produktov a pravé a nezávislé testy sa nepublikujú z dôvodu komerčnej cenzúry. Jediná a asi i posledná štúdia doktorov Philipa Tierno a Bruce Hanna z roku 1999 jasne poukázala na to, že tampóny vyrobené zo syntetických látok (kombinácie plastov a iných materiálov) podporujú výskyt TSS vytváraním ideálneho prostredia pre istý druh baktérií, zatiaľčo 100% bavlnené tampóny TSS nepodporujú. Dokázali tiež, že syntetické tampóny viac vysušujú sliznice. Je logické, že tampóny majú vysokú vstrebateľnosť. Nenasávajú však iba krv, ale i dôležitú slizničnú sekréciu, čím sliznica zostáva vysušená a dochádza k tvorbe malých vredov. Zároveň syntetické tampóny zanechávajú na sliznici zbytky koncentrovaných bielkovín, ktoré sú využívané stafilokokovými baktériami. Následná produkcia toxínov týmito baktériami je potom dôvodom častých výtokov. 

tampony-01

Bielenie hygienických pomôcok

Zmienený TSS však nie je jediným problémom. Málokto má poňatie, čo všetko tampóny a hygienické vložky obsahujú. Výrobci nie sú povinní tieto informácie uvádzať a z logických dôvodov ich ani neuvádzajú.
Najznámejšou nebezpečnou látkou v tampónoch je dioxín, ktorý je vedľajším produktom vznikajúcim pri bielení tampónov a vložiek chlórom (tým bielia skoro všetci veľkovýrobci). Opakované vystavovanie sa pôsobeniu dioxínu podstatne zvyšuje riziko rakoviny. Súvisí tiež s hormonálnou nerovnováhou, supresiou imunitných buniek, vývojovými poruchami, poškodením reprodukčných orgánov (výsledkom môže byť až neplodnosť), spontánnymi potratmi, poškodením plodu apod. Dioxín má schopnosť zhromažďovať sa v tele ženy, a to hlavne v tukoch a materskom mlieku.
Neexistuje žiadna logická potreba bielenia hygienických produktov. Existujú len dôvody komerčné, estetické a reklamné, za čo ženy (vrátane plodov a kojencov) platia svojim zdravím.

Kniha Rakovina - prečo stále umierame bez poznania pravdy píše o dioxíne nasledujúce:
"Dioxín je potenciálne karcinogénny vedľajší produkt, ktorý je výsledkom procesu na zvýšenie úrovne penivosti v čistiacich prostriedkoch ako sú šampóny, zubné pasty atď. Kontajnéry ošetrené dioxínom (a niektoré plastové fľaše) niekedy prenesú dioxín do samotných výrobkov. Bolo preukázané, že karcinogenita dioxínu je až 500 000 krát vyššia než karcinogenita DDT (syntetický pesticíd)."
"... Neskutočne škodlivá zložka 1,4-dioxan bola raz z hlavných zložiek chemického defoliantu Agent Orange, ktorý sa vo veľkej miere používal počas vojny vo Vietname na odstránenie plátených striešok v džungli, aby bolo možné odhaliť nepriateľa. 1,4-dioxan bol pravdepodobne hlavným dôvodom výskytu rakoviny u vietnamských vojakov po vojne. Je to v podstate napodobenina hormónu estrogénu a pri prevahe nad progesterónom zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny prsníka, endometriálnej rakoviny a znižuje počet spermií. "
"... Dr. Samuel Epstein upozorňuje: "Najlepší spôsob ako sa ochrániť je poznať komponenty, ktoré sú najpravdepodobnejšie kontaminované 1,4-dioxanom. Zahŕňajú ich komponenty s predponou alebo slabikou PEG (PEG-7, PEG-8, PEG-120), ďalej polyetylén, polyethylenglykol atď.(napr. sodium laureth sulfát) alebo oxynol. I polysorbát 60 a polysorbát 80 môžu byť kontaminované 1,4-dioxanom.“
Epstein, Samuel, Safe Shopper's Bible, p. 342
Epstein, Samuel, Safe Shopper's Bible / Biblia bezpečného nakupujúceho /, str.. 190-191