Svaly panvového dna

Panvové dno sa skladá anatomicky z dvoch častí rozdelených do troch vrstiev svalov, ktoré vzájomnou súhrou neustále účinne a pružne uzavierajú panvovú oblasť. Teda v ženskej (i mužskej) panve je niekoľko rôznych svalov, ktoré sa dohromady nazývajú svaly panvového dna. K čomu nám slúžia?

  • Podieľajú sa na podpore vzniku správneho vnútrobrušného tlaku. Ten podporuje stabilizáciu chrbtice v oblasti bedrovej.
  • Podopierajú všetky brušné orgány a zachovávajú ich uloženie na správnom mieste, a tak podporujú ich správne fungovanie.
  • Predstavujú spojenie hornej a dolnej časti tela - práve skrze panvu.

Svaly v správnej kondícii

Svaly panvového dna môžu vplyvom stárnutia, ale hlavne vplyvom životného štýlu ochabovať. Sedavý spôsob života príliš neprospieva žiadnym svalom a v dôsledku ochabnutia svalstva v panve sa môžeme dočkať nepríjemnej inkontinencie. Svaly môžu byť uvolnené tiež po pôrode, po ňom je ale potrebné začať s cvičením pomaly a s prihliadnutím k popôrodnému stavu.

Cviky k spevnení panvového dna sú dôležité pre každú ženu i muža:

1. ako prevencia

  • v zmysle všeobecného posilňovania, kontroly držania a stabilizácie tela

2. cvičenie pomáha:

  • pri inkontinencii
  • pri poklese panvových orgánov ženy (maternica, močový mechúr, močová trubica, črevá)
  • pri ochabnutí a poranení svalstva pri pôrode
  • pri problémoch v bedrovej časti chrbtice
  • po gynekologických operáciach
  • pri sexuálnych problémoch

Svaly panvového dna a sex

Posilnené svaly panvového dna majú zásadný vplyv na prežívanie a intenzitu orgazmu. Pokiaľ teda žena nemôže dosiahnuť orgazmus, môže jej práve precvičovanie týchto svalov pomôcť. Aktívne sťahovanie svalov pri samotnom akte či masturbácii môže viesť k rýchlejšiemu orgazmu. Tiež spontánne prežívania orgazmu môže byť posilňovaním svalov podporené.

Dôvodom, prečo si muži pochvaľujú sex so ženami od koní je ten, že v dôsledku jazdenia na koni majú pevné aj svaly panvového dna. Pri pohlavnom styku ich môžu aktívne sťahovať a to je práve to potešenie, ktoré mnoho mužov ocení. Rovnaká situácia je samozrejme u mnohých žien, ktoré sa aktívne venujú športom, ktoré majú na spevnenie svalov panvového dna vplyv.

Ako svaly rozpoznať?

Lokalizácia svalov je jednoduchá. Skúste pri močení zastaviť prúd moča - svaly, ktoré použijete, sú práve tie, ktoré hľadáme. Zatiahnutie svalov panvového dna je také, ako by ste chcela vyzdvihnúť celé svoje pohlavie vyššie. Čím viac sú svaly precvičené, tým ľahšie ich budete zaťahovať. Zo začiatku iste pri stiahnutí zatiahnete i zvierač, ale po čase sa naučíte zaťaženie svalov oddeliť.

Pokiaľ svaly nemôžete lokalizovať, sú pravdepodobne ochabnuté. Pokiaľ nemáte zdravotné problémy, potom sa nič nedeje. Ak ich budete chcieť posilňovať, efekt cvičenia býva veľmi rýchlo poznať - pár týždňov. Napríklad u žien, ktorým trochu preteká menštruačný kalíšok, stačí väčšinou jeden cyklus svaly posilňovať a výsledok je už pri ďalšej menštruácii poznať.

Čo k cvičeniu využiť?

Relaxácia je dôležitá

V dôsledku stresového životného štýlu je mnoho žien dlhodobo "v kŕči". To môže byť poznať i na svaloch panvového dna, ktoré sú v takom prípade trvale zatnuté. Taký stav samozrejme nemá so zdravým posilnením nič spoločného. Naviac tieto ženy môžu mať i veľký problém s uvolnením pri pohlavnom styku, ktorý potom často prežívají ako bolestivý.

Dbajte pri cvičení tiež na čas relaxácie. Pri každom zaťažení svalov myslite tiež na ich uvolnenie. Bez neho ani nepôjde svaly znovu napnúť. A po skončení precvičovania si doprajte čas na vedomú relaxáciu - jednoducho svaly uvolníte v polohe v ľahu s roztiahnutými nohami.

relaxacia-svalov