Prečo nepodceňovať PMS

Mnohé z nás tento obťažujúci predmenštruačný syndróm poznáme. Jeho prejavy môžu byť buď psychické (napr. zmeny nálad, podráždenosť, depresívnosť, nervozita, rozladenosť, prílišná únava), alebo tiež fyzické (napr. bolesti, pnutia a naliatie pŕs, nafúknuté a zväčšené brucho, bolesti hlavy, opuchy nôh a tváre, bolesti chrbta a podbruška, akné, chute na sladké).

Sú to problémy, ktoré nie sú klasickou medicínou považované za chorobu, ale značne ovplyvňujú kvalitu života takto postihnutých žien. A pretože tým trpí čím ďalej viac žien, začal byť PMS považovaný za niečo úplne bežné až samozrejmé. Tiež preto, že klasická medicína príčinu vzniku PMS riešiť nevie a čo nepovažuje za chorobu - to sme nútení brať ako normu. Klasická medicína nám v tomto ponúka iba "vypnutie" problému. Ibalginom môžeme vypnúť bolesti brucha, chrbta i hlavy. Na psychické problémy si môžeme šupnúť antidepresíva. Pri úporných bolestiach a pnutí pŕs môžeme kľudne i spať v športovej podprsenke a na akné pred MS sú super krycie make-upy. A keby toto všetko nebolo stále ešte úplne pohodlné, tak gynekológ na prianie predpíše HA a budeme úplne v pohode, PMS skoro zmizne, bolesti i MS krvácanie sa zmierni, prsia budú v pohode a pleť ako bábätko. Dnes sa toho dá toľko potlačiť alebo prekryť a môžeme fungovať ďalej - akoby sa nechumelilo...lenže ono pod pokrievkou CHUMELÍ ĎALEJ. Len sme vypli kontrolku alebo nad jej signalizáciou mávli rukou, že to predsa nič nie je, veď taká kontrolka dnes bliká skoro každej. Áno, bliká, ale to ešte neznamená, že to je NORMÁLNE.

syndrom-toxickeho-soku

Tradičná čínska medicína (TČM) má na zdravotný stav človeka úplne iný pohľad než klasická, západná medicína. Skúma prejavy fyzického tela na ďaleko jemnejšej úrovni než klasická medicína. Takže je schopná diagnostikovať blížiace sa vážne problémy s ďaleko väčším predstihom. Klasická medicína ochorenie diagnostikuje už väčšinou neskoro, až sa skutočne reálne vyskytnú a sú zachytiteľné skrz jej diagnostické metódy a prístroje. V tomto ohľade môžeme zjednodušene vnímať TČM ako z nášho pohľadu preventívnu medicínu.

Terapeuta TČM bude mimo iné detailne zaujímať priebeh menštruačného cyklu, pretože pri sledovaní jeho priebehu možno zistiť o stave ženy veľa informácií. A práve prítomnosť/neprítomnosť symptómov PMS je dôležitý ukazovateľ, ktorý vypovedá o dráhe pečene, ľadvín a o funkciách sleziny. Ak dochádza k blokáde, alebo oslabeniu v niektorej z týchto dráh (niektorého orgánu), tak PMS je len jeden z prvých problémov, ktoré sa ale PRI NERIEŠENÍ budú s najväčšou pravdepodobnosťou časom PREHLBOVAŤ bez toho aby si to západne-klasicky uvažujúci človek dal do súvislostí. Prehlbovanie problémov neznamená nutne zosilňovanie tých rovnakých prejavov PMS, ale môžu vznikať ďalšie problémy, ktoré s daným orgánom (alebo jeho dráhou) súvisia. Napríklad sa časom môžu začať častejšie vyskytovať gynekologické zápaly a výtoky, silnejúce MS bolesti, cysty, myómy a rôzne útvary na reprodukčných orgánoch, endometrióza, neplodnosť, zdureniny, cysty a útvary v prsiach, tráviace problémy, pálenie záhy, nadúvanie, nadmerné priberanie, chudokrvnosť, nadmerné MS krvácanie, zvýšená tvorba modrín, pokles maternice, prolaps konečníka, hemoroidy, strata libida, zníženie pohlavného prežívania, neschopnosť dosiahnutia orgazmu a iné...

predmenstruacni-syndrom

PMS, rovnako ako ostatné vyššie uvedené problémy, nevznikajú zo dňa na deň, ale môžu vstupovať do života postupne a kradmo...Preto je múdre byť so svojim telom v kontakte a byť citlivé k akýmkoľvek zmenám. Čím skôr na tieto zmeny zareagujeme vhodným celostným prístupom, tým rýchlejšie dôjdeme k uzdraveniu a vyhneme sa tak prehlbovaniu problému a vzniku závažnejších ochorení.

Preto buďme rady za možnosti využitia celostnej a prírodnej medicíny, napr. TČM, ktorá tieto problémy rieši efektívne a hlavne ide do hĺbky k jadru problému.

Autorkou článku je Ing. Pavla Hlavinková. Nadšenec do celostného prístupu k zdraviu, človeku a životu. V oblasti starostlivosti o zdravie jej dávajú najväčší zmysel princípy TČM. Ďalej sa na poli celostnej medicíny angažuje ako spoluautorka portálu www.znamyterapeut.cz, ktorý slúži ako najširšia databáza všetkých celostných/alternatívnych metód a ich terapeutov v Čechách a na Slovensku.