Maca ako zázrak pre ženy

Na prvý pohľad nenápadný plod, ktorý sa podobá našej repe. Avšak ak sa pozriete lepšie je jasné, že sa jedná o úžasný poklad, ktorý pomáha nielen nám ženám! Reč je o rastline, ktorú u nás poznáme pod menom maca (Lepidium meyenii). Aké pozitívne účinky na naše zdravie prináša?

Maca peruánska

Hľuza tejto rastliny dostala mnoho názvov a prezdívok, vďaka svojmu prínosu pre ľudské zdravie. Sú to napríklad: peruánsky ženšen, ženský zázrak, peruánska viagra či dar od bohov. V domorodom jazyku sa názov ma-ca prekladá ako „z výšin pochádzajúca dobrá strava, ktorá posilňuje“. Práve u domorodého obyvateľstva v Peru je už od nepamäti tradičnou súčasťou stravy i prírodného liečiteľstva. Má tak jedinečné zloženie, že by sa bez preháňania dalo povedať, že sa jedná o jednu z najvýživnejších rastlín na svete! V koreni Macy sú koncentrované výživné látky a zložky. I ostatné časti rastliny sú veľmi výživné, avšak najčastejšie sa konzumuje a využíva práve koreň.

maca-peruanska

Maca peruánska je vraj jedným z najúčinnejších prírodných afrodiziak. Vyskúšate ju? :)

Zloženie

Keď som zmienila, že v koreni je doslova koncentrát výživných látok, nepreháňala som. Presvečte sa sami: nájdete tu mnoho vitamínov (A, B1, B2, B6, C a E), stopové množstvo železa, vápnika, medi, zinku, horčíka, draslíka, sodíka a jódu. Hľuza macy peruánskej obsahuje tiež veľké množstvo aminokyselín a mastných kyselín (kyselinu linolenovú, palmitinovú, oleinovú, laurovú, stearovú). Steroly (kampesterol, stigmasterol, beta-sitosterol), triesloviny, bielkoviny, uhľovodany a vlákninu.

Účinky macy peruánskej

Ako sa v nasledujúcom výpočte môžeme presvečiť, účinky macy sú veľmi všestranné. Ako pomáha konkrétne ženám?

Problémová menštruácia

Pretože maca pôsobí na hormonálnu hladinu, celkovo harmonizuje menštruačný cyklus. Pomáha pri nepravidelnej menštruácii a pri anémii, ktorá hrozí ženám pri veľmi silnej menštruácii.

Menopauza

Maca vyrovnáva hormonálnu hladinu (zvyšuje hladinu estrogénu) a znižuje symptómy klimaktéria (návaly horúčavy, nespavosť).

Neplodnosť

Maca sa odporúča pri problémoch s neplodnosťou, ako u žien, tak i u mužov. Podporuje a stimuluje sexuálne funkcie, pomáha pri problémoch s erekciou, zvyšuje libido a celkovo vraj tiež zvyšuje počet a pohyblivosť spermií. A pomáha rovnako pri najrôznejších dysfunkciách pohlavných orgánov.

Vie toho však ďaleko viac:

 • Celkovo ovplyvňuje fyzické a duševné zdravie,
 • podporuje vitalitu a vytrvalosť,
 • zmierňuje stres,
 • pomáha pri nespavosti,
 • podporuje pamäť a koncentráciu,
 • zlepšuje funkciu imunitného systému,
 • omladzuje organizmus a celkovo zmierňuje príznaky stárnutia,
 • pomáha pri osteoporóze,
 • zrýchľuje regeneráciu svalov a podporuje rast svalovej hmoty,
 • je skvelý antioxidant, zbavuje škodlivých radikálov, prečisťuje telo a tiež krv.

maca-peruanska-1

Zaujímavosť: domorodí peruánski obyvatelia donedávna nepoznali onkologické a kardiovaskulárne ochorenia a mohli sa chváliť jedným z najvyšších vekových priemerov na našej zemi. Že by to bolo práve vďaka tomuto malému zázraku, ktorý u nich rastie?

maca-peruanska-2

Koreň macy peruánskej spracovaný do formy prášku.

Ako macu užívať?

Vždy je dôležité macu v niečom rozmiešať, pretože sa spracováva do formy prášku. Záleží už na vás, či sa bude jednať o čistú vodu, smoothie, jogurt či inú tekutinu. Odporúčame vyskúšať a nájsť si kombináciu, ktorá bude vyhovovať práve vám. Záleží tiež na tom, či užívate prášok zo sušeného koreňa či sušený koncentrát (za chvíľu si vysvetlíme rozdiel v postupe výroby). Koncentrát, ako si zo slova môžeme odvodiť, je silnejší a užíva sa menšia dávka. U sušeného koreňa sa užíva množstvo väčšie. Keď som teda užívala prášok zo sušeného koreňa, mojim obľúbeným receptom bolo zmiešať med, macu a pridať oriešky – táto trojkombinácia mala úžasnú nasladlú karamelovú chuť. Teraz, keď užívam koncentrovaný extrakt z koreňa 10:1 od značky Aromatica, pridávam ho každý deň do svojej kaše či müsli.

maca-peruanska-3

Dajte si macu peruánsku k raňajkám a zaistite si tak dostatočnú dávku energie na celý deň!
Prášok z rastliny maca môžete pridať do svojho obľúbeného smoothie.

Maca koreň – koncentrovaný extrakt z koreňa 10:1 značky Aromatica

Postup výroby:

 1. Koreň rastliny maca (Lepidium meyenii) sa šetrne (pri nízkych teplotách) suší vo vákuovej sušiarni, vďaka čomu dochádza k minimálnym stratám biologicky aktívnych látok.
 2. Po vákuovom sušení dochádza k rozdrteniu koreňa a následnej extrakcii, pri ktorej sa odstraňujú prípadné nežiadúce látky a dochádza tiež k zahusteniu suroviny. Počas tohoto technologického procesu je obsah biologicky aktívnych látok v surovine štandardizovaný.
 3. Následne sú prevádzané rôzne laboratórne testy, pri ktorých sa zisťuje mikrobiologická čistota suroviny, konečný obsah biologicky aktívnych látok apod.
 4. Nakoniec je surovina vákuovo zabalená, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu (oxidácii).

Koncentrovaný extrakt z koreňa rastliny maca si vďaka šetrnému spracovaniu zachováva vysoký podiel obsahových látok, predovšetkým proteinov, vlákniny, vitamínov, minerálnych látok a prírodného fytoestrogénu.

Zjednodušene by sa dalo povedať: Vďaka tomu, že sa jedná o koncentrát, potrebujete ďaleko menšiu dennú dávku, v ktorej však bude rovnaké množstvo obsahových látok. Z jedného balenia Aromatica maca koreň budete mať oveľa viac denných dávok a aj napriek počiatočnej investícii, vás priemerná dávka výjde ďaleko lacnejšie.

Podrobnejšie všetko môžete porovnať v tejto tabuľke:

  Priemerné balenie (v g) Odporučená denná dávka (v g) Počet denne odporúčaných dávok (v 1 balení) Priemerná cena balenia Priemerná cena odporúčanej denne dávky
Aromatica 100 g 0,5 g 200 21 Eur 0,11 Kč
Bežné balenie* 100 g 6 g 50 12Eur 0,35 Kč


* Tieto údaje sme získali spriemerovaním hodnôt tabuľky, ktorá medzi sebou porovnáva výrobcu macy dostupnej u nás.

Článok napísala Veronika Lančaričová. Preklad Zuzana Hrúzová. Zdroje informácií: písomná komunikácia a informácie dodané firmou Aromatica, cs.wikipedia.org, www.prozeny.cz, www.lekarna.cz,www.flowee.cz