Kegelove cviky na posilnenie panvového dna

Panvové dno má v našom tele jedinečný význam, ktorý si málokdo uvedomuje a ženy často nevenujú tejto oblasti toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila.

Prečo sa mám zaoberať posilňovaním svalov panvového dna?

  • môže pomôcť s problémom inkontinencie (nekontrolovaný úniku moču) a slúži ako prevencia tejto nepríjemnosti
  • prispieva k skvalitneniu sexuálnych zážitkov, pomáha pri nemožnosti dosiahnuť orgazmus
  • posilnené svalstvo napomáha kontrole nad držaním tela a vzhľadom bruška
  • menštruačný kalíšok drží v správnej polohe vďaka svalom panvového dna - pokiaľ preteká, problém je často práve v ochabnutých svaloch

Bohužiaľ, svaly panvového dna sú veľmi často ochabnuté a funkčne málo zdatné. Hlavné príčiny sú:

  • tehotenstvo
  • pôrod
  • extrémne zaťaženie - nosenie ťažkých bremien, nárazový vytrvalý kašeľ apod.
  • hormonálne zmeny v prechode
  • nedostatočné používanie týchto svalov (napr. u žien, ktoré majú sedavé zamestnanie)

Ďalšie podrobnosti:

Svaly panvového dna

Je nutné posilňovať či uvolniť?

 

kegelovy-cviky-panevove-dno

Kegelove cviky

Ide o aktívne napínanie pošvového svalu. Americký gynekológ Arnold Kegel toto cvičenie zo začiatku odporúčal ženám trpiacim inkontinenciou a sexuálnymi problémami. Dnes vieme, že cvičenie pomáha na celú radu problémov.

Než začnete s vlastným cvičením je dôležité sa naučiť lokalizovať svaly panvového dna, naučiť sa brušné dýchanie a cvičenie spojiť s dychom. Toto si skúste osvojiť nasledujúcimi krokmi:

1.Lokalizácia svalov

Pre správne zapájanie svalov je nutné uvedomiť si, kde sa svaly nachádzajú a naučiť sa ich vnímať. K tomu poslúži zrkadielko, ktorým si môžete vnútorný genitál prehliadnuť a pokúsiť sa zapamätať si obraz uloženia panvového dna. Pokúste sa o sťah konečníku a pošvy.

Ďalšou možnosťou, ako vnímať pošvové svaly je zastavovanie prúdu moču. Toto jednoduché cvičenie je ideálne robiť ráno, kedy ešte svaly nie sú tak aktívne a cvičenie je náročnejšie, ale lepšie si môžete uvedomiť prácu svalov. Skúste teda opakovane zatínať a povolovať svaly panvového dna v priebehu močenia. Vnímajte rozdiel medzi uvolnením a stiahnutím.

2.Nácvik brušného dýchania

Hlboké brušné dýchanie zaisťuje silnú masáž srdca a vnútorných orgánov, ktorá stimuluje a podporuje ich činnosti. Správne hlboké dýchanie do brucha posilňuje brušné svalstvo. Ak dôjde k ochabnutiu týchto svalov, bránica a vnútorné orgány poklesnú a vyvíjajú výrazný tlak na panvové dno.

Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, položte si obe ruky pod pupok. Nosom sa pomaly nadýchnite a snažte sa dýchať do svojich rúk, pri správnom prevedení sa brucho vydúva a rozťahuje (pozor aby sa vám brucho naopak neprepadalo!!) Položené ruky na bruchu vám pomáhajú stimulovať miesto, kam dýchať. Následne pomaly a dlho vydýchnite ústami až do úplného výdychu. Brucho klesá a prepadá sa.

Dýchanie prevádzajte volne a prirodzene, nezadržujte dych!!

3.Nácvik izolovaných sťahov

Cieľom tohto kroku je naučiť sa oddelene sťahovať svaly konečníku a pošvy od svalov sedacích či brušných, ktoré sa pri cvičení môžu "nechcene" tiež zapojovať. Tie ale s panvovým dnom nemajú nič spoločné a ich zapájanie je nežiadúce.

Pre nácvik izolácie je vhodné zavedenie dvoch prstov do pošvy, prsty od seba mierne oddialime a snažíme sa sťahovať svaly panvového dna. Pokiaľ tlak týchto svalov núti prsty sa približovať, máme istotu, že cvičíme správne. Skúste sa pri cvičení predstaviť, že vťahujete pošvu a konečník do tela.

4.Vlastné posilňovanie

V tejto fáze trénujeme udržanie sťahu po dobu jednej až siedmych sekúnd. Počet opakovaní Kegel odporúča od 80 do 300 sťahov za deň. Tzn. cvičíme v priebehu celého dňa (v dopravnom prostriedku, pri sledovaní televízie, ...).

Tieto štyri fázy robíme najskôr v ľahu a po ich zvládnutí môžeme skúsiť sťažené polohy - sed alebo stoj.

Autorkou textu je fyzioterapeutka Bára Toulcová. Preložila Zuzana Hrúzová.