Fľaše EQUA

Cesta fľaší Equa do nášho predaja viedla rovnako ako u ostatných výrobkov cez naše domácnosti :) Neustále sa opakujúce nákupy jednorázových balení vôd pri cestách vyústilo k hľadaniu lacnejšej, ekologickejšej a hlavne zdravšej varianty. Slovo dalo slovo (ako už to v našej slobodnej škole býva) a Petra poradila fľaše Equa, bez ktorých si teraz už ani neviem predstaviť deň. Sú vhodné pre opakované použitie a môžeme ich používať na studené i teplé nápoje. Praktické dvojité viečko zaistí jednoduché pitie, čistenie, i to, že fľaša nevytečie. Fľaše naviac majú rôzne nápadité, hravé a módne vzory, takže si vyberie naozaj každý!

Síce kratšia, ale o to dojemnejšia história

Príbeh EQUA začal, keď sa Anže (zo Slovinska) prechádzal po pláži a bol sklamaný a smutný pri pohľade na množstvo plastových fľaší v oceáne. Vtedy začal uvažovať, ako by mohol pomôcť prírode s takýmto bremenom. Preto sa rozhodol vytvoriť novú značku a to spojením dvoch slov ECO a AQUA. Značku a myšlienku podporili ľudia z celej Európy a od roku 2010 sa vyrábajú a navrhujú fľaše, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Naviac 10% zo zisku venuje spoločnosť neziskovým organizáciam, ktoré chránia prírodu a podporujú zdravý životný štýl.

flase-equa

Fľaše Equa sa vyrábajú v sklenených i plastových BPA free variantách. Certifikát BPA free znamená, že fľaša je vyrobená z najlepšieho plastu, ktorý nijak nereaguje s obsahom fľaše – teda do vašeho nápoja sa neuvoľňuje žiadna chémia. Pre sklo toto samozrejme platí tiež.

Ak keď je Equa slovinská spoločnosť, sklenené fľaše sú vyrábané v kraji, kde má sklárstvo už veľmi dlhú tradíciu. Áno! Je to v Českej republike. Plastové fľaše sú vyrábané v Číne. (Nenechajte sa zmiasť neúplnými popiskami niektorých predajcov. Spoločnosť Equa časť výroby uskutočňovanú v Číne nijako netají).

Prečo si kúpiť fľašu EQUA

  • nebudete opakovane používať jednorázové PET-fľaše (prečo nie?)
  • nemusíte už utrácať peniaze za balenú vodu
  • fľaša je ľahká a odolná (nielen proti rozbitiu, ale predovšetkým odolná proti teplu a chemikáliam)
  • fľašu Equa môžete použiť pre studené i teplé nápoje (možno do nej naliať horúce tekutiny až do 100 °C – čaj, kávu, čokoládu…)
  • je určená pre dlhodobé užívanie
  • je možné ju umývať v umývačke
  • neobsahuje toxické zlúčeniny
  • životnosť každej fľaše EQUA je najmenej 10 rokov a následne je jednoducho recyklovateľná
  • plastová varianta je vyrobená z kvalitného materiálu Eastman Tritan a nesie BPA free certifikát

Čistá voda z vodovodu je vo väčšine európskych krajín k dispozícii v takmer každej domácnosti.

Výroba, doprava, skladovanie a plnenie plastových fľaší (kúpených v obchode) produkuje zbytočné emisie. Tieto emisie sú škodlivé ako pre životné prostredie, tak pre naše zdravie. EQUA fľaše na vodu ponúkajú alternatívu. Výroba pitnej vody neprodukuje ďalšie emisie, preto voda z kohútika je ekologickou alternatívou konzumácie vody.

Jeden človek spotrebuje v priemere neuveriteľných 168 plastových fľaší ročne. Tieto fľaše znečisťujú životné prostredie a môže trvať až 700 rokov, než sa pohodená plastová fľaša v prírode úplne rozloží. Neutrácajme už zbytočne peniaze za balenú vodu a starajme sa o naše životné prostredie i o naše zdravie. A zároveň si buďme istí, že s fľašou Equa vypadáme lepšie než s jednorázovou plastovkou ;)

Náš tip: Fľaše Equa môžete používať aj miesto jednorázových kelímkov. Skvelo sa hodia na ovocné šťavy i na Coffee TO GO ;)

EQUA - praktické, módne fľaše, ktoré sú vyrobené s ohľadom na životné prostredie.

Doplňujúce informácie

Eastman Tritan

EQUA plastové fľaše sú vyrobené z prvotriedneho materiálu Eastman Tritan – amorfného kopolyesteru so zeleninovým pôvodom. Eastman Tritan je produktom americkej spoločnosti Eastman Chemical Company. Materiál vyniká jasnosťou, pevnosťou, hydrolytickou stabilitou a chemickou odolnosťou. Je vhodný k recyklácii a spaľovaniu, pri jeho likvidácii nedochádza k úniku žiadnych toxických plynov do životného prostredia. Je bezpečný pre vaše zdravie, s certifikáciou BPA free.

Viac informácií nájdete na www.eastman.com.

Čo je BPA?

Bisfenol A je chemická látka, ktorá sa využíva pri výrobe niektorých plastov. Jej prítomnosť v tele môže narušiť náš endokrinný systém, hovorí sa i o vplyve na zmeny chovania detí, zvýšenom riziku výskytu rakoviny a kardiovaskulárnych problémov vo vyššom veku, niektoré štúdie túto látku spájajú s obezitou, cukrovkou a ďalšími chorobami. Ide o nestabilnú zlúčeninu, ktorá sa z plastov uvoľňuje do ovzdušia, vody a potravín a ich prostredníctvom kontaminuje i nás.

V roku 2010 Európska komisia uznala riziká, ktoré predstavuje BPA pre detský organizmus, a nariadila zákaz výroby a predaja kojeneckých fľaší s BPA.

Viac informácií nájdete v článkoch BPA – reálné nebezpečí, nebo jen nafouklá bublina? a Bisfenol A (BPA) – skryté, všudypřítomné nebezpečí

Fľaše Equa si môžete pozrieť i zakúpiť v eshope maluna.sk.

Autorkou článku je Ilona Bittnerová.