Bylinné naparovanie pre ženy

Vaginálne naparovanie je pre mňa rozpomínanie sa na to, čo ženy skôr poznali a čo v skorších dobách bolo bežnou praxou. Dnes pre nás tento „návrat ku koreňom“ môže byť príjemnou očistou, ktorú si môžeme pre svoje najdrahšie klenoty dopriať. Pomocou rôznych zmesí byliniek si žena čistí pošvu a tiež maternicu. Okrem detoxikačných účinkov má však táto metóda mnoho ďalších prínosov...

Vôňa v lone

O tradičnej metóde – bylinnom vaginálnom naparovaní - som počula prvý krát zhruba pred rokom, keď mi kolegyňa Ilona zo svojej púte po Indonézii doviezla jeden malé kúzelné vrecúško. Bola v ňom zmes bylín, ktorá sa v Indonézii  bežne používa k očiste maternice. Táto informácia ma úplne nadchla a tešila som sa, až to sama vyskúšam. Obe s Ilonou to máme tak, že najskôr všetko skúšame a testujeme na sebe, a čo sa osvedčí, nadšene predávame ďalším ženám. Aj keď sme tento spôsob očisty vnímali ako blahodárny, výrobu či dovoz byliniek sme stále odkladali. Aká bola naša radosť, keď sme sa dozvedeli, že niekto podobnú očistu ponúka i u nás a z českých byliniek! Tou kúzelnou ženou je Monika Válová: 

„Několik měsíců jsem přemýšlela, jak pustit do světa, mezi ženy, informace o bylinné napářce, kterou jsem na sobě rok pečlivě testovala, a která přinesla mému tělu spoustu příjemných změn. Díky ní jsem si rozehřála a vyčistila své ženské pohlavní orgány tak, že jsem vnitřně rozkvetla ve zdravou ženu, jejíž květ se nechal jemným dotekem křídel mého muže opylit a já úplně nečekaně otěhotněla. Bylinná napářka je velmi účinná metoda ozdravení ženského lůna a navrácení ztraceného tepla zpátky do těla ženy, kam rozhodně patří, a ze kterého se díky porodům či nedostatku péče o sebe samu vytratilo. Ne nadarmo se říká, že žena je ta, která udržuje oheň v krbu, tím chrání teplo domova a harmonii v rodině. Teplo však musí být v ní samotné, aby jej mohla v podobě lásky a péče o rodinu předávat i ostatním. Pokud je uvnitř vyhaslá, nemá sílu zářit ani pro sebe, natož pro druhé. A naše děti a partneři tak moc potřebují hřejivý dotek.

naparovanie-bylinne-pre-zeny

Ráda bych ale upozornila, že vaginální napářka není všemocným lékem, který zaručí, že se vaše ženské tělo vyčistí, ozdraví nebo otěhotní. Je to jen dobře fungující nástroj v rukou vědomé ženy, díky kterému se můžete naučit pečovat o své tělo, cítit jeho potřeby, věnovat si péči, obrátit pozornost sama na sebe nebo se vnitřně zahřát. Očista, ozdravení a těhotenství jsou bonusem, který díky sladění těla a mysli, dokážete jen vy sama.“

Návrat ku koreňom: Yoni Steaming

Aj keď sa k nám vaginálne naparovanie dostáva až teraz, ženy v minulosti túto metódu očisty poznali. V historických zmienkach sa môžeme s týmto spôsobom liečby stretnúť skoro po celom svete a na všetkých kontinentoch. Vyberám pre zaujímavosť: Čína, Kambodža, Turecko, Litva, Nemecko, Jamajka, Južná Afrika... Táto metóda je po celom svete známa pod niekoľkými pojmami: V-steaming, Yoni steaming, Chai-yok (Korea) alebo aj Bajos (Stredná Amerika). V súčasnosti asi najviditeľnejšie propaguje vaginálne naparovanie Dr. Rosita Arvigo. Tá strávila bezmála 25 rokov v Belize medzi mayskými liečiteľmi a pozorovala mayské ženy. Od nich sa učila a preberala ich metódy, medzi ktoré patrí i bylinné naparovanie. Rosita sa nechala počuť, že vaginálne naparovanie je “ženský spôsob liečby”, ktorý je univerzálne efektívny pre rôzne problémy spojené s maternicou.

zenske-bylinky

„Bol by omyl si myslieť, že keď sa jedná o techniku pochádzajúcu z pre nás primitívnych kmeňov,

musí to byť technika primitívna. Jedná sa o plnohodnotný spôsob liečby, ktorý, dovolím si tvrdiť,

je zrovnateľný s klasickou medicínou a môže nám pomôcť s mnohými gynekologickými problémami.“

(Keli Garza, steamychick.com)

Vaginálne naparovanie v praxi

Byliny sa vložia do vriacej vody a do stúpajúcej pary sa "umiestnia" liečené partie (tzn. žena sa posadí na stoličku s dierou uprostred a pod ňu dá hrniec). Vstrebávanie prchavých olejov z bylín skrze sliznicu pošvy do krvného obehu môže mať mnoho účinkov pre ženské zdravie a tiež pre uvoľnenie svalov tejto oblasti. V dnešnej dobe vplyvom sedavého zamestnania a častejšieho stresu, sú ženy viac „zatnuté“, čo môže tiež viesť k menšej citlivosti a prežitku počas milovania. I s tým vám môže bylinné naparovanie pomôcť, čo  dokazuje aj skúsenosť tejto ženy: „Ihned po absolvování Yoni Steaming jsem vnímala celkové prokrvení této oblasti, zvlhčení a dokonce bych mohla říct, že jsem byla vzrušená – škoda jen, že mé kroky vedly do práce a ne za mým partnerem.“

Prínosy bylinného naparovania pri každomesačnej starostlivosti 

 • celková očista maternice a odstránenie toxínov z tela,
 • vymiznutie pobolievania či kŕčov v brušku pred a počas menštruácie,
 • zlepšenie cirkulácie v oblasti maternice a teda i väčšia citlivosť v tejto oblasti,
 • revitalizácia maternice – zdravší a príjemnejší cyklus,
 • zdravé pošvové prostredie bez zápachu,
 • vyrovnaná hladina pošvového pH,
 • upravenie pravidelnosti cyklu,
 • vymiznutie migrény sprevádzajúcej menštruáciu,
 • vymiznutie príznakov PMS,
 • prehriatie, zvlhčenie a uzdravenie panvového dna.
 • vyčistenie maternice, ktoré vedie k vyššej šanci otehotnieť,
 • príjemný čas strávený len sama so sebou v napojení na svoje lono,
 • pocit sviežosti,
 • vďaka uvoľneniu uložených emócií môžete lepšie využiť energiu, ktorá v tejto oblasti sídli a je zdrojom vášho potenciálu tvoriť.

Monika Valová odporúča: „Ženě, která má cysty, hemeroidy, pokles dělohy, nádory a podobné potíže, doporučuji vaginální napářku zařadit do své hygieny co nejčastěji a používat ji jako podpůrnou léčbu v kombinaci bylin, které se k jejím neduhům hodí.“

Bylinné naparovanie napomáha prečistiť ženské orgány zvnútra. Počas naparovania dochádza k prekrveniu pyskov, byliny pôsobia aj dnu v tele a uvoľňuje sa i maternica samotná. Po každej menštruácii zostávajú na vnútornej sliznici maternice zbytky krvi, ktoré vo forme zrazenín či chuchvalcov odchádzajú z tela počas ďalšej menštruácie. Ako je to možné? Naša maternica môže byť naklonená (či už dopredu či dozadu, ale rovnako aj mierne do boku), čím v nej môžu tieto zbytky zostávať. Preto je prospešné maternicu pravidelne naparovať a tak ju čistiť. Pre tento typ očisty sa tiež veľmi hodia bylinné guličky NaturGYN. 

Pre ďalšie informácie odporúčame článok

Jak na bylinnou napářku

Alebo priamo náš eshop, kde môžete vyberať zo zmesí bylín prípadne si kúpiť celú naparovaciu sadu - pre výber kliknite tu.

Článok spísala Veronika Lančaričová. Preklad: Zuzana Hrúzová. Zdroje - na zahraničných stránkach som prečítala a videla snáď všetko, čo bolo k dispozícii. Najviac som čerpala zo stránok: steamychick.com, www.wild-honeychild.com, www.soulvibrance.com/yoni-steam/, natural-fertility-info.com/vagina-steam.html, z českých zdrojov ďakujem Monike Valovej za jej prehľadné, informáciami a skúsenosťami nabité stránky www.sebevedomarodina.cz.