Vaginizmus je o hlave – snažím sa preprogramovať mozog

Rozhovor s psychologičkou, ktorej Instagramový profil "Od sebe k sobě" možno poznáte. Na ňom zdieľa svoje skúsenosti so sekundárnym vaginizmom - ako aj veľa podpory pre ďalšie ženy, podnetnú osvetu a impulzy pre sebaprijatie.

Má vaginizmus a o život s ním píše na Instagramovom profile. Prečo sa rozhodla ísť s kôžou na trh?

V čase, keď som zakladala svoj profil, sa ešte vôbec nehovorilo o vaginizme. Neexistoval žiadny podobný profil a ja som si myslela, že je to škoda. Tušila som, že nie som jediná žena, ktorá trpí vaginizmom, a preto som chcela podporiť ženy, ktoré majú rovnaký problém. Už len samotné zdieľanie s niekým, kto vie, o čom hovoríte, pomáha.

V čase, keď asi ešte nevedela svoj problém pomenovať, dostávala od gynekológov niekoľko viac či menej bizarných rád. Je to naozaj také zlé, pokiaľ ide o informovanosť odbornej verejnosti? Píšu jej podobné príbehy aj ďalšie ženy?

Vtedy to bolo naozaj zlé, veľmi. Informovanosť bola takmer nulová. Aj dnes sa ku mne dostávajú podobné príbehy, ale verím, že odborníci sú na tom lepšie. Dúfam v to. Téma sa začala pomaly šíriť a našťastie viem o ženách, ktoré majú v tomto ohľade zo strany odborníkov veľkú podporu.

Rieši problém so sekundárnym vyginizmom. V čom je rozdiel oproti tomu primárnemu?

Vaginizmus je sexuálna porucha, pri ktorej dochádza k mimovoľnému kŕčovitému sťahovaniu svalov panvového dna. Svaly sa sťahujú natolko, že nie je možný sexuálny styk, ale často ani zavedenie tampónu alebo vykonanie gynekologickej prehliadky. Primárny vaginizmus znamená, že sexuálny styk nebol pre ženu možný už od začiatku, nemá s ním žiadnu skúsenosť. Žena so sekundárnym vaginizmom už skúsenosť s bezbolestným sexuálnym stykom má, vaginizmus sa objavil neskôr. Tak to bolo aj v mojom prípade. Sex som si v minulosti užívala bez bolesti. V jednom období sa to potom náhle zmenilo.

V akom štádiu sa práve nachádza?

Musím sa priznať, že v tejto dobe svoje „tréningy“, ako to nazývam, dosť zanedbávam. Posunula som sa od čias, keď som profil zakladala, veľmi ďaleko. Ak trénujem, väčšinou som potom ihneď schopná bezbolestného styku, čo je pre mňa neuveriteľná vec. Bez tréningu to však zatiaľ nejde. Plánujem tomu teraz dať opäť prioritu a zamerať sa na to. Verím, že raz budem môcť svoje dilatačné sady zahodiť.

Pravidelne dilatuje a svoje pokroky zdieľa na Instagrame. Stačí to? Z toho, čo vieme o vaginizme, máme za to, že ide hlavne o vyliečenie duše. Ako pracuje s hlavou?

To je veľmi pekná otázka, ďakujem za ňu. Samotná dilatácia podľa mňa naozaj nestačí, ale je veľmi dôležitou súčasťou. Predtým som pravidelne chodila k psychoterapeutovi, vďaka ktorému som si vlastne aj pomenovala svoj problém. Aj teraz dochádzam na terapie a pracujem s hlavou neustále. V skutočnosti to o nej celé je. Určité centrum v našom mozgu nás chce chrániť, a tak spustí poplach, vďaka ktorému sa svaly panvového dna stiahnu. Našim cieľom by v liečbe malo byť naučiť náš mozog, že je to v poriadku, že sa nič nedie. Vlastne ho trochu preprogramovať. To sa deje vďaka dilatácii, terapii, ale napríklad aj relaxácii a podobne.

Často zdôrazňuje dôležitosť vzťahu k sebe. To je téma, ktoré je dôležitá nielen pre ženy, ktoré trpia vaginizmom, ale pre každého bez rozdielu. Ako k tomu pristupuje? Čo pomáha vytvoriť si zdravý vzťah so sebou a ako ho pestuje?

Vždy, keď počujem o vzťahu k sebe samému, hovorím si, že nie je možné predstierať, že je to jednoduché. A preto neexistuje ani žiadny univerzálny návod. Zdravý vzťah so sebou pre mňa znamená vnímať svoje telo, byť zaň vďačná, vidieť na sebe to pekné, dovoliť si oddychovať a nerobiť nič, učiť sa hovoriť „nie“ veciam, ktoré mi neprospievajú, pracovať so svojimi zlými myšlienkami v hlave... a takto sa o vzťah so sebou starám, snažím sa pracovať na týchto veciach. Veľmi mi v tom pomohla nielen terapia, ale aj úprimné a hlboké rozhovory s priateľkami a chvíle, keď som bola len sama so sebou.

Skúša aj iné aktivity, ktoré s ženskosťou a panvovým dnom priamo súvisia? Napríklad tanec? Školu panvového dna? Ženské kruhy? Meditáciu?

Áno. Na Škole panvového dna som bola ešte predtým, než som si založila profil. Tento kurz bol veľmi zaujímavý a niekoľko vecí som si z neho odniesla. Predovšetkým to, že s panvovým dnom súvisí veľa vecí v našom živote. Veľmi rada mám rôzne druhy relaxácií, naťahovacie cvičenia a tanec. Plánujem ešte vyskúšať bylinnú náparku, ktorá je často odporúčaná.

Rieši menštruáciu a výber menštruačnej pomôcky, alebo to s touto diagnózou nijako veľmi nesúvisí?

Tu záleží hlavne na závažnosti vaginizmu. Ak žena bez problémov zavedie napríklad kalíšok, pravdepodobne to nemusí toľko riešiť. Ak je ale vaginizmus závažnejší a zavedenie kalíška je bolestivé, určite výber menštruačnej pomôcky tieto ženy riešia. Variantom sú potom napríklad menštruačné nohavičky, ktoré sa v poslednej dobe veľmi rozšírili. Určite by som neodporúčala zavádzať si akúkoľvek menštruačnú pomôcku cez bolesť.

Z vášho profilu je zrejmé, že študuje psychológiu. Bola jej motivácia k štúdiu práve snaha porozumieť svojej diagnóze? Alebo pomáhať ďalším ženám s vaginizmom?

Áno, už som vyštudovaná psychologička. Mojou motiváciou bola skutočne samotná oblasť. Záujem o to zistiť, ako ľudia premýšľajú, ako je možné ich podporiť a pomôcť. V čase nástupu na vysokú školu som ešte nemala svoj problém pomenovaný, skôr som sa naň snažila zabudnúť a dúfala som, že sám odznie. To sa samozrejme nestalo.

Čo žena s vaginizmom potrebuje počuť? A ktoré nevyžiadané rady vedia naopak najviac zraniť?

Hovorím za seba. V najťažších chvíľach som potrebovala počuť akúkoľvek podporu. Určite by mi pomohlo počuť, že v tom nie som sama, že to určite zvládnem. Že sa s tým dá niečo robiť a nie je to navždy. A tiež jednu veľmi dôležitú vec, a to, že tento problém neznamená, že som zlá žena. Ako najsmutnejšie (aj keď nevyžiadané) rady som vnímala tie, ktoré som osobne počula od odborníkov. Jedna z nich je napríklad: „Dajte si predtým dva poháre vína alebo použite viac lubrikačného gélu.“

Čo by odkázala ženám, ktoré sa s podobným problémom potýkajú?

Aby sa to nebáli riešiť. Je to skutočne veľmi intímna vec, preto úplne chápem ostych a neistotu, ak sa s tým má žena niekomu zdvôveriť. Je to však dôležité, pretože sa s vaginizmom dá pracovať. Ste všetky silné a skvelé ženy! Zvládnete to.

 

 

Preklad z článku:

REDAKCIA BLOGU KALISEK.CZ, 2024. Vaginismus je o hlavě, snažím se "přeprogramovat" mozek. [cit. 2024-02-28]. URL: < https://www.kalisek.cz/rozhovor-o-vaginismu >.