Pesar FemCap - nehormonálna antikoncepcia šetrná k zdraviu

FemCap je cervikálny klobúčik zo silikónu, ktorý sa nasadzuje priamo na maternicový krčok. Tam funguje ako mechanická prekážka brániaca vstupu spermií do maternice a oplodnenie vajíčka.

 • Možno ho zaviesť i mnoho hodín pred stykom, a tak nenarušuje spontánnosť sexu.
 • Pošvové steny zostávajú voľné, čo umožňuje plné vnímanie kožného kontaktu partnerov.
 • Nemá žiadne nežiadúce účinky na zdravie. Silikón nespôsobuje alergie a nevysušuje pošvovú sliznicu. FemCap je na krčku nasadený volne, nijak ho nezviera ani nepoškodzuje.
 • Nie je potrebný lekársky predpis ani meranie veľkosti gynekológom.
 • Jeden pesar FemCap sa používa rok až dva v závislosti na tom ako často ho používate.
 • Účinnosť samotného FemCapu je 96% a možno ju zvýšiť ďalšími antikoncepčnými metódami, najčastejšie spermicídom - gél, ktorý sa aplikuje do žliabku FemCapu. Odporúčame Contragel green®

pesar-femcap-01

Cervikálny klobúčik obklopuje celý čípok, ale nie tesne. To je velmi výhodné, pretože nedochádza k nežiadúcemu dráždeniu krčku. Napriek tomu sa FemCap nemôže posunúť! Drží totiž vďaka miernemu podtlaku a rozoprením okraju do pošvových stien.

Údržba je jednoduchá. Po použití umyjete FemCap vlažnou vodou a mydlom, dobre opláchnete prúdom vody, osušíte a uložíte do krabičky.

FemCap se vyrába v troch rôznych veľkostiach:

Veľkosť 22 mm je pre ženy, ktoré ešte nikdy neboli tehotné. Pokiaľ si nie ste istá, či ste nebola čo i len krátko tehotná, použite veľkosť 26 mm.

Veľkosť 26 mm je pre ženy, ktoré boli tehotné, ale nerodili vaginálne (prirodzenou cestou), alebo potratili napr. aj v 2. týždni tehotenstva. Pokiaľ ste rodila cisárskym rezom pri už otvorenom krčku maternice, použite veľkosť 30 mm. 

Veľkosť 30 mm je pre ženy, ktoré rodili vaginálne alebo cisárskym rezom pri viac otvorenom krčku maternice.

Pokiaľ budete chcieť, nechajte si zmerať veľkosť vášho krčku u gynekológa. Nie je to ale nutné. Veľkosť krčku nezávisí na výške ani na hmotnosti užívateľky.

Ženy, ktoré ešte nerodili, majú väčšinou veľkosť krčku 17,5 - 20 mm. Predávaná veľkosť 22 mm najmenšieho FemCapu im teda bude bez problémov stačiť. Samozrejme existujú ženy, ktoré majú krčok o niečo väčší alebo menší. V rozmedzí veľkosti 15,5 - 22 mm im bude veľkosť 22 mm tiež vyhovovať. Ženy s väčším krčkom si musia zaobstarať veľkosť 26 mm. Veľkosť krčku sa môže zväčšiť i veľmi skorým potratom, preto v prípade nejasností odporúčame radšej väčšiu veľkosť.

Veľká väčšina žien, ktoré rodili prirodzene, má veľkosť krčku 28 mm a menšiu. Veľkosť 30 mm, v ktorej sa vyrába najväčší FemCap, im teda bude dobre vyhovovať. Približne 4% žien budú mať krček väčší než 30 mm a nebudú môcť pesar FemCap použiť.

Na čo si dať pozor

Pri nedodržaní hygienických zásad môže dôjsť k vaginálnej infekcii alebo zápalu močových ciest.

 • Pred aplikáciou a vybratím FemCapu si riadne umyť ruky.
 • Vybrať pesar FemCap najneskôr 48 hodín po zavedení.
 • Vzbrať pesar FemCap najskôr 6 hodín po styku aby nedošlo k nežiadúcemu otehotneniu
 • Udržiavať FemCap v čistote.
 • Nepoužívajte FemCap pri menštruácii a vaginálnej infekcii.
 • Nepoužívajte FemCap pokiaľ sa u vás vyskytli príznaky toxického šoku.
 • Nepoužívajte pri rakovine krčku maternice.

Užívateľky FemCapu si môžu byť isté, že používajú prvotriedny výrobok.

Garantom týchto informácií je MUDr. Štěpánka Peštová.

Pesar FemCap získal certifikát ISO 13485 (zdravotná pomôcka). Znamená to, že spĺňa najprísnejšie medzinárodné požiadavky na kvalitu.

Pesar FemCap je uznanou zdravotnou pomôckou s certifikátom označenia zhody CE 0470.

 

Chcete si FemCap hneď objednať? FemCap v eshope Maluna.sk

Ďalšie informácie o pesare FemCap nájdete na webe www.pesarunas.cz

Inštruktážne video v českom jazyku