Pesar diafragma Caya

Cervikálny alebo vaginálny pesar?

Než sa pustíme do podrobnejšieho popisovania samotnej diafragmy Caya, poďme sa pozrieť na rozdelenie pesarov. Budeme medzi sebou porovnávať pesar vaginálny (diafragma Caya) a pesar cervikálny (rovnako označovaný ako cervikálny klobúčik, takým je napríklad pesar Femcap). Existuje ešte niekoľko ďalších typov pesarov, ale tie sa nepoužívajú tak často, a preto sa im v tomto rozdelení venovať nebudeme.

Oba zmienené typy pesarov majú spoločné to, že sú z lekárskeho silikónu, zavádzajú sa do pošvy a slúžia ako bariérová antikoncepčná pomôcka.

pesar-caya-femcap

Nasadzovanie: Cervikálny pesar sa nasadzuje na krček maternice a diafragma sa umiestňuje tak, že sa zasunie za lonovú kosť (ešte si upresníme).

Veľkosť: Zatiaľčo diafragma Caya má veľkosť iba jednu, zmienený Femcap má veľkosti tri.

Zavedenie: Cervikálny pesar je možné mať zavedený až 48 hodín a môže sa používať i bez spermicídneho gélu (ten je však lepšie použiť, lebo sa tak zvyšuje celková účinnosť). Diafragma Caya sa zavádza na maximálne 24 hodín a odporúča sa používať spoločne so spermicídom, bez neho je účinnosť omnoho menšia. Pre prehľadnosť:

  Účinnosť bez spermicídu Účinnosť so spermicídom
Cervikálny klobúčik 96% 98%
Diafragma Caya 86% 96%

 

Pekné porovnanie zmienených typov pesarov nájdete v tomto videu:

 Vaginálny pesar diafragma Caya

A teraz sa už poďme samostatne venovať tvarovanej diafragme Caya. Je vyrobená z lekárskeho silikónu, bola vyvinutá v USA a vyrába sa v Nemecku.

 • Silikónová membrána: Mimoriadne tenký pesar, ktorý úplne zakrýva ústie krčku maternice. Pri pohlavnom styku ho vôbec nie je cítiť.
 • Rám: Pružný, dodáva pesaru flexibilitu a uľahčuje jeho zavedenie do pošvy. Lem pridržuje pesar na mieste a zaisťuje, aby bol správne umiestnený.
 • Úchytky: Pomáhajú pri zavedení do pošvy. Pesar sa dá v týchto miestach ľahko zložiť.
 • Priehlbina na uchytenie: Uľahčuje vyberanie pesaru z pošvy.

Zavádzanie pesaru

Diafragma Caya sa zavádza do pošvy stlačená. Vkladá sa do pošvy podobne ako tampón. Umiestňuje sa medzi zadnú pošvovú klenbu a priestor pred lonovou kosťou. Úúplne tak zakrýva krček maternice a bráni tým preniknutiu spermií do maternice. Po pohlavnom styku musí zostať diafragma Caya najmenej 6 hodín v pošve, nie však dlhšie ako 24 hodín. Vďaka svojmu anatomickému a ergonomickému tvaru sa hodí pre väčšinu žien.

Tvarovaná diafragma Caya® je antikoncepčnou pomôckou vyvinutou v USA a vyrábanou v Nemecku.

Je vhodná pre ženy, ktoré chcú používať prirodzenú a bezpečnú antikoncepciu.

Caya musí byť použitá vždy v kombinácii s kontracepčným gélom. Ten se pridáva do žliabku a je možné ho pridať i zospodu. Účinnosť tohto gélu je 2 hodiny. Pokiaľ vaše milostné hrádky trvajú dlhšiu dobu, rozhodne pesar nevyberajte, iba po dvoch hodinách pridajte spermicídny gél.

Pesar Caya sa hodí pre ženy, ktoré:

 • sa chcú chrániť alebo musia byť chránené nehormonálne (napr. pri zvýšenom riziku trombózy),
 • nechcú alebo nemôžu užívať vnútromaternicové teliesko,
 • nechcú myslieť na antikoncepciu, keď to zrovna nie je potrebné,
 • koja, sú po pôrode alebo sa chystajú otehotnieť,
 • sú alergické na latex,
 • potrebujú bariérnu pomôcku v kombinácii so symptotermálnou metódou.

Aj keď je tento pesar univerzálny a jednoveľkostný, neznamená to, že bude vyhovovať všetkým ženám. Kedy tento pesar nevyberať:

 • pokiaľ máte príliš úzku pošvu,
 • pokiaľ ste menšieho vzrastu a máte úzke boky, je možné, že by vás tlačil,
 • pokiaľ máte zaklonenú maternicu nie je možné tento pesar používať, nedržal by na svojom mieste - v takom prípade zvoľte radšej cervikálny pesar,
 • pokiaľ často trpíte zápalmmi močového mechúra, týmto tvarom by ste to zbytočne provokovali.
Kedy sa pesary všeobecne neodporúča používať:
 • v šestonedelí
 • pri silnom poklese  panvového dna
 • pri vrodenej vade rodidiel
Životnosť diafragmy Caya:

Výrobca odporúča vymieňať pesar každé dva roky. Z našej skúsenosti doplňujeme, že záleží na častosti používania pesaru. Pokiaľ by ste chcela pesar používať dlhšie než zmienené dva roky, je potreba dôkladne skontrolovať jeho stav. Napusťte pesar vodou a pozrite sa proti svetlu, či neuvidíte prasklinky alebo či pesar nepreteká.

Starostlivosť o pesar:

Pesar môžete vyvariť rovnako ako menštruačný kalíšok, stačí chvíľka (3-5 minút). Umývajte ho iba prípravkami, ktoré sú priamo určené na silikón.

Mám záujem o Caya diafragma.

Prečítajte si Často kladené otázky Caya diafragma