Kondóm pre ženy

Dámsky kondóm je tenký kondóm, ktorým sa žena chráni pri sexe. Zavádza sa do pošvy pred pohlavným stykom. Je možné ho zaviesť niekoľko hodín pred stykom. Funkciou kondómu je kontracepcia (bráni otehotneniu) a zdravotná ochrana - kondóm bráni prenosu pohlavných chorôb, vrátane vírusu HIV.

Aké ponúka dámsky kondóm výhody?

Výrobca uvádza ako výhodu to, že sa žena nemusí spoliehať na partnera - má sama kontrolu nad antikoncepciou. Zodpovedanie otázky, či mať styk s mužom, ktorému neverím ani to, že sa dokáže postarať o ochranu, nechávame na vás. Dôvod možnosti aktívneho prístupu ženy k antikoncepcii bol dosť vyzdvihovaný v súvislosti s použitím ženského kondómu v rozvojových krajinách. Tam je často ochota mužov starať sa o prípadné tehotenstvo výrazne nižšia než u mužov u nás, kde si môžu byť istí, že budú prípadnú situáciu musieť riešiť. Bohužiaľ nevhodná reklama a tiež cena ženského kondómu neprispela dosiaľ k rozšíreniu tejto pomôcky (výroba a predaj začal už koncom minulého storočia).

Oproti prvému argumentu je nespornou výhodou materiál, z ktorého je kondóm pre ženy vyrobený. Ide o polyuretán, ktorý je o 40 percent pevnejší než latex (klasické kondómy) a môže byť alternatívou pre toho, kto je na latex alergický.

Ďalšou výhodou je práve už spomínaná možnosť zaviesť kondóm až 8 hodín pred pohlavným stykom. To potom prináša obom stranám neprerušované milostné hry a odpadá pre niekoho nepríjemné nasadzovanie kondómu na poslednú chvíľu. Bohužiaľ so zavedeným kondómom bude orálny sex i dráždenie pošvy prstami pred stykom dosť skomplikované.

Z hľadiska prenosu pohlavných chorôb je kondóm pre ženy lepší než kondóm pre mužov (pokiaľ je použitý správne). Chráni väčšiu plochu pošvy než kondóm nasadený na penis.

Aké sú nevýhody?

Už z predchádzajúceho odstavca je jasné, že sa nejedná o žiadny "trhák", ktorý by vytlačil iné formy antikoncepcie. Ešte je tu ale niekoľko nepraktických vecí týkajúcich sa tohoto kondómu. Zavádzanie je pomerne zložité. Mnoho žien totiž nemá poňatie o anatómii a svoju pošvu nikdy príliš nepreskúmali. Niektoré ani netušia kde sa nachádza krčok maternice. Pre tie bude zavedenie tohto kondómu veľkou prekážkou.

Ak je zavedenie dotiahnuté do úspešného konca, nie je výsledok nanešťastie nijak zvlášť pôsobivý. Kondóm nie je v pošve schovaný a umelá hmota prekrývajúca okraje vagíny nemusí byť presne tým, čo pre vás bude tou pravou výzvou do akcie. Najlepšie to ilustrujú príspevky z internetových diskusií:

"Bolo to, ako keby som súložil do igelitovej tašky z obchodu."

"Medzi mužským a ženským kondómom je rozdiel asi taký ako medzi chirurgickou rukavicou a rukavicou pre upratovačky."

Pri použití mužského kondómu dochádza (rovnako ako pri súloži bez ochranných pomôcok) k zvlhčení vaginálnym sekrétom. Kondóm pre ženy ale tomuto zvlhčeniu bráni a je preto nutné použiť lubrikant. Pokiaľ ho nepoužijete dosť, skúsenosti varujú pred nepríjemným šustením. Výrobca udáva, že k tomu nedochádza v prípade, že je kondóm zavedený aspoň 20 minút pred stykom.

kondom-pre-zeny

Rôzne typy ženských kondómov boli predstavené na XIX medzinárodnej konferencii o AIDS vo Washingtone. Foto: Kimberly Whipkey, PATH

Áno či nie?

Pre tých, ktorí radi objavujú nové veci, stojí dámsky kondóm určite za vyskúšanie. Pokiaľ si stále neviete predstaviť o čo vlastne ide, odporúčame nasledujúce videá (v angličtine).

 

Kde je možné kondóm pre ženy zakúpiť?
www.femidom.biz
www.sexshopinka.cz
www.vassex.cz