Koleso roka – tak trochu iné vnímanie času

Koleso roka rozdeľuje kalendárny rok na iné obdobia, než sme bežne zvyknutí dnes. V tomto poňatí nie je rok rozdelený na dvanásť mesiacov, ale na osem období. Tento koncept vychádza zo starších tradícií, kedy sa kolesá roka objavovali naprieč rôznymi kultúrami a podľa toho sa tiež ich ponímanie líšilo. Podobný kalendár mali niektoré indiánske kmene, Kelti a poznáme ich tiež z Tibetu. V dnešnej dobe na pôvodné tradície nadväzuje kult Wicca, ktorý uctieva prírodu a jej premeny a tiež novodobé ženské spirituálne hnutia, ktoré uctievajú Bohyňu.

8 období – 8 sviatkov

S každým jednotlivým obdobím bol spojený dôležitý sviatok, ktorý súvisel s postavením slnka či s dôležitou premenou v prírode. Ak sa pozrieme na koleso roka podrobnejšie, uvidíme, že sa skladá z dvoch rovnodenností a dvoch slnovratov. Prechody medzi nimi boli pripodobňované k ženským či mužským archetypom. (Pre účely týchto stránok, ktoré sú venované prevažne ženám, budeme písať o archetypoch ženských.) Jeden takýto rok je vlastne cyklus od narodenia k smrti a všetko sa ďalší rok zas opakovalo.

koleso-roka-01

Autorkou tohto kolesa roka je Gwen Davies: "I have lived in Wales most of my life and gain my inspiration from the hills and folk tales."
Môžete si ho zakúpiť cez Etsy.com.

Cykličnosť v prírode

Príroda sa mení v cykloch: po zime sa rodí niečo nové, postupne to rastie, kvitne a dozrieva, aby to postupne zas zaniklo a navrátilo sa zemi. A tak stále dookola. Táto premena sa odohráva i v rámci jedného dňa, kedy sa ráno rodí svetlo, večer zase umiera a prichádza tma. A túto paralelu môžeme vidieť i v našom živote, kedy sa zo zeme rodíme a zase sa do nej späť navraciame. My ženy túto premenu môžeme vnímať aj skrze náš menštruačný cyklus. Menštruácia je zimným časem kľudu a ponorenia sa do seba, predovulačná fáza je jarou, ovulácia je leto, kedy je všetko najviac plodné a predmenštruačná fáza je fázou jesennou, kedy sa po hojnosti príroda opäť pripravuje k spánku.

Koncept kalendára, ktorý je rozdelený na týchto 8 období, mne osobne veľmi sedí a privádza ma späť do kontaktu s cyklami a premenami prírody. Prvý krát som si túto zmenu mohla naplno prežiť, keď som dva roky žila v maringotke „na samote pri lese“ bez elektriny a ďalších vymožeností modernej doby. Každý deň som bola svedkom toho, ako sa príroda premieňa. Bolo to fascinujúce, mohla som sledovať, ako každý deň na stromoch vyrastajú ďalšie a ďalšie nové lístky. Naši predkovia si prírodu cenili a uctievali ju, pretože žili v pevnom spojení s ňou. Je to iba náš dnešný omyl, že si myslíme, že s prírodou už nie sme tak pevne spojení či dokonce, že už prírodu nepotrebujeme. Ale je dôležité a podstatné si uvedomiť, že Zem nám nepatrí a tiež, že ona bez nás môže žiť, my bez nej vôbec. Preto sa mi páči návrat k prírode skrze koncept Kolesa roka a osláv jednotlivých sviatkov.

bohyne-v-prirode

I keď dnes mnoho z nás žije v mestách, je dôležité si uvedomovať, že cykly v prírode ovplyvňujú naše telo a tiež psychiku. A naviac, keď sa osemkrát do roka vďaka oslave sviatkov zastavíme a ohliadneme sa, čo sa nám za dané obdobie podarilo a pozrieme sa, kde sme teraz a kam chceme smerovať, náš život dostane poriadok, smer a tiež určitý rytmus.

Nemusíme ale koncept kolesa roka mať rovnaký ako naši predkovia pred mnohými rokmi a trvať na tejto podobe. Za prvé s presnosťou už dnes len ťažko určíme, ako ich poňatie kolesa roka vypadalo, lebo máme len čriepky takých informácií. A za druhé nemá zmysel robiť v dnešnej dobe niečo rovnako ako pred tisíc rokmi. Môžeme sa ale inšpirovať a všetko preniesť do modernej doby a prispôsobiť našim potrebám.

Wendy Andrews

Je úžasná umelkyňa, ktorá maľuje nádherné obrazy vyobrazujúce práve premeny a cykličnosť prírody. Okrem toho namaľovala tiež obrazy jednotlivých 8 období, ktoré spodobnila s Bohyňami, ktoré sa s daným obdobím spájajú a vystihujú ich podstatu.

wendy-andrews-obrazy

Tieto krásne obrazy nájdete v eshope Maluna.cz

Nasledujúci rok inak…

Pokiaľ vás vnímanie cyklického času zaujalo, môžeme spoločne nasledujúci rok 2017 poňať iným spôsobom – vyzdobiť si svoj domov pomocou obrázkov Wendy Andrews či kalendára, ktorý rozdeľuje rok na iná obdobia (nie na 12 mesiacov, ale na 8 období – „slniec“, ako toto obdobie ženy, ktoré tvorili tento kalendár, pomenovali).

Článok spísala Veronika Lančaričová, preklad Zuzana Hrúzová, zdroj: www.knezkabohyne.cz