Menštruačné nohavičky Meracus

Medzi menštruačnými pomôckami môžeme privítať tiež menštruačné nohavičky. Vo svete sa používajú už dlhšie, zatiaľčo u nás túto možnosť iba objavujeme. Preto nám dovoľte podrobnejšie predstaviť české menštruačné nohavičky Meracusky.

Čo to sú menštruačné nohavičky?

Menštruačné nohavičky sa oproti tým klasickým nohavičkám líšia, aj keď na prvý pohľad nemusíte nič poznať. Sú ušité zo špeciálnych materiálov, ktoré zaisťujú to, že sú nohavičky savé a nepriepustné zároveň. Oproti látkovým vložkám majú tu výhodu, že nikam nekĺžu a neposúvajú sa.

Ako menštruačné nohavičky Meracus vypadajú?

Menštruačné nohavičky Meracus majú celkom 8 typov, ktoré sa medzi sebou líšia svojou savosťou, vzhľadom a výškou. (Všetko je rozpísané nižšie.) Meracusky sa vyrábajú v neutrálnej v čiernej farbe a jemnej ružovej. Sú vybavené gumičkou, ktorá dobre tesní okolo stehien, ale nemusíte mať obavy, gumička tesní, avšak netlačí a nezarezáva sa. Svojim strihom sa od bežných nohavičiek skoro nelíšia.

menstruacne-nohavicky-comfort-ciernemenstruacne-nohavicky-meracus-nocne-6menstruacne-nohavicky-everyday-ciernemenstruacne-nohavicky-everyday-ruzove-bokove-1

Meracusky majú niekoľko vrstiev - podstatná je samozrejme funkčná nepriepustná a tiež savá vrstva. Dotykovým materiálom je tenký bavlnený úplet, ktorý je príjemný na telo i optimálne savý. Savá vrstva v nohavičkách je tiež bavlnená. Nepriepustnosť zaisťuje, rovnako ako u látkových vložiek, osvedčený PUL materiál, ktorý je priedušný, ale dostatočne spoľahlivý proti úniku tekutiny. Preto sa nohavičky hodia i pri silnejšej menštruácii. Vonkajší materiál u nohavičiek Everyday, Elegant a Night je lesklý, takže nohavičky pekne vypadajú. Zároveň je pevný, takže nohavičky dobre držia tvar. Nohavičky Comfort sú bavlnené.

Menštruačné nohavičky Meracus sú vyrábané v Českej republike v malej šijacej dielni v Jablonci nad Nisou.

Typy a varianty menštruačných nohavičiek

Menštruačné nohavičky Meracus Everyday sa vyrábajú vo variante klasik a bokové a v dvoch rôznych savostiach (pre slabšiu a silnejšiu menštruáciu). Nohavičky Elegant, ktoré sú zdobené krajkou (áno, i v čase menštruácie sa môžeme zdobiť) a sú silne savé. Nohavičky Night sú iba so silnejšou savou vrstvou a táto vrstva je naviac predĺžená až k zadnému okraju nohavičiek. Spoľahlivo vás tedy chráni proti pretečeniu počas spánku.

Nohavičky Comfort sú určené pre normálnu alebo slabšiu menštruáciu a môžete si vybrať z klasickej alebo bokovej varianty.

Kedy môžem menštruačné nohavičky použiť?

  • pri slabej i normálnej menštruácii: nohavičky Plus vydržia podobne dlho ako bežná denná vložka
  • pri silnejšej a silnej menštruácii: nohavičky je nutné častejšie vymeniť, čo môže byť nepraktické. Môžete ich ale použiť dohromady s jednorázovou vložkou (odporúčame bez krídelok) a mať tak dvojitú ochranu.
  • varianta Plus sa hodí pre ženy, ktoré majú často nočnú nehodu (krv pretečie na chrbát). Môžete použiť iba nohavičky alebo sa pri silnej menštruácii poistiť tiež vložkou.
  • pri problémoch s inkontinenciou - hodí sa pre staršie ženy, ale aj napr pre tehotné
  • varianta Light je optimálna ako poistka k menštruačnému kalíšku alebo hube a tiež sa hodí v čase, kedy trénujete voľnú menštruáciu

Prečo sú praktické?

Niektoré ženy nestoja o to, aby ľudia okolo nich kvoli vykukujúcim krídelkám vedeli, že majú menštruáciu (napr. pri prezliekaní vo fitness centre alebo mladé dievčatá pri telocviku). Tiež ženy, ktoré v noci často majú nehodu a spia niekde mimo domov, nohavičky odcenia - varianta Plus poskytuje v noci účinnú ochranu i na chrbte.

Skúsenosť Jany s Meracuskami Plus: „Dostala jsem jedny menstruační kalhotky Meracusky na vyzkoušení, protože je moje menstruace hodně silná a je tedy „dobrou zatěžkávací zkouškou“ na kalhotky. Vyzkoušela jsem kalhotky při silné menstruaci na noc a velmi mne překvapily, protože vydržely a neprotekly. Gumičky kolem nohou dobře těsní a krev ani tudy nemůže protéct. Do budoucna si chci ještě minimálně jedny kalhotky pořídit.“

Nohavičky Meracus sa vyrábajú v štyroch veľkostiach 

Veľkosť S M L XL
Obvod cez  boky 88 - 94 cm 94 – 100 cm 100 – 106 cm 106 – 116 cm


Ako sa o menštruačné nohavičky starať?

Menštruačné nohavičky sa dajú bežne prať na teplote 40°C (prípadne na 60°C, ale to neodporúčame robiť príliš často kvoli životnosti nohavičiek). Odporúčame ich prať v ekologickom pracom prostriedku a predpierať vo vlažnej vode s pomocou odstaňovača škvŕn ako je napríklad žlčové mydlo. Údržba menštruačných nohavičiek sa nelíši od údržby látkových vložiek. Hlavne pre krajkové nohavičky odporúčame použiť vrecko na pranie, aby sa krajka nepoškodila. Nohavičky sušte volne na šnúre (ideálne na slnku) či v blízkosti kúrenia (umiestňovať nohavičky priamo na kúrenie neodporúčame).

menstruacne-nohavicky-meracus-cr

 Menštruačné nohavičky Meracus sa šijú v malej dielni  v Jablonci nad Nisou. 

Koľko menštruačných nohavičiek potrebujem?

To je dosť individuálne. Záleží na vás, či si chcete na začiatok zaobstarať jedny nohavičky, aby ste zistila, či vám táto menštruačná pomôcka vyhovuje. Po vyskúšaní môžete prikúpiť viac kusov. Môžete začať napríklad tým, že si kúpite savejšie nohavičky na noc, pre váš pokoj a pocit toho, že nikde nič nepreteká. Pokiaľ by ste chcela používať výhradne túto menštruačnú pomôcku, odporúčame zaobstarať si dvoje nohavičky - jedny na deň a jedny na noc. Môžete si kúpiť rôzne typy nohavičiek podľa toho, ako sa líši sila vašej menštruácie v jednotlivých dňoch.

Menštruačné nohavičky Meracus môžete zakúpiť u nás v e-shope.

Článok napísala Veronika Lančaričová a Ilona Bittnerová.